OPEC_USA_Prosime_nepumpujte_tolko_ropy_2017

OPEC požiadal ďalších významných producentov o láskavosť: „Prosím, prestaňte pumpovať toľko ropy a pomôžte nám vytvoriť na trhu rovnováhu.“

Dnes bola ropným kartelom, v úzko sledovanej mesačnej správe vydaná neobvyklá prosba, ktorá zistila, že celosvetové trhy neustále trpia prílišným nadbytkom.

Správa uvádza, že dosiahnutie rovnováhy na trhu “si vyžaduje kolektívne úsilie všetkých producentov ropy” a malo by byť vykonané “nielen v prospech jednotlivých krajín, ale aj pre širokú prosperitu svetovej ekonomiky.”

Súvisiace: Koniec ropného kartelu OPEC sa blíži

OPEC poznamenal, že na vine je najmä jeden z producentov – USA, kde producenti z ropných bridlíc pokračujú v rozširovaní svojho vŕtania, aj napriek nižším cenám ropy.

Zvýšená produkcia podkopala úsilie OPEC-u, pre držanie cien v rozmedzí 50 až 60 dolárov za barel.

OPEC a príbuzní producenti sa v novembri dohodli na zrazení produkcie, čo je stratégiou, ktorá je navrhnutá tak, aby sa celosvetové trhy zbavila previsu ponuky. Na chvíľu sa zdalo, že táto stratégie môžeme fungovať, keďže ceny už skôr v tomto roku rástli na vyššie úrovne, od 54 dolárov.

Aktuálne sa zdá, že vplyv tohto kúzla stráca na sile.

Kartel reagoval na prudký pokles cien tým, že navrhol, aby táto dohoda mohla byť rozšírenou ďaleko za svoj pôvodný termín, ktorý nastane v polovici roka.

Ale to OPEC-u nepomôže vyriešiť jeho problém s USA. USA sa k tomuto plánu nepripojila a počet aktívnych vrtných súprav sa v uplynulom roku zdvojnásobil.

Tom Pugh, ktorý je analytikom v oblasti komodít pre Capital Economics počas minulého týždňa poznamenal: “Myslím, že OPEC si aktuálne plne uvedomuje, že taký druh vplyvu ako mával pred 10 rokmi už nemá a najmä z dôvodu ropných bridlíc, ktoré aktuálne zasahujú producentov na trhu.“

Kartel už v minulosti rozsiahlo bojoval za jeho podiel na trhu. V roku 2014 zasiahol neúnavnou produkciou, aby vytlačili amerických producentov s vyššími nákladmi.

Táto stratégia v roku 2015 a 2016 zatlačila ceny hlboko pod 30 dolárov za barel a donútila mnoho producentov v USA, aby svoje aktivity ukončili.

Súvisiace: Čo stojí aktuálna produkcia barelu ropy vo svete…

Ale to malo katastrofálny dopad na verejné rozpočty členov OPEC, čo ich prinútilo zaviesť úsporné opatrenia.

Producenti USA taktiež prinútil, aby sa stali účinnejšími a aktuálne môžu vydržať oveľa nižšie ceny, než pred pár rokmi. Analytici z banky UBS odhadujú, že producenti v USA aktuálne môžu zarábať peniaze, aj keď sa cena udrží nad 40 dolármi za barel, oproti 65 dolárom ktoré boli dosiahnuté začiatkom roka 2014.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch, FoxBusiness

Facebook komentár