Chceli by ste zaplatiť 150 amerických dolárov za slnečné okuliare?

Cena dizajnérskych slnečných okuliarov sa môže ľahko dostať do úrovne niekoľkých tisícov. Jedna populárna a kultová dvojica – Ray-Ban Wayfarer Original Classic je na úrovni 155 dolárov. Táto značka je neúnavne napodobňovaná, kde “rovnaké” napodobeniny dostanete len za pár dolárov.

Ale čo táto značka v sklenenej vitríne ponúka a čo imitácia nie?

Súvisiace: Deväť najfalšovanejších produktov v Amerike

To všetko záleží na tom, koho sa spýtate.

Sara Benevento, celosvetová riaditeľka značky pre Ray-Ban poznamenala, že najmä kryštálové šošovky, ktoré sú tónované a sú zo skla, tie všetky zdobia niekoľko rôznych modelov Wayfarer a taktiež ponúkajú lepšiu prehľadnosť.

“Naše okuliare nemajú plastové šošovky.”

Meno značky, vrátane Ray-Ban obvykle ponúka šošovky s ochranou proti UV žiareniu, a niektorí ešte idú o krok ďalej s polarizačnými šošovkami, čo sa taktiež môže odrzkadliť do ceny.

Rozdiel je samozrejme aj vo výrobných nákladoch, podľa Benevento: “Všetky šošovky sú vyrobené v Taliansku,” rovnako ako všetky komponenty Wayfarer. “Žiadna časť výrobku nie je vyrobená v Číne.”

Taktiež poznamenala, že značka Ray-Ban sa zameriava na dlhodobú kvalitu, s cieľom zabezpečiť, že použité materiály sa jednoducho neulomia, alebo zmenia ich tvar opotrebovaním.

Benevento uviedla: “Snažíme sa využívať pokročilé technológie, k tomu, aby sme sa ubezpečili, že okuliare pre spotrebiteľa budú veľmi ľahké a pohodlné.” Rámy modelov Wayfarer sú zvyčajne vyrobené z acetátu, typ plastu, ktorý môže byť nákladným na výrobu.

Colleen Gallagherová, okresná manažérka siete obchodov Solstice Sunglasses v New Yorku poznamenala: “Technológia z acetátovým rámom je veľmi nákladná.”

Súhlasila, že hodnota každých slnečných okuliarov naozaj záleží na tom, ako sa vyrábajú a z čoho.

Dodal: “Ľudia neplatia iba za meno. Platia za remeslo.”

Gallagheroá, ktorý začala podnikať v sektore okuliarov ako tínedžerka, kde predával slnečné okuliare v obchode Jersey Shore, vtedy vlastnila Fendi okuliare za 495 dolárov. Výroba týchto okuliarov trvala 100 dní, keďže počas výrobného procesu, rámy vyžadovali špeciálne pozornosť.

Súvisiace: Španielska polícia zatkla výrobcov falošných automobilov značky Ferrari

Dodala: “Je to vášeň.”

Ale nie všetci zdieľajú názor, že značkové slnečné okuliare sú o vášni. Lois Bitner Olson, profesor marketingu v San Diego State University tvrdí, že všetky okuliare môžu byť vyrábané lacno a ľahko a meno značky je hlavným dôvodom, prečo zákazníci platia viac.

Olson poznamenal: “Ak budú vyrobené s pravého zlata, striebra, alebo korytnačky, môžu byť za predávané za menej ako tri doláre,” … “To všetko sú slnečné okuliare, bez ohľadu na značku.”

Olson nakoniec dodáva: Že je to len jeden z dôvodov, prečo spotrebitelia míňajú veľké peniaze za rôzne odtiene a druhy.

“Slnečné okuliare sú taktiež produktom ega – je to všetko o mne a to, čo vidíte na mojej tvári.” … “Ja sa nepozerám na ponožky, ja sa nepozerám na opasok, pozerám sa na vašu tvár. Je to tak trochu okna do Vašej osobnosti.”

Zdroj: Fortune, CBSNews

Facebook komentár