Obavy_Nemecka_Trump_zacne_obchodnu_vojnu_s_EU_2017

Nemecko prišlo s varovaním, že Spojené štáty a Európa by mohli mieri k obchodnej vojne.

Minister zahraničia – Sigmar Gabriel pre nemeckú rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk povedal: “Sú veci, ktoré nám spôsobujú značné znepokojenie, kedy Spojené štáty začínajú viesť voči Európe obchodnú vojnu. To samozrejme v Európe vyvolá reakciu.”

Dodal: “Zasiahne nás to, ale Američanov taktiež.”

Gabriel neuviedol prečo má strach, ale jedná sa o varovanie od druhého najvyššie postaveného politika Nemecka a prišlo len niekoľko hodín pred stretnutím prezidenta Trumpa a kancelárky Angely Merkelovej.

Vedúca predstaviteľka Európskej únie, Cecilia Malmströmová vo štvrtok vyjadrila podobné obavy.

Malmströmová uviedla: “Obávame sa niektorých signálov ktoré prichádzajúcich zo Spojených štátov a tieto obavy sa snažíme riešiť s našimi americkými priateľmi.”

V stredu Merkelová zopakovala predchádzajúcu kritiku Trumpa, okolo jeho prístupu ku globálnemu obchodu.

Jej vyjadrenia boli citované v nemeckom časopise Die Zeit (v stredu): “Aj keď sa pozeráme na možnosti spolupráce z ktorých môžu ťažiť všetci, globalizácia je pre americkú administratívou aktuálne videná viac ako proces, ktorý nie je o víťazstvom všetkých zúčastnených, ale o víťazoch a porazených.”

Súvisiace:
Trump sa nemeckým automobilkám vyhrážal, že ich predaje v USA zastaví
Merkelová reaguje na útoky Trumpa okolo podhodnotenia eura

Tieto poznámky predstavujú najnovšiu eskaláciu vo vojne slov medzi oboma krajinami.

Trump už pri niekoľkých príležitostiach kritizoval Nemecko. Povedal, že krajina je “veľmi negatívna pre obchod” a obvinil ju za veľký obchodný prebytok.

Na sociálnej sieti Twitter v máji poznamenal: “S Nemeckom dosahujeme obrovský deficit obchodnej bilancie a navyše platia oveľa menej, než by mali v rámci NATO a výdavkov na armádu. Je to pre USA nevhodné. Ale to sa zmení.”

On navrhol, že americký obchodný deficit s krajinami ako je Nemecko, Japonsko a Mexiko znamená, že USA stráca silu v globálnej ekonomickej hre.

V reakcii na Trumpove odstúpenie od Parížskej klimatickej dohody a jeho sklonu k protekcionizmu, Merkelová, ktorá koncom tohto roka čelí voľbám, vedie snahu boja za voľný obchod a spoluprácu v oblasti životného prostredia.

V prejave na zasadnutí nemeckého parlamentu počas minulého týždňa vyhlásila, že “každý, kto verí, že môžu izoláciou a protekcionizmom vyriešiť problémy tohto sveta, robí veľkú chybu.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nam ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, Bloomberg

Facebook komentár