Pandemia_vedie_boom_investicii_do_riesenia_klimatickej_krizy

Zelené dlhopisy môžu zohrať hlavnú úlohu pri zotavovaní sa z recesie koronavírusov.

Záujem o zelené dlhopisy sa v posledných mesiacoch zvýšil, pretože investori vyhľadávajú cenné papiere, ktoré môžu generovať výnosy a zároveň pomáhať životnému prostrediu. Vlády ponúkajú zelené dlhopisy, aby pomohli splniť ambiciózne ciele v oblasti podnebia, a spoločnosti ich využívajú na zníženie dopadu svojho podnikania na životné prostredie.

Zelené dlhopisy sú podobné tradičným cenným papierom s pevným výnosom, ale peniaze, ktoré od investorov získajú, sa musia minúť na podnebie , životné prostredie alebo na výrobky z obnoviteľných zdrojov energie. Tieto dlhopisy sa prvýkrát dostali na Wall Street v roku 2007, ale pandémia koronavírusu viedla k novému nárastu záujmu.

Vlády z celého sveta začleňujú environmentálne projekty do svojich plánov obnovy z dôvodu koronavírusov, ktoré je potrebné financovať prevzatím enormného množstva nového dlhu. Otrasy spôsobené pandémiou zároveň povzbudzujú spoločnosti, aby zintenzívnili svoje zameranie na riešenie spoločenských a environmentálnych problémov.

Ratingová agentúra Moody’s Investors Service v augustovej správe uviedla: „Zatiaľ čo financovanie súvisiace s úsilím k reakcií na pandémiu ustúpi, keď dôjde k najhoršiemu obdobiu krízy, trvalé zameranie na environmentálne a sociálne otázky bude aj naďalej viesť emitentov z verejného aj súkromného sektora k tomu, aby zvážili vydávanie dlhových nástrojov viazaných na konkrétne udržateľné projekty.“

Analytická spoločnosť BloombergNEF uviedla, že hodnota zelených dlhopisov emitovaných za prvých deväť mesiacov roku 2020 medziročne vzrástla o 12% na viac ako 200 miliárd dolárov.

James Tanner, ktorý je spolupracovníkom právnickej firmy Baker McKenzie, poznamenal: “Zelené dlhopisy sú dokonalým nástrojom, ktorý pomáha udržateľnému zotaveniu globálnej ekonomiky.“

„Kríza z dôvodu pandémie COVID-19 priniesla svetu jedinečný okamih zamyslenia sa,“ … „Investori z celého sveta … naznačili, že pri opätovnom spustení sa budú zameriavať na investície udržateľným spôsobom.“

Európska únia a skupina Volkswagen patria k posledným velikánom, ktorí sa na túto cestu vydali.

Predsedkyňa Európskej komisie – Ursula Von der Leyen v septembri oznámila, že 30% z balíka na zotavenie koronavírusu v hodnote 750 miliárd eur (882 miliárd USD) bude získaných práve prostredníctvom zelených dlhopisov.

Automobilka Volkswagen v rovnakom mesiaci ponúkla svoje prvé zelené dlhopisy, čím získal 2 miliardy eur (2,4 miliardy dolárov) na financovanie vývoja svojej novej platformy pre elektrické vozidlá a dvoch nových modelov.

Finančný riaditeľ Frank Witter vo svojom vyhlásení uviedol, že automobilka plánuje v budúcnosti vydať väčší objem ekologických dlhopisov.

Ďalej poznamenal: “Vydaním našich prvých zelených dlhopisov dávame investorom príležitosť realizovať udržateľné investície do budúcnosti elektronickej mobility. Je to strategický míľnik v našej finančnej stratégii.”

Najväčšiu samostatnú ponuku v tomto roku realizovala nemecká vláda, ktorá v septembri vydala zelené dlhopisy v hodnote 6,5 miliárd eur (7,7 miliárd dolárov).

Záujem o zelené dlhopisy bude podľa agentúry Moody’s pokračovať v raste, najmä z dôvodu dozrievania trhu a štandardizáciou pravidiel týkajúcich sa cenných papierov.

Agentúra Moody’s vo svojej správe uviedla: „Pandémia zintenzívni zameranie spoločností, investorov a ďalších zainteresovaných strán na environmentálne, sociálne a riadiace faktory (ESG).“

Podľa agentúry BloombergNEF sa od roku 2007 predali zelené dlhopisy za viac ako 1 bilión dolárov, avšak pri nich vznikali obavy, či sa dlhopisy netýkajú len životného prostredia.

Tanner však uviedol, že prípadov „greenwashingu“ je „málo“ a investori by nemali byť voči ich potenciálu príliš pesimistickí.

(Greenwashing, tiež nazývaný „zelený lesk“, je forma marketingového cyklu, pri ktorom sa zelený PR a zelený marketing klamlivo používajú na presvedčovanie verejnosti, že produkty, ciele a politiky organizácie sú šetrné k životnému prostrediu.)

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Bloomberg

Facebook komentár