Nórsky ropný fond o veľkosti 815 miliárd dolárov čelí rozhodujúcemu roku, ako bude musieť vykonať veľké rozhodnutia ohľadom jeho stratégií, keďže je už vidno prebiehajúce debaty nad tým, či tento najväčší svetový fond zvrchovaného majetku sa nestáva príliš obrovským.

Ropný fond  počas nadchádzajúcich týždňoch zverejní svoju novú stratégiu na najbližšie tri roky. Nová stredo-pravicová vláda v Nórsku bude musieť rozhodnúť o prvej zmene stratégií, čo sa týka prevádzky fondu, zatiaľ čo ministerstvo financií rozhodne, či by tento fond nemal spravovať svoje peniaze omhoho aktívnejšie.

Jedna osoba s vnútornými informáciami fondu povedala: “Blížiaci sa rok bude jedným z najdôležitejších …. Vždy je vidno menšie obavy z rohodnutí okolo novej vlády a taktiež budú musieť byť zodpovedané veľké strategické otázky.

( Súvisiace: Kto je na vrchole zoznamu najzadllženejších krajín sveta a kto zastupuje úlohu najväčších veriteľov )

Veľkosť ropného fondu Nórska sa v uplynulých ôsmich rokoch (čas poslednej zmeny vlády) päťnásobne zvýšila, čo vyvoláva otázky o tom, či jeho veľkosť nieje pre jeho správu negatívna.

Siv Jensen – nový minister financií Nórska nedávno mierne ustúpil od predložených návrhov kampane, kde vláda zvažuje jeho rozdelenie.

Ale vláda musí ešte rozhodnúť, ako realizovať svoj záväzok vo svojej koaličnej zmluve o zriadení samostatných investícií do “udržateľných spoločností, chudobných krajín a rozvíjajúcich sa trhoch”.  V správe počas októbra taktiež uviedol, že bude uvažovať o zriadení individuálneho mandátu pre obnoviteľné zdroje energie.

V súčasnej dobe fond investuje zhruba 60 percent do akcií a 40 percent do dlhopisov s 5 percentnou investíciou do sektora nehnuteľností. Fond samostatne uviedol, že v rámci svojej stretégie medzi rokmi 2014-16 má záujem investovať do infraštruktúry a súkromného kapitálu, o čom by sa mohlo rozhodnúť v nachádzajúcom čase.

( Súvisiace: Obava Falklandských ostrovov o ropné bohatstvo )

Nórske ministerstvo financií raz za štyri roky vykonáva svoju pravidelnú kontrolu aktívneho riadenia fondu a tentoraz bude pod taktovkou amerických profesorov Andrew-a Ang-a a Michael-a Brandt-a a bývalého šéfa kanadského dôchodkového fondu – David-a Denison-a.

Tento rok bude pre tento fond jedným z najdôležitejších. Vždy je vidno mierne obavy pokiaľ sa mení zloženie vlády a je dôležité zodpovedať niektoré veľké strategické otázky-

Úradníci zdôraznili, že budú zvažovať realizáciu všetkých možností, aj čo sa týka viac aktívnych investičných rozhodnutí, alebo dokonca väčšej možnosti pasívneho investovania.

Ale Pål Haugerud, vedúci oddelenia správy majetku Nórskeho ministerstva pre denník Financial Times pred 18. mesiacmi povedal, že je prirodzené, aby zvážili, či fondu o takejto veľkosti bude umožnené prijať väčšie riziko – ako ostatní investori – v snahe zvýšiť výnosy.

( Súvisiace: Majetok Vladimíra Putina? Odhady hovoria až o niekoľkých miliardách )

Vláda taktiež musí rozhodnúť, či najväčšiu prednosť bude dávať názorom svojej strategickom rady a bude aj realizovať najväčšie organizačné zmeny v desiatich rokoch, ako súčasť svojej snahy – udržať fond v jeho zásadách etického investovania.

Zvyšovanie objemu tohto fondu je cieľom aj pre veľa nórskych politikov bez ohľadu neformálneho pravidla, že rozhodnutie o jeho budúcnosti musí byť v súlade s veľkým všeobecným súhlasom.

Opozičná strana, ktorá bola pri moci až do októbra, nedávno navrhla, že by fond mal investovať do uhoľných spoločností. Niektorí investori, ako Storebrand a nátlakové skupiny išli ešte ďalej a navrhli ukončiť väčšinu, alebo všetky investície do fosílnych palív.

Zdroj: Associated press

Facebook komentár