Obchodna_cinnost_v_eurozone_sa_opat_zmensuje

Predbežné údaje zverejnené na konci tohto týždňa ukázali, že hospodárska aktivita v eurozóne sa v októbri znížila, keďže sa do regiónu vrátili obmedzenia z dôvodu koronavírusu.

Bleskový zložený index produkcie PMI v eurozóne, ktorý sa zameriava na aktivitu v sektore výroby a služieb, v októbri klesol na štvormesačné minimum na 49,4 oproti 50,4 v septembri. Hodnota pod 50 predstavuje pokles aktivity.

Posledné čísla ukazujú, že výroba v poslednom mesiaci zostala mierne odolná, ale aktivita v službách klesla na päťmesačné minimum.

Chris Williamson, hlavný obchodný ekonóm spoločnosti IHS Markit vo vyhlásení uviedol: „Eurozóne hrozí väčšie riziko poklesu v rámci dvojitého poklese, pretože druhá vlna vírusových infekcií v októbri viedla k opätovnému poklesu obchodnej činnosti.”

Súvisiace: Masívne zatváranie maloobchodných predajní a koronavírus

Dodal, že údaje „odhalili príbeh dvoch verzií ekonomík, pričom výrobcovia sa tešia najrýchlejšiemu rastu od začiatku roka 2018 …, ale zintenzívnenie obmedzení Covid-19 si vyžiadalo čoraz väčšie nepríjemnosti pre sektor služieb.“

Nové obmedzenia

Posledné čísla poukazujú na nové obmedzenia v celej eurozóne, keďže zápasí s druhou vlnou koronavírusových infekcií.

Francúzsko v priebehu minulého týždňa predstavilo nové zákazy vychádzania a vo štvrtok sa rozhodlo rozšíriť ich do ďalších regiónov, čo znamená, že reštaurácie a bary v mestách ako Paríž, Marseille a Lyon musia byť zatvorené od 21:00 hodiny miestneho času. Francúzske úrady vo štvrtok oznámili najvyšší počet nových denných infekcií.

Francúzsky zložený index produkcie sa v októbri dostal na hodnotu 47,3, čo je päťmesačné minimum, v porovnaní so 48,5 v septembri.

Holandsko sa minulý týždeň vrátilo k čiastočným obmedzeniam, pretože v krajine došlo k prudkému nárastu nakazených. Nové obmedzenia zahŕňajú: stretávanie nie viac ako troch návštevníkov domácnosti za deň; reštaurácie a bary musia byť zatvorené, hoci dovoz je stále možný. Írsko medzitým oznámilo štvortýždňový zákaz návštev domácností a Nemecko odporúča ľuďom, aby do lyžiarskych stredísk necestovali.

Súvisiace: Ex Fed: Koronavírus má „zásadnejší a dlhodobejší“ vplyv ako kríza z 11. septembra 2008

Odlišnosť Nemecka

Nemecký index zloženej produkcie v októbri dosiahol úroveň 54,5 vzhľadom na dôležitosť jeho výrobného priemyslu pre celkovú ekonomiku.

Williamson uviedol: “Rozdiely sú v jednotlivých krajinách ešte výraznejšie.” Zatiaľ čo Nemecko je povzbudené tým, že jeho výrobný sektor čelil kontrakcií len dvakrát za takmer 25 rokov histórie prieskumu, zvyšok regiónu sa prepadol do prehlbujúceho sa poklesu.“

Výzvy, ktorým čelí eurozóna v dôsledku pandémie, vytvárajú ďalší tlak na Európsku centrálnu banku. Ekonómovia sa domnievajú, že ďalšie menové stimuly sa do konca roka stanú realitou.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár