Získavanie pitnej vody zo záchoda neznie veľmi chutne, ale jeden z piatich Kalifornčanov to už robí. Taktiež ľudia v Singapure a tucty ďalších miest v USA a po celom svete robia to isté. Dôvod je jednoduchý: získať čistú vodu je čoraz drahšie a obtiažnejšie a hľadajú sa lacnejšie spôsoby ako ju doručiť k spotrebiteľovi.

Priemysel s čistením vody je jedna z najrýchlejšie rastúcich oblastí na celom svete. Táto oblasť je nazývaná aj ako „znovu použitie odpadovej vody“ alebo viac popisnou technológiou „toaleta na kohútik.“ Inžinieri prišli na to ako vziať odpadovú vodu, filtrovať ju, dezinfikovať ju na pitný stav, ktorý môže byť potom priamo odvedený naspäť do rozvodov vody a nášho kohútika.
Ani koncept, ani technológie nie sú tak nové, ako je nová „kohútiková“ časť. V minulosti sa filtrovala odpadová voda na miestach, kde to bolo vhodné na úžitkové účely, ako sú poľnohospodárske zavlažovanie, priemyselné použitie a čistenie ulíc. Ale teraz filtračný proces pokročil o pár krokov ďalej, do bodu, v ktorom je táto voda bezpečná na pitie a miliardy dolárov prúdia do spoločností, ktoré navrhnú, vyrobia a inštalujú takéto zariadenia.

( Súvisiace: Veľkosť všetkej vody na Zemi v jednej veľkej guli )

V Singapure sa získava už 30% pitnej vody priamo z odpadových vôd. Môžem vám povedať, že voda z kohútika v Singapure nechutila tak ako naposledy, ale napriek tomu je lepšia ako importovaná „čerstvá“ voda z Malajzie. Singapur je malé mesto s malými vlastnými zásobami pitnej vody a preto tretinu dennej spotreby pitnej vody musí dovážať z Malajzie, čo je drahé a nerozumné z hľadiska bezpečnosti pitnej vody. Výsledkom toho je, že Singapur sa stal centrom pre inováciu vody so zameraním na jej opätovné využitie, odsoľovanie a zachytenie dažďovej vody. Singapur má 40 rokov do vypršania zmluvy s Malajziou o dodávkach vody a do tejto doby sa stane čo sa týka pitnej vody úplne sebestačným.

Technológia na čistenie odpadovej vody nie je náročná. Na čistenie odpadovej vody sa používa mikrofiltrácia, reverzná osmóza a čistenie UV žiarením. Je to drahé, ale rovnako drahé je aj získavanie nových zásob pitnej vody. Je vôbec možné piť vodu zo stoky? Áno, ak ľudia nemajú príliš na výber, hlavne v mestských oblastiach. Vedci trvajú na tom, že voda je čistá, bez patogénov, znečisťujúcich látok, solí, rozpustených častíc a samozrejme bez liečiv. Dúfajme, že majú pravdu.

Mestá a obce budú stále častejšie využívať technológiu nazvanú „toaleta na kohútik“, pretože je lacnejšia a pružnejšia ako neustále odsoľovanie morskej vody.

To je dôvod prečo sme čitateľa oboznámili o investíciách do pitnej vody alebo o investíciách do „modrého zlata“, ako niekto tomu hovorí a ďalej vám predstavíme spoločnosť, ktorá investuje do pitnej vody. Je to spoločnosť Hyflux (jej akcie si môžete kúpiť na burze v Singapure alebo v USA, jej trhová kapitalizácia v USA je mierne väčšia ako 700 miliónov dolárov a cena jednej akcie je 0,90 dolára). Prečo budeme ďalej písať o tejto spoločnosti?

( Súvisiace: Nová turbína, ktorá produkuje čistú vodu zo vzduchu )

Po prvé, podniká v sektore, ktorý čaká v nasledujúcej dekáde silný rast, buduje a spúšťa upravovne vody a taktiež má vlastné filtračné technológie.

Po druhé, ich trh nie je limitovaný iba na Singapur (hoci aj keby to tak bolo, aj tak by to bolo v poriadku, pretože trh s pitnou vodou v Singapure veľmi rýchlo rastie), ale majú projekty po celej juhovýchodnej Ázii, Číne, Indii a Strednom východe. Ich najväčším trhom je Čína. Hyflux je dôveryhodná singapurska verejná spoločnosť so solídnou históriou a je kótovaná na singapurskej burze.

Po tretie, na rozdiel od mnohých väčších zásob v USA, akcie Hyfluxu klesli v uplynulom roku na dno a iba málo amerických investorov sa podieľa na riadení spoločnosti. Akcie Hyfluxu sú relatívne podhodnotené.

Po štvrté, investičná banka znížila cenu ich akcií v roku 2012, pretože marža Hyfluxu bola podľa analytika príliš nízka. Plus makrofaktory v Ázii viedli všeobecne k poklesu akcií spoločností kótovaných na ázijských burzách. Cena akcií Hyfluxu bola zrazená, ale ešte stále nebola obnovená.

Po piate, generálny riaditeľ drží zhruba tretinu akcií spoločnosti. To je dobré znamenie.

Po šieste, Hyflux vypláca dividendu a kto by predsa nechcel dividendu?

( Súvisiace: Hydroelektrická revoluce: tudy teče řeka  )

Tak preto hor sa na akcie Hyfluxu, ktoré sa môžu v najbližších troch rokoch ľahko strojnásobiť. Riziko je znížené silnými základmi spoločnosti a iba jedným vlastníkom spoločnosti. Len pre zaujímavosť aj americký podnikateľ a investor Jim Rogers vlastní akcie Hyfluxu.

Preložil: Luboš Slávik

Zdroj: DickSterling

Facebook komentár