Celosvetová epidémia obezity v súčasnosti stojí svetovú ekonomiku viac ako alkoholizmus, alebo zmeny klímy.

Podľa novej správy zverejnenej počas tohto týždňa: “Obezita sa v súčasnosti ostáva väčšou hrozbou pre svetovú ekonomiku, keďže už bude môcť jednoznačne konkurovať vojnám a terorizme.

Súvisiace: 3 spôsoby, ako Google pomáha svojim zamestnancov jesť zdravo

Ak sa zrátajú spoločne náklady na zdravotnú starostlivosť, na stratu produktivity a ďalšie výdavky potrebné na zmiernenie jej vplyvu, poradenská spoločnosť McKinsey odhaduje, že ročné náklady na obezitu v súčasnosti dosahujú úroveň 2 biliónov amerických dolárov, alebo 2,8% z celosvetového ekonomického výkonu. Pre porovnanie s odhadom, zhruba 2,1 biliónov dolárov je vynakladaných na vojny a terorizmus,  fajčenie na čele s alkoholizmom stojí ekonomiku 1,4 biliónov amerických dolárov, negramotnosť 1,3 biliónov dolárov a dokonca aj zmeny klímy stoja svet menej a to 1,0 bilióna dolárov.

Táto správa je posledný dôkazom o špirále nákladov nezdravého životného štýlu, ktoré kombinujú nízky úroveň športovania (často v dôsledku sedavého zamestnania), s chuťou na tučné a sladké potraviny. A zatiaľ čo problém môže mať pôvod v USA a ďalších bohatých ekonomikách, kde je v súčasnosti pevne zakorenený a rýchlo rastie aj v mnohých krajinách, ktoré sú, vo väčšine noriem, stále na nízkej úrovni.

The World Health Organization OSN odhaduje, že viac ako jeden z troch dospelých trpí nadváhou 95 kg, zatiaľ čo viac ako jeden z 10 je obézny. Dvakrát toľko ľudí na celom svete žije v krajinách, kde viac ľudí umiera na prílišnú nadváhu, pred počtom podvyživených. Najčastejšou príčinou úmrtí sú ochorenia srdca a cukrovky 2. typu. McKinsey odhaduje, že takmer polovica svetovej dospelej populácie by v roku 2030 mohla byť obéznou, alebo s nadváhou, ak budú pokračovať súčasné trendy.

Súvisiace: 

Zákaz Coca-Coly môže ušetriť 141-tisíc deťom obezitu

Briti môžu dostať zaplatené za chudnutie

McKinsey poukázala aj na tzv. 74 typov “zásahov”, ktorá by mohli pomôcť zvrátiť rastúci trend a to od verejných vzdelávacích programov pre rodičov a deti, wellness programov na pracovisku a zníženiu veľkosti porcií v reštauráciách s rýchlym občerstvením. Takmer na všetky z nich je viac benefitov, než z ich nákladov na realizáciu. Avšak štúdia McKinsey zdôrazňuje, že neexistuje jediné “najvhodnejšie riešenie.”

McKinsey použila Veľkú Britániu, ako typický prípad rozvinutej krajiny s rastúcim problémom obezity. V súčasnej dobe táto krajina ročne investuje menej než 1 miliardu amerických dolárov ročne na programy prevencie obezity, čo je zhruba 1% celkových spoločenských nákladov na tento problém.

Zdroj: WSJ, AOL

Facebook komentár