Kde je dnes cena zlata? Ak ste rovnakí ako mnoho Američanov, nemáte tušenie, či cena šla hore, dole alebo do strán. Našťastie, viem, že aby boli moji čitatelia lepšie informovaní – pravdepodobne poznáte, že po páde z takmer 1 900 dolárov, je zlato v pasci do začiatku Mája na úrovni okolo 1 600 dolárov. Ale môžete byť stále zvedaví, prečo aj napriek pokračujúcej tlači peňazí a priepastným ekonomickým správam USA, zlato nebolo schopné dosiahnuť nových maxím. Tu je pravda: zlato je v súčasnej dobe ocenené ku kolapsu. Mnoho investorov verí, že sa žltý kov prehupol a predáva sa do každého zotavenia.

Nervy z cínu

Začínať ako investor zlata je tvrdý biznis. Posledná vec, ktorú  akákoľvek vláda alebo poškodená veľká banka chce je mať veľa ľudí, ktorí si ukladajú svoje úspory do tvrdých aktív – a zlato je jednou zo všetkých najtvrdšia. Takže sme proti neustálemu prílevu propagandy, ktorá tvrdí, že zlato nemá žiadnu hodnotu alebo je útočiskom pred koncom sveta.

Účinkom toho je, že aj ťažkí investori  zlata vždy čakajú na upustenie druhej topánky. Keď ceny domov rástli nik nemal strach, že trh dosiahol vrchol alebo že ceny boli neudržateľné. Nikto sa nepýtal, či pôjdu všetky tenkostenné McMansions hore a či by to skutočne stálo za niečo v generácii. Ale pre zlato, Wall Street to bol skrat pre celú cestu hore!

Nikdy to nie je pesimizmus tak evidentný, ako v ťažbe zlata. Rastúca inflácia zvýšila výrobné náklady ale chybná viera, že inflácia je obsiahnutá a obligácie sú bezpečným útočiskom  udržujú ceny zlata na uzde. Ako takých, veľa z hlavných výrobcov vynechali svoje navrhované tržby a ceny ich akcií tak boli potrestané. To prináša mrak do celého sektora. V skutočnosti, pomer P/E (vysvetlenie P/E – P/E označuje pomer tržnej ceny akcie k zisku ) veľkých zlatokopov sú rekordne nízke. Ceny akcií odrážajú budúce očakávania a súdiac podľa nízkeho P/E, Wall Street očakáva, že budúce výnosy budú klesať. To pravdepodobne odráža ich medvedí výhľad pre zlato, ktorý je všeobecne vnímaný ako bublina chystajúca prasknúť.

Chronická  strata pamäti

Bohužiaľ, neexistuje žiadny verejný dôkaz pre tých, ktorí sa ukázali zle ako pochybovači zlata. Pred pár rokmi som predpovedal, že zlato by malo prekročiť hranicu 1 500 dolárov a dokonca aj moji vlastní zamestnanci si mysleli, že to bolo príliš riskantné, príliš extrémne. Ale vedel som vtedy, ako viem teraz, že na konci dňa cena zlata nie je záhadou – je náhradou za oslabenie dolára.

Odkedy väčšina investorov nie sú schopní pochopiť úlohu zlata v ekonomike, predpokladajú, že 10 ročný býčí trh musí byť mániou. Ale mánie ukazujú parabolický rast odtrhnutý od akéhokoľvek  základného riadenia. Definícia mánie je ponúkanie aktív rýchlo a za všetkých dlhodobých odôvodnení.

Avšak zlato sa stalo pevným v inverznom vzťahu s reálnymi úrokovými sadzbami, ako vysvetlil Jeff Clark a Mark Motive v minulom vydaní. Ako pripomenutie, tu je schéma s podrobnými údajmi k porovnaniu:

Príležitosť  desaťročia

Po míňaní  predchádzajúcich jesenných a zimných testovaní nových nominálnych maxím nad 1 800 dolárov, môže budúcnosť investorov prísť v jari a lete 2012 ako príležitosť desaťročia. Zlato ukázalo svoju silu a ustúpilo. Kým väčšina investorov to bude brať ako signál, že trh sa prehupol a niektorí to budú využívať všeobecnú nervozitu a pridajú do svojich pozícií stovky dolárov z maxím.

Aj keď  si myslím, že zlato je výhodne pri cene 1 900 dolárov, s ohľadom na dnešnú situáciu na trhu a fóbie z kolapsu cien nám umožňuje kúpiť aj v rámci stanovených maxím. Je to ako by ste chceli ísť plávať, ale keď ste sa tam dostali, prišli ste na to, že bazén bol nahriaty.

Čo bude ďalej?

Videl som trhy rovnako ako predtým, a mám dobrý obrázok o tom, kto by mal z hry vypadnúť a tak robím nejaké rozumné závery. Zlato bude pokračovať v analýze bariéry 1 600 dolárov, kým prekvapí inflácia. To by mohlo urýchliť oznámenie QE III (o kvantitatívnom uvoľňovaní), upokojenie obáv v Európe, alebo šok na finančnom trhu. Obligácie dočasne predstihli zlato ako základné bezpečnostné útočisko aktív. Akonáhle je táto dynamika rozbitá, verím, že protiprúd od zlata bude obrovský.

Práve teraz je nad investormi hmla. Desivé správy z Európy a spomalenie v Ázii otriasli dôverou v každé aktívum, ktoré nemá stály záznam o dlhu USA. Ale ako často pripomínam svojim klientom, výkonnosť v minulosti nie je zárukou budúcich výsledkov. Každá správa, ktorá prebudí investorov do prichádzajúceho kolapsu na trhu financií pravdepodobne spustí lavínu od jedného aktíva so záznamom tak dlho, ako civilizácia sama.

Pripravené ku kolapsu

Kľúčom k tomuto trhu je pochopiť, že sa blíži pokles cien – ale nie pre zlato. Namiesto toho sa trh amerických dolárov a dolárových dlhopisov týči na čele útesu, ktorým pošle cenu drahých kovov.

Teraz je čas na nezvyčajnú dôveru. Každý vie, že obligácie boli bezpečné, rovnako ako vedeli, že ceny nehnuteľností budú  vždy stúpať. Potom rovnako ako dnes, hodnota zlata a jeho úžitky sú spochybnené. Ale moji čitatelia to vedia lepšie.

Preložila: Viera Slaninova

Zdroj: Euro Pacific Precious Metals

 

Facebook komentár