Vlak Breeze.

Vlak Breeze.

Prepravný gigant Alstom a Eversholt Rail odhalili návrhy nového vlaku poháňaného vodíkom, ktorý by mohol byť použitý na britských železniciach už do roku 2022.

Vo dnešnom vyhlásení spoločnosť Alstom uviedla, že vlak s názvom “Breeze” bude pochádzať z premeny existujúcej triedy vlakov 321, ktoré sa používajú už desaťročia. “Bola dokončená” počiatočná, komplexná inžinierska štúdia”, ako aj koncepcia konštrukcie vlaku.

Skupina Alstom dodala, že obe spoločnosti spolupracovali so zainteresovanými stranami v priemysle, aby pomohli rozvinúť podnikateľské možnosti a “vyhodnotili podrobné plány zavádzania vozového parku týchto inovatívnych vlakov a súvisiacej infraštruktúry na zásobovanie paliva.” Spoločnosť Alstom uviedla, že vlak bude vypúšťať len vodu bez ”akýchkoľvek škodlivých emisií.”

Vplyv vlakov na vodíkový pohon s nulovými emisiami by vo Veľkej Británií, kde v súčasnosti nie sú v prevádzke, by mohol byť významný. Podľa Úradu železníc a ciest, v rokoch 2017-18 bola osobná doprava vo Veľkej Británii zodpovedná za emisie 2 765 kilotonového ekvivalentu oxidu uhličitého (CO2). Toto predstavuje pokles o 6,6% v porovnaní s rokom 2016-17.

Výkonný riaditeľ divízie spoločnosti Alstom so zameraním na Britániu a Írsko – Nick Crossfield vo svojom vyhlásení uviedol, že vlaky na vodíkový pohon ponúkajú “ideálne riešenie pre trasy, pri ktorých je nepravdepodobné, že by mali prospech z elektrifikácie, a naše inovatívne technické riešenie znamenajú, že v súčasnosti môžu byť v rámci britského priestoru rýchlo pripravené aj pre britské železnice.”

V septembri roka 2018 spoločnosť Alstom oznámila, že “prvý svetový vlak s pohonom na vodík” – Coradia iLint, vstúpil do osobnej dopravy v Nemecku.

Súvisiace:
Prvé svetové vlaky na vodíkový pohon vstúpia do prevádzky
Scania pracuje na nákladnom automobile na báze vodíka

Zatiaľ čo novo navrhnutý vlak Breeze bude používať rovnakú technológiu palivových článkov ako Coradia iLint, architektúra vlakov sa bude líšiť.

Toto je z niekoľkých dôvodov a nielen skutočnosťou, že Coradia iLint bol navrhnutý Alstomom od začiatku, zatiaľ čo Breeze bude výsledkom starších vlakov triedy 321, ktoré budú prestavané a opätovne určené k použitiu na britských tratiach.

Andrew Jones, ktorý je britským ministrom dopravy, tieto správy privítal. Ďalej uviedol: “Technológia vlakov na vodíkový pohon je vzrušujúcou inováciou, ktorá má potenciál premeniť našu železničnú dopravu, čím cesty budú čistejšie a ekologickejšie znížením emisií CO2 o stále vyššie úrovne.”

Nakoniec poznamenal: “Spolupracujeme s priemyslom, aby sme zistili, ako môžu vlaky na vodíkový pohon zohrávať dôležitú úlohu v budúcnosti a poskytovať lepšie služby na medzimestských a vidieckych trasách.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC

Facebook komentár