Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová v utorok uvrhla národ do prísnej lockdownu po tom, ako bol v jej najväčšom meste Auckland zaznamenaný jeden nový prípad koronavírusu, čo predstavuje prvý prípad v tejto krajine za obdobie šiestich mesiacov.

Celý Nový Zéland bude od stredy zatvorený na tri dni, zatiaľ čo Auckland a Coromandel, pobrežné mesto, v ktorom nakazená osoba taktiež strávila určitý čas, budú čeliť obmedzeniam až sedem dní.

Uložením svojich najtvrdších pravidiel blokovania na úrovni 4, budú školy, úrady a všetky podniky zatvorené a budú fungovať len základné služby.

Ardernová na tlačovej konferencii poznamenala: “Najlepšie, čo môžeme urobiť, aby sme sa z toho dostali čo najrýchlejšie, je prísť s tvrdým zásahom,” … “Rozhodli sme sa na základe toho, že je lepšie začať s razantným obmedzením a znižovať úrovne, a tým by sa nám nemuselo podariť obmedziť šírenie vírusu a videli by sme jeho rýchle rozširovanie.”

Ardernová uviedla, že úrady predpokladajú, že nový prípad bol infekciou variantu delta, aj keď to ešte nebolo potvrdené. Podľa nej môžu nastať aj ďašie prípady. Posledný komunitný prípad ochorenia Covid-19 na Novom Zélande nastal vo februári.

Nový Zéland nasledoval stratégiu, ktorá je tvrdá a včasná, ktorá jej pomohla prakticky eliminovať Covid-19 na domácom trhu a umožnila ľuďom žiť bez obmedzení, aj keď jej medzinárodné hranice zostávajú do značnej miery uzavreté.

Súvisiace:
Grafy: Ázia je v očkovaní proti Covidu ďaleko za USA a Európou
3 grafy ukazujú, ako ďaleko sa variant delty Covid rozšíril po celom svete

Krajina do tohto dňa nahlásila okolo 2 500 potvrdených prípadov koronavírusu a 26 súvisiacich úmrtí. Novozélandský dolár po oznámení klesol a po ohlásení lockdownu odpisoval až 1,5% na 0,6926.

Správa prišla deň pred tým, ako sa očakáva, že sa Centrálna banka Nového Zélandu sa mala stať prvou centrálnou bankou medzi rozvinutými krajinami, ktorá pristúpi k zvýšeniu úrokových sadzieb od obdobia pandémie, keď jej ekonomika prechádza rastom.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár