Popularita NFT tokenov opäť rastie.

Popularita NFT tokenov opäť rastie.

Začiatkom tohto roka si veľmi veľa pozornosti vyslúžilo, keď investori, nadšenci ale aj fanúšikovia umenia začali v inom šialenstve v rámci kryptosveta horúčkovito nakupovať nezameniteľné tokeny alebo NFT.

Význam NFT

NFT transformujú digitálne umelecké diela a iné zberateľské predmety na jedinečné overiteľné aktíva, s ktorými sa dá v rámci technológie blockchaine ľahko obchodovať. Medzi pozoruhodné príklady patrí desať rokov starý GIF „Nyan Cat“, ktorý sa predal za 600 000 dolárov, a prvý tweet generálneho riaditeľa spoločnosti Twitter – Jacka Dorseyho, ktorý bol predaný za 2,9 milióna dolárov.

Následne nadšenie ustúpilo a vyzeralo to, že niektorí začali hovoriť o špekulatívnej bubline. Minulý mesiac však záujem o NFT opäť narástol – čo viedlo k vyvolaniu nového šialenstva.

Graf: Denné predaje NFT tokenov v mesiaci august dosiahli rekordné výšky

Pamatate-si-NFT-Vratili-sa-vo-velkom-graf

Podľa údajov spoločnosti Dune Analytics mesačné predaje na OpenSea, ktorá je vedúcou platformou pre nákup a predaj NFT, dosiahli v mesiaci august hodnotu 3,4 miliardy dolárov, čo je historické maximum. September je už druhým najlepším mesiacom v histórii a len za piatok dosiahli predaje úroveň 485 miliónov dolárov.

Prečo rastie popularita NFT?

Tento záujem pomáha oživovať pozornosť celebrít. Hviezda basketbalovej ligy NBA – Steph Curry údajne zaplatil 180 000 dolárov za NFT od Bored Ape Yacht Club – jedného z najvýznamnejších projektov v rámci systému NFT. Vďaka NFT tak zmenil svoju profilovú foto na sociálnej sieti Twitter: jedná sa o obraz modrej opice v opálenom obleku.

Pamatate-si-NFT-Vratili-sa-vo-velkom-priklad

Danny Adkins, spoluzakladateľ platformy MomentRanks, ktorá analytikom a zberateľom NFT poskytuje analytické nástroje, uviedol, že ľudia ako Curry pomáhajú pri validácii digitálnych značiek, ako je Bored Ape, a dávajú im tak vyššiu popularitu, ktorú celebrity zvyčajne požičiavajú značkám ako Gucci alebo Supreme.

Adkins ďalej poznamenal: „Športovci a celebrity sa s nimi chcú predviesť,“ … To NFT priemyslu pomáha NFT navyšovať „vplyv“.

Podobnú funkciu zohrali aj aukčné domy. NFT skutočne začali vyvolávať pozornosť verejnosti po tom, ako sa súbor JPEG od digitálneho umelca Beepleho v marci bol predaný aukčnou sieňou Christie’s za 69 miliónov dolárov. Tento týždeň bude konkurenčná aukčná sieň – Sotheby’s dražiť veľký počet NFT od Bored Ape, ktoré by podľa očakávaní mohli priniesť až 18 miliónov dolárov.

Súvisiace: Ako sa USA stali novým svetovým uzlom na ťažbu bitcoinov?

Ako NFT fungujú?

Väčšina NFT je nakupovaná pomocou kryptomeny ethereum. Digitálna mena v priebehu minulého mesiaca zaznamenala silné oživenie cien, pričom je hodnota sa navýšila o 36%. Aktuálne sa obchoduje tesne pod 4 000 dolármi, čo je neďaleko rekordného maxima, ktoré dosiahla pred májovým prepadom kryptomien.

Kde to končí?

Les Borsai, spoluzakladateľ spoločnosti Wave Financial, firmy pre správu digitálnych aktív so sídlom v Los Angeles, odmieta myšlienku „bubliny“ vzhľadom na technológiu, ktorá je základom NFT.

Poukazuje na všetky spôsoby, akými je možné speňažiť digitálne umenie a zberateľské predmety, a to aj prostredníctvom rýchlo sa rozvíjajúceho sveta hier založených na blockchaine.

„Tulipány boli tulipány,“ … „K týmto veciam sú napojené kompletné robustné technológie.“ povedal Les Borsai v narážke na holandskú tulipánovú mániu zo začiatku 17. storočia, ktorá bola jednou z najznámejších bublín na trhoch v histórii.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, CNN

Facebook komentár