Americké letectvo má svoju nespornú dominanciu a nie je zadarmo.

Dnes Vám v oblasti letectva ukážeme 10 najdrahších lietadiel, kde si pozrieme prevádzkové náklady za hodinu, ktoré začínajú na úrovni 58 059 dolároch.

E-4 Nightwatch je zďaleka najdrahším vojenským lietadlom, ktorým letectvo operuje. Nightwatch predstavuje dôležitú funkciu pre predsedov a členov kabinetu v prípade, že by krajine hrozila katastrofa.

Nightwatch je navrhnutý pre tzv. súdny deň a je tak veľmi nákladným pre operácie, z dôvodu jeho veľkosti a jeho technických schopností. Lietadlo je špeciálne navrhnuté tak, aby prežilo elektromagnetické impulzy, s dodatočnou ochranou proti teplu a má vlastné jadrové tienenie. Taktiež môže byť natankované aj vo vzduchu a vojde sa doň až 112 cestujúcich.

Súvisiace:
Americká vojenská dominancia v jednom ohromujúcom grafe
Tento obrázok poukazuje na dominanciu námornictva USA v celosvetovom meradle

Prekvapivé je, že veľmi kritizovaná stíhačka F-35 je v skutočnosti len siedmym najdrahším lietadlom na hodinu, ktoré Air Force vlastní. Náklady na F-35 sú čiastočne kvôli nedostatku účinnému dodávateľskému reťazcu pre lietadlá a tento problém by mal byť vyriešený v najbližších rokoch.

Medzi najlacnejšie lietadlá, ktoré letectvo prevádzkuje sú Predator Drones a A-10. Náklady na tieto lietadlá sú odhadované na 1500 a $ 11 500, za hodinu prevádzky.

Nasledujúca grafika je založená na odhadoch nákladov letectva – „Air Force“ pre hodinu letu. Jedná sa o 10 najdrahších lietadiel pre prevádzku v zostupnom poradí:

Zdroj: YahooFinance, NYTimes

Facebook komentár