Veľký počet Američanov predefinuvá ich americký sen. Tieto zistenia vyplývajú z nedávneho prieskumu Credit.com, ktorý ukázal, že takmer jeden zo štyroch ľudí vo veku medzi 18 a 24 rokov definuje americký sen ako život bez dlhov. Šokujúce to je, že je ich viac, než tých, ktorí snívajú o vlastnom dome.

Prieskum zdôrazňuje niečo, čo sa už dlhšie očakávalo – existuje smutná túžba po tom, že stále sa zvyšuje počet a tragickejšie vyzerajú byť sny novších generácií, ktoré sú mimo ich dosahu. Kedysi dávno, bol americký sen pestrá záležitosť – mať dve až tri deti prosperujúce na vysokej škole, psa alebo mačku a nie jedno, ale dve autá v garáži, ktoré boli vo vašom vlastníctve alebo by ste ich už vlastnili predtým, než prišla kríza. Postupne, a čo je najdôležitejšie, z generácie na generáciu bol snom mnohých Američanov mať ich vlastný dom.

“Hodnota vlastniť  dom je hlboko zakorenená v americkej verejnej kultúre,” píšu William M. Rohe a Harry L. Watson v úvode svojej knihy Naháňanie sa za americkým snom: Nové pohľady cenovo dostupných majiteľov domov. Od dávnych zákonov vyžadujúcich vlastníctvo pôdy pre právo voliť cez legislatívu usadlostí 19 storočia, až po dnešné knihy vlastníctva majetku, je vlastníctvo domu považované za kľúčovú časť vetvy spoločnosti, od ktorých sa očakáva, že sú členmi plnohodnotných amerických komunít.

Teraz sa zdá,  že pre milióny Američanov americký sen vyzerá inak. Naša štúdia ukázala, že zatiaľ čo 27,9% respondentov vidí americký sen, ako odchod do dôchodku vo veku 65 rokov, 18,2% ho vidí vlastníctve domu a  23% ako život bez dlhov.

Ako sme sa sem dostali?

Veľká recesia zasiahla všetkých z nás. Iracionálna neviazanosť hypotekárneho boomu a výnosnosť investičného portfólia prinášajú 10% rast každý rok, čo viedlo k prasknutiu bubliny, zmenšovaniu zisku a k rôznym druhom korekcií. Na vrchole konjunktúry, USA Today zverejnila prieskum, v ktorom 81% mladých dospelých povedalo, že zbohatnutie bolo ich prioritou (a 51% dalo rovnakú prioritu, aby sa stali slávnymi). Američania teraz čelia novej finančnej realite.

Pre milióny je sláva a bohatstvo pravdepodobne chýbajúcou výhrou v reality šou. Pre nich, sa finančné prežitie rovná úspechu a americký sen je zostať nad vodou, zatiaľ čo sa deťom hromadí dlh vo forme študentských pôžičky v priemere 27.000$, hypotéky sú hore nohami a nie je dostatok peňazí na to, aby sa dostali do dôchodkových portfólií.

Dnes, však väčšina Američanov nesníva o blahobyte, ale o základnej finančnej stabilite. To je to, čo majú odchod do dôchodku a oslobodenie sa od dlhov spoločného. Keď Američania snívajú o odchode do dôchodku a o oslobodení sa od dlhov, dúfajú, že si budú môcť vydýchnuť. Vlastníctvo domov je však trochu iné. Rohe a Watson tvrdia, že je to nosný pilier amerického občianstva. Iní zase veria, že v živote ste naozaj “nič nedosiahli”, kým nemáte vlastný dom. Avšak, neschopnosť vlastniť vlastný dom nie je všeobecným zdrojom stresu, ako sú topenie sa v dlhoch a neschopnosť odísť do dôchodku.

V ďalšej časti prieskumu, vidíme, ako dôležitý je dlh pre spotrebiteľa. Keď sme sa pýtali, aké finančné ciele sú pre respondentov najdôležitejšie v súčasnosti, život bez dlhov/záväzkov bol na vrchole (33,4% odpovedí). Ostatné boli oveľa nižšie: odchod do dôchodku vo veku 65 rokov (11,6%), nákup alebo splatenie auta (11,3%), poslať dieťa do školy (8,1%), nákup nehnuteľností (6,8%) , zaplatenie študentskej pôžičky (6,2%), splatenie hypotéky (5,6%) a kúpa prázdninového domu (3,2%). (13,8% respondentov sa nevyjadrilo – pre tých z vás, čo majú radi matematiku). Nakoniec, prieskum zistil, že približne jeden zo šiestich respondentov sa domnieval, že je nepravdepodobné, aby človek nemal dlhy vo svojom živote. To je znepokojujúce číslo a budeme si to musieť strážiť.

Môžeme to poprieť?

Všetko je to len správa, ale je tu ďalší dôkaz v tejto štúdii, že väčšina z nás nie je naozaj chamtivá. Zaujímavý rozpor v údajoch spočíva v tom, že skrytý pesimizmus vyššie uvedeného sa neodráža v každom veku, pokiaľ ide o otázku, či americký sen je dosiahnuteľný. V štúdii 78% respondentov uviedlo, že americký sen mali na dosah alebo ho už dosiahli v porovnaní so 17,7%, ktorí povedali, že to nie je dosiahnuteľné. Medzitým 55% uviedlo, že americký sen nebol dosiahnuteľný pre väčšinu Američanov. To znamená, že veľká časť z nás je buď príliš optimistická v našich vyhliadkach alebo veľmi pesimistická vzhľadom k ostatným. Ja som za optimistickú voľbu.

Tu sú moje zistenia: Väčšina z nás stále verí v americký sen – ale povaha tohto sna stále mení. Dlh je teraz začlenený do štruktúry našej spoločnosti. Kým určitý dlh je absolútne nevyhnutný pre zdravú americkú ekonomiku, mnohí z nás majú skúsenosti, že dlh je niečo, čo je pozitívne. Všetci sme videli štatistiky o rekordne zneužitých kreditných kartách a študentských dlhoch. Tieto čísla sú pre niektorých znepokojujúce a pre ostatných zdrojmi enormnému stresu. Mnohí z nás nemajú čas na to, aby si zvážili, ako nová finančná realita zmenila naše očakávania a čo je možné pre každého z nás dosiahnuť. Aj keď nazývame tieto veci snami, to čo bolo odjakživa špeciálne pre americký sen je naša schopnosť dosiahnuť to, aby sa splnili. Keď sme tú schopnosť stratili, stratili sme vlastne trochu toho, čo znamená byť Američanom.

Preložil: Miroslav Lukáč

Zdroj: Credit.com

Facebook komentár