Obavy_z_rozdelenia_Britanie_a_Irska_zasiahli_libru_2017

Libra prakticky zažila hrozný rok 2016. Mohol by jej tento rok priniesť ešte väčšiu problémy?

Britská mena voči doláru dnes klesala o 0,4% na $ 1,24 kvôli obavám, že Británia by mohla čoskoro čeliť novej kríze: referendu o nezávislosti Škótska.

The Times dnes ohlásil, že vláda premiérky Theresy Mayovej sa pripravuje na možnosti okolo druhého hlasovania o nezávislosti, ktoré by sa mohlo udiať už počas budúceho mesiaca, kedy sa očakáva, že Británia oficiálne spustí svoj odchod z Európskej únie.

Mayová by takú požiadavku zo strany prvej ministerky Škótska – Nicoly Sturgeonovej mohla odmietnuť, ale pritom by riskovala ústavnu krízu.

Škótsko v roku 2014 o nezávislosti usporiadalo referendum, kde 55% Škótov zahlasovalo za súčasť Spojeného kráľovstva.

Ale Sturgeonová tvrdí, ak Británia plánuje odchod z EÚ – kde väčšina Škótov zahlasovali proti – čo výrazne mení podmienky vzťahu. Mayová sa zaviazala usilovať o druhé hlasovanie okolo škótskej nezávislosti, v prípade že Británie opustí jednotný európsky trh, čo je aktuálne takmer isté.

Mayovej vláda v pondelok odpovedala tým, že podľa jej vyjadrení by však hlasovanie z roku 2014 malo byť právoplatné.

Vládny hovorca povedal: “Otázkou nie je, či by mohlo dôjsť k druhému referendum, ale” … “Či by sa vôbec malo vykonať druhé referendum” … “Našou jasnou odpoveďou na túto otázku je nie … keďže bol dosiahnutý spravodlivý, právny a rozhodujúci výsledok.”

Diskusie o druhom referende už znervózňujú investorov.

Naeem Aslam, ktorý je hlavným analytikom trhu zo spoločnosti Think Markets poznamenal: “Celý tento vývoj seba-poškodzovania, ktorý má na starosti Theresa Mayová, robí z britskej libry v koši mien tu najmenej žiaducu menu.”

Súvisiace:
HSBC: Kvôli Brexitu sa presunieme do Francúzska, Írska alebo Holandska”
Rekordné úrovne akciového indexu FTSE 100 vysvetlené v grafe

Ich mena sa aktuálne obchoduje 17% pod úrovňou, ktorú dosiahla v deň referenda o Brexite.

Opustenie priestoru voľného obchodovania EÚ je pravdepodobné, čo podnikom prinesie byrokratické problémy. Banky a ďalšie finančné inštitúcie uviedli, že budú musieť presunúť pracovné miesta do zahraničia, za účelom zaistenia svojich operácií v celej Únii.

Lacná libra taktiež poškodzuje britských zákazníkov, keďže cena dovážaného tovaru rastie. Maloobchodné tržby v januári poklesli tretím mesiacom za sebou a ekonómovia očakávajú, že inflácia v marci zostane nad 2%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár