Jeden z nových fondov obchodovaných na burze od banky Goldman Sachs, ktorý bol spustený práve pred týždňom, podľa ľudí oboznámených so záležitosťou získal investície od jednej firmy o hodnote 150 miliónov dolárov.

Táto americká banka počas minulého mesiaca zrealizovala jej prvý vpád do sveta fondov s označením ETF, keď 21. septembra predstavila fond s názvom ActiveBeta US Large Cap Equity ETF, alebo GSLC s aktívami o objeme 50 miliónov amerických dolárov.

Následne 29. septembra spustila investičný fond ActiveBeta Emerging Markets Equity ETF, alebo GEM, s aktívami na úrovni 20 miliónov dolárov.

Súvisiace: Goldman Sachs uvádza na trh nový ETF fond, aby vedela získať viac investorov

Podľa internetových stránok banky Goldman Sachs fond rozvíjajúcich sa trhov v posledných niekoľkých dňoch získal aktíva o objeme 178 miliónov dolárov, ktoré získal dokonca iba od jedného inštitucionálneho investora. Totožnosť investora nie je jasná.

Internetové stránky Goldman Sachs uvádzajú, že US large-cap fund je teraz menším, ako tieto dva fondy, keďže drží spravované aktíva o objeme len 64 miliónov dolárov.

Investičné stratégie fondov

Obidva fondy sú založené na stratégií banky Goldman Sachs pod označením ActiveBeta – čo je alternatíva pre “smart beta,” ktorá sa odvoláva na alternatívne formy investovania do indexov, kde tento index je založený na iných faktoroch, ako sú koeficienty kapitalizácie.

Fondy s označením ETF zvyčajne sledujú referenčné hodnoty vážené na určité podkladové aktívum, ako je napríklad americký akciový index Standard and Poor 500. Tieto ukazovatele podľa kapitalizácie čelili určitej kritike, keďže investujú skôr tak, že sa zameriavajú na najväčšie a potenciálne najviac nadhodnotené akciové spoločnosti a majú menšiu expozíciu voči menším firmám, ktoré by mohli byť podhodnotenými.

Systém ActiveBeta od banky Goldman Sachs vychádza zo štyroch atribútov: kvality, hybnosti, volatility a hodnoty.

Súvisiace: Ako investovať 100, 1 000 alebo 10 000 dolárov

Tim O’Neill, ktorý je partnerom banky Goldman Sachs a je vedúcim celosvetovej divízie investičného riadenia a v poslednej dobe sa zameriaval na diskusie ohľadom aktívneho a pasívneho riadenia a poznamenal, že obe stratégie sú potrebnými pre fungovanie trhov.

O’Neill na pasívne a aktívne investičné stratégie poznamenal: “Trh potrebuje aktívne a pasívne investície, pretože ak všetci budú pasívnymi investormi, nebude možné od koho nakupovať,” …  “A keď príliš veľký percentuálny podiel z trhu sa stane pasívnym, trh za týchto podmienok naozaj nemôže fungovať.”

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár