Firma Ocado sa dostáva do sektoru vertikálneho poľnohospodárstva.

Firma Ocado sa dostáva do sektoru vertikálneho poľnohospodárstva.

Vedúci internetový obchod sa dostáva do sektoru vertikálneho poľnohospodárstva.

Firma Ocado, ktorá predáva potraviny cez on-line a vytvára logistický softvér pre obchodné reťazce, v priebehu tohto týždňa uviedla, že zainvestuje 17 miliónov britských libier (21,5 miliónov dolárov) do vznikajúceho priemyslu.

Vertikálne poľnohospodárstvo znamená produkciu, ktorá sa pestuje v interiéri, často v rôznych výškových úrovniach, čo sa podobá knižnici. Vyžaduje si menej priestoru a vody ako tradičné pestovateľské metódy.

Britská firma uviedla, že vytvorila spoločný podnik s názvom Infinite Acres so zameraním na vertikálne poľnohospodárstvo, so spoločnosťou vertikálnych fariem – 80 Acres Farms a firmy, ktorá predáva priemyselné záhradnícke systémy – Priva Holdings.

Firma Ocado tiež prevzala väčšinový podiel v spoločnosti Jones Food Company, ktorú je opisovaná ako najväčší prevádzkovateľ vertikálnych fariem v Európe.

Kým spoločnosť Ocado ako dôvod poukázala na udržateľnosť vertikálneho poľnohospodárstva, taktiež uviedla, že spotrebitelia budú mať prospech z „extrémnej hustoty“ interiérového poľnohospodárstva, čo umožňuje pestovanie potravín vedľa supermarketov a logistických centier.

Presnosť časových údajov

Spoločnosť Ocado vo vyhlásení uviedla: “Vďaka týmto farmám budeme vedieť predpovedať deň, kedy bude zelenina pre zákazníkov zbieraná, dokonca niekoľko hodín pred tým, ako bude zabalenou a presunutou len niekoľko metrov od miesta, kde bude predávanou.“

Kritici vertikálneho poľnohospodárstva uvádzajú, že táto technika využíva príliš veľa energie a je drahšia ako tradičné poľnohospodárstvo.

Tento krok predstavuje ďalší krok zo strany Ocado do aktivít s potravinárskymi technológiami. Je už dobre známou pre budovanie skladov, kde sa nachádzajú tisíce robotov, ktoré pomáhajú baliť potraviny.

Mike Watkins, vedúci maloobchodného a firemného dohľadu v spoločnosti Nielsen UK poznamenal: „Spojenie technológií, udržateľnosti a inovácií je relatívne nová, ale jedná sa o rastúci trend v priemysle.“

Vertikálne farmy môžu pomôcť znížiť spotrebu vody. Kritici však uvádzajú, že využívajú príliš veľa energie.

Vertikálne farmy môžu pomôcť znížiť spotrebu vody. Kritici však uvádzajú, že využívajú príliš veľa energie.

 

Spoločnosť sa čoraz viac zameriava na udeľovanie licencií svojmu softvéru robotických skladov, smerom k iným maloobchodníkom a už má uzavreté významné dohody, ako napríklad v Spojených štátoch s firmou Kroger a vo Francúzsku s firmou Casino.

Taktiež pracuje na robote s označením „SecondHands“, ktorý dokáže vybrať a zabaliť produkt bez poškodenia.

Akcie spoločnosti Ocado po správach v Londýne vyskočili o 3%, zatiaľ čo v tomto roku dosiahli zisk na úrovni 45%. Spoločnosť však čelí tvrdej konkurencii maloobchodných gigantov, vrátane Amazon, ktorá sa tiež snaží rozšíriť svoje aktivity do oblasti doručovania potravín.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár