Warren Buffett je pravdepodobne najväčší investor všetkých čias.

Na rozdiel od niektorých iných známych investorov, ktorí kolísajú na pozícii a majú úspech raz za čas, Buffett je známy pre jeho výnosy z nízkej volatility počas dlhodobého obdobia.

V skutočnosti, nový dokument NBER od konkurentov ukazuje, že Buffett dosahuje výnosy ani nie tak šťastím, či mágiou, ale skôr ide o odmenu za využitie pákového efektu v kombinácii s dôrazom na lacné, bezpečné a kvalitné akcie.

Inými slovami, kúpi bežné akcie, ktoré ponúkajú stabilné, nízke výnosy, avšak tie výnosy zosilňuje investovaním s požičanými peniazmi.

“Odhadujeme, že Buffettov pákový efekt je v priemere asi 1,6:1” píšu autori Andrea Frazzini, David Kabiller a Lasse H. Pedersen.

Tak čo, môžete kopírovať Buffettovu investičnú stratégiu?

Stručná odpoveď znie: áno aj nie.

Ktokoľvek môže investovať do bežných akcií. Ale nie každý si môže požičiavať rovnako lacno ako Buffett či Berkshire Hathaway.

Autori poukazujú na najmenej štyri dôvody, prečo je Buffett schopný požičiavať si tak lacno (zvýraznené vety):

Vzhľadom na veľkosť Buffettovho pákového efektu, je tiež zaujímavé zvážiť jeho zdroje pákového efektu, vrátane ich platobných podmienok a nákladov. Zadĺženie Berkshire ťaží z toho, že firma je vysoko hodnotená a dosahuje rating AAA (za roky 1989-2009). Ako ilustráciu nízkych sadzieb financovania preferované Buffettom, Berkshire vydala prvú negatívnu zábezpeku až v roku 2002, bol to prioritný dlhopis s ručením.

Berkshire je výnimočná vďaka nákladom pákového efektu, čo je však spôsobené plávajúcim poistením. Hromadenie poistných prémii a neskôr platenie rozmanitých záväzkov je ako zobrať si pôžičku. Odhadované priemerné ročné náklady plávajúceho poistenia firmy Berkshire sú iba o 2,2%, vyššie ako 3 percentuálne body pod priemerom sadzieb pokladničných poukážok. Preto, nízko-nákladové poistenie a zaisťovacie činnosti dávajú Buffetovi značnú výhodu, pokiaľ ide o jedinečný prístup k lacným podmienkam pákového efektu. Odhadujeme, že v priemere 36% záväzkov Berkshire pozostávajú z plávajúceho poistenia.

Na základe bilančných údajov, sa zdá, že Berkshire financuje časť svojich kapitálových výdavkov pomocou daňových odpočtov pre zrýchlené odpisovanie nehnuteľností, strojov a zariadení, ako je stanovené v súlade s pravidlami IRS (Internal Revenue Service). Napríklad, Berkshire vykazuje 28 miliárd dolárov z týchto odložených daňových záväzkov v roku 2011 (str. 49 výročnej správy). Zrýchlenie odpisov je podobné bezúročnej pôžičke v tom zmysle, že a) Berkshire sa teší úsporu dane skôr, než by mala a b) suma v dolároch dane, ktorá bude vyplatená v budúcnosti je rovnaká ako pôvodné úspory (t.j. pri tejto daňovej povinnosti nerastie úrok).

Zostávajúce záväzky Berkshire zahŕňajú záväzky z obchodného styku a derivátové zmluvy. V skutočnosti, Berkshire predala rad derivátových zmlúv, vrátane podpísaných indexových opčných zmlúv o niekoľkých hlavných akciových indexov – najmä opcie a kreditné zlyhané záväzky (pozri výročná správa 2011).

Berkshire uvádza: Dostali sme poistné prémie na tieto zmlúv v plnej výške pri počiatočných termínoch. S ohľadom na obmedzené výnimky, náš akciový index na put opcie a zmluvy o kreditných neplneniach neobsahujú žiadne požiadavky na zaistenie prihliadajúc na zmeny v buď reálnej hodnote alebo v skutočnej hodnoty zákaziek, čím rating Berkshire klesá.
(Warren Buffett, Berkshire Hathaway Inc, Výročná správa za rok 2011).

Z tohto dôvodu, predaj Berkshire derivátov môže slúžiť ako zdroj financovania a tiež aj ako zdroj príjmov keďže tieto deriváty majú tendenciu byť drahé (Frazzini a Pedersen 2012). Frazzini a Pedersen ukazujú, že investori, ktorí si buď nemôžu dovoliť alebo nechcú využívať pákový efekt budú platiť poplatok za nástroje, ktoré vložia do pákového efektu, ako je to u opčných kontraktoch a pridružených ETF (Echange traded funds sú fondy obchodované na burze). Preto, Buffett môže profitovať tým, že dodáva takto vložené páky, čím má jedinečný prístup k stabilnému a lacnému financovaniu.

Takže, kým vaše poistenie multimiliardárskeho konglomerátu nebude ohodnotené ratingom AAA, nebudete mať možnosť investovať ako Buffett.

Preložil: Miroslav Lukáč

Zdroj: Investing

Facebook komentár