Úvod

Nedávno si investori spoločnosti BioFuel Energy Corp (BIOF), producenta biopalív, užili vzácny nárast ceny akcií po vydaní správy, že spoločnosť podpísala dohodu o spolupráci s firmou Gevo, ktorá vyrába isobutanol. Cieľom tejto zmluvy je výskum širokého spektra možností výroby isobutanolu. Od začiatku roka zaznamenala cena akcií BioFuel Energy 80%-ný pokles vzhľadom na mimoriadne prevádzkovo náročné prostredie  výrobcov biopalív. Dôvod, prečo táto správa spôsobila náhly posun v investorskej nálade, teda za výskum stojí.

Pozadie

BioFuel Energy prevádzkuje dve zariadenia na výrobu biopalív – v Minnesote a Nebraske, produkujúce ročne 115 miliónov galónov. Podľa nasledovného grafu vykazuje cena akcií od minulého októbra divokú investorskú jazdu. Počiatočný priaznivý  rozdiel medzi nízkou cenou biomasy a vysokou cenou ropy zaznamenal rýchly obrat v momente, keď globálna ekonomika začala spomaľovať a Stredozápad postihlo – a to za desaťročia najhoršie – sucho. Ako väčšina špecializovaných výrobcov biopalív môže spoločnosť BioFuel Energy dehydratovať etanol a vyrobiť z neho etylén – to jej umožňuje miernu výrobnú diverzitu. Ani toto už však nie je vhodná varianta, nakoľko zvýšená produkcia bridlicového plynu prináša výdatný a lacný etylén, ktorému etanol ako východiskový produkt nemôže ekonomicky konkurovať. Výsledkom je zatváranie zariadení na výrobu biopalív, ktoré čelia prevádzkovým stratám prevyšujúcim $ 0,2/gal .

Graf akcií spoločnosti BioFuel Energy

K fermentačnému procesu rastlinného škrobu má firma Gevo mierne odlišný prístup. Namiesto etanolu sa snaží vyrábať isobutanol, a to geneticky modifikovaným kvasením. V súčasnej dobe prebieha výskum isobutanolu ako možnej prísady benzínu, ktorou je i etanol. Má však výraznú výhodu energetickej hustoty, ktorá je nižšia len o 10% (en. hustota etanolu je nižšia o 50%) v porovnaní s benzínom. Z tohto dôvodu je isobutanol atraktívnejší ako benzínová prísada (v porovnaní s etanolom), no má i podobnú nevýhodu: butanol-benzínové zmesy sú v súčasnosti limitované na malé množstvo (do 16 obj.%).

Isobutanol na bio základe ako chemický produkt

Skutočná hodnota isobutanolu spočíva v tom, že tvorí stavebný kameň pre výrobu butylénu. Zatiaľ čo na výrobu etylénu je ako východiskový produkt využívaný zemný plyn, butylén pochádza z ropy a tým sa stáva významne drahší – v posledných rokoch zostávajú ceny ropy relatívne vysoko. Môžeme to vidieť na zmluvnej cene isobutanolu, ktorá je v súčasnosti  $ 2400 za tonu (keďže tento zdroj neudáva historické ceny, pozrel som sa do prednášky z apríla – úroveň bola približne rovnaká). Je to viac ako dvojnásobok ceny benzínu, ktorá je okolo $ 1000 za tonu. Výroba isobutanolu má teda vyššiu hodnotu ako výroba etanolu (etanol predstavuje len 67% ceny benzínu na nedotovanej trhovej báze, alebo bežnú cenu $ 667 za tonu).

Dohoda

Spoločnosť Gevo zaujala k výrobe biopalív odlišný prístup ako väčšina výrobcov. Namiesto prevádzkovania vlastných špecializovaných zariadení spolupracuje s existujúcimi spoločnosťami na výrobu bioetanolu a upravuje ich zariadenia tak, aby produkovali isobutanol namiesto etanolu. Gevo už podpísala zmluvu na dovybavenie zariadení na výrobu bioetanolu v Minnesote a Južnej Dakote. V každom budú zdokonalené zariadenia produkovať 37 mgy  isobutanolu namiesto 50 mgy etanolu, čo je inak 75%-ná zmena efektivity. Zatiaľ zmluva BioFuel Energy s Gevo skôr skúma prispôsobenie technologického systému než aby ho skutočne prispôsobovala. Následné rozhodnutie zmodernizovať jedno alebo obe zariadenia, patriace firme BioFuel Energy, by predstavovalo doteraz najväčšiu konverziu v oblasti výroby isobutanolu z biomasy. Každé zariadenie by produkovalo 86 mgy isobutanolu namiesto 115 mgy etanolu (na základe 75%-nej zmeny efektivity). Ak použijeme súčasné trhové ceny isobutanolu a etanolu, teda $ 2400 a $ 667 za tonu, ide o $ 619 miliónov (86 mgy = 258 000 ton za rok) namiesto $ 250 miliónov ( 115 mgy = 345 000 ton za rok) príjmov ročne na dané zariadenie. Zatiaľ Gevo neodhalila náklady na modernizáciu, budú však musieť byť podstatné, aby znegovali rast príjmov daného zariadenia.

Obmedzenia na trhu

Samozrejme, že potenciál 150%-ného rastu príjmu daného zariadenia nadchýna investorov. Spoločnosť však bude musieť konať rýchlo, ak chce využiť výhodu vysokej ceny isobutanolu.

Podľa správy SBIR, na ktorej sa Gevo podieľala, súčasná veľkosť trhu isobutanolu je len 175 mgy. Inými slovami – modernizácia a dovybavenie oboch zariadení BioFuel Energy by znamenalo takmer dostatočné množstvo isobutanolu na pokrytie súčasnej trhovej spotreby. Vysoká cena isobutanolu sa nepochybne podstatne zníži, keď pár existujúcich zariadení na výrobu etanolu prejde na výrobu isobutanolu. Môžme si len domýšľať, kam by mohla klesnúť cena, ak by veľkí výrobcovia etanolu ako Archer Daniels Midland alebo Valero urobili takúto rozsiahlu zmenu. Vzhľadom na vyšší obsah energie by bol isobutanol – vo forme benzínového adidíva- cennejší než etanol. Pri súčasných cenách benzínu by to nestačilo na kompenzáciu strát z konverzie ($ 232 miliónov ročne pri predpokladanej cene isobutanolu ako benzínového aditíva  $ 900 za tonu).

Záver

Nedávno uzatvorená zmluva medzi BioFuel Energy a Gevo na výskum konverzie súčasných zariadení na výrobu isobutanolu predstavuje možnosť podstatného rastu príjmov aj ziskov pre BioFuel Energy. Investori by však mali krotiť nadšenie vzhľadom k malému priestoru na trhu s isobutanolom. Hoci v komerčnom meradle je pri súčasných cenách výroba isobutanolu veľmi atraktívna, zmena aj mála zariadení v USA na výrobu bioetanolu by stačila na zaplavenie trhu a zníženie zisku týchto modernizovaných zariadení. Aj keď vlastnosti isobutanolu ako vhodného benzínového aditíva predstavujú oveľa väčší potenciálny trh, súčasné výnosy výroby nie sú pravdepodobne dostatočné na to, aby úprava existujúcich zariadení na výrobu etanolu  – podľa tohto scenára- bola oprávnená.

Preložila: Alexandra Voz

Zdroj: Brownia LLC

Facebook komentár