Pandora Papers.

Pandora Papers.

V spisoch tzv. offshore spoločností, prezývaných Pandora Papers, sa nachádza zhruba 35 súčasných a bývalých vodcov a viac ako 300 verejných činiteľov.

Odhalili, že jordánsky kráľ tajne nazhromaždil majetky v Británií a USA v objeme 70 miliónov libier.

Tiež ukazujú, ako bývalý britský premiér Tony Blair a jeho manželka ušetrili 312 000 libier na kolkovnom pri kúpe londýnskych realít.

Manželia kúpili offshore firmu, ktorá nehnuteľnosť vlastnila.

Únik tiež spája ruského prezidenta Vladimíra Putina s tajnými aktívami v Monaku a ukazuje, že český premiér Andrej Babiš – čeliaci voľbám neskôr v priebehu tohto týždňa – nenahlásili offshore investičnú spoločnosť použitú na nákup dvoch víl za 12 miliónov libier, nachádzajúcich sa na juhu Francúzska.

Jedná sa o posledný zo série únikov za posledných sedem rokov, ktoré nasledujú po súboroch FinCen, Paradise Papers, Panama Papers a LuxLeaks.

Preskúmanie spisov je najväčšie, ktoré zorganizovalo Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov (ICIJ), na ktorom sa zúčastnilo viac ako 650 reportérov.

BBC Panorama v spoločnom vyšetrovaní s denníkom The Guardian a ďalšími mediálnymi partnermi mali prístup k takmer 12 miliónov dokumentov a súborov od 14 spoločností poskytujúcich finančné služby v krajinách vrátane Britských Panenských ostrovov, Panamy, Belize, Cypru, Spojených arabských emirátov, Singapuru a Švajčiarska.

Niektorí jednotlivci tak z dôvodu týchto informácií čelia obvineniam z korupcie, praniu špinavých peňazí a vyhýbania sa daňovým povinnostiam na celom svete.

Ale jedným z najväčších odhalení je, ako prominentní a bohatí ľudia legálne zakladali spoločnosti na tajný nákup nehnuteľností v Británii.

Dokumenty odhaľujú majiteľov niektorých z 95 000 offshore firiem, ktoré za nákupmi stoja.

Poukazuje na to, že vláda Británie nezaviedla register vlastníkov offshore nehnuteľností, aj napriek opakovaným prísľubom, že tak urobí, vzhľadom na obavy, že niektorí kupujúci nehnuteľností môžu skrývať činnosti prania špinavých peňazí.

Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev a jeho rodina, ktorí boli obvinení z rabovania vlastnej krajiny, sú jedným z príkladov.

Vyšetrovanie ukázalo, že Alijevci a ich blízki spolupracovníci sa tajne zapájali do obchodov s realitami v Británii v hodnote viac ako 400 miliónov libier.

Odhalenia by mohli byť pre vládu Spojeného kráľovstva nepríjemné, pretože Alijevovci zrejme dosiahli zisk 31 miliónov libier po predaji jedného zo svojich londýnskych nehnuteľností Crown Estate – realitného impéria kráľovstva, ktoré je spravované ministerstvom financií a pomáha s príjmami národa.

Mnoho transakcií v dokumentoch sa však netýka nezákonného protiprávneho konania.

Fergus Shiel z ICIJ však poznamenal: „V tomto rozsahu nikdy nič podobné odhalené nebolo a ukazuje to realitu toho, čo môžu offshore spoločnosti ponúknuť, aby pomohli ľuďom skryť riskantnú hotovosť alebo sa vyhnúť plateniu daní.“

Dodal: “Používajú tieto offshore účty, tieto offshore trusty, na nákup nehnuteľností v objemoch stoviek miliónov dolárov v iných krajinách a na obohatenie vlastných rodín na úkor svojich občanov.”

ICIJ sa domnieva, že vyšetrovanie „otvára potrebu riešenia mnohým veciam“ – odtiaľ pochádza názov Pandora Papers.

Majetok jordánskeho kráľa v Malibu

Uniknuté finančné dokumenty ukazujú, ako jordánsky kráľ tajne nazhromaždil realitné impérium vo Veľkej Británii a USA, v hodnote viac ako 70 miliónov libier (viac ako 100 miliónov dolárov).

Identifikujú sieť offshore spoločností na Britských Panenských ostrovoch a ďalších daňových rajoch, ktoré Abdullah II bin Al-Hussein používal na kúpu 15 nehnuteľností od prevzatia moci v roku 1999.

Zahŕňajú 50 miliónov libier na tri susedné nehnuteľnosti s výhľadom na oceán v Malibu, v Kalifornii a nehnuteľnosti v Londýne a Ascote nachádzajúcich sa vo Veľkej Británii.

Jeho realitné aktíva sú kontroverzné, pretože kráľa Abdulláha obvinili z vedenia autoritárskeho režimu. V posledných rokoch prebiehali protesty v rámci úsporných opatrení a zvyšovania daní.

Právnici kráľa Abdullaha uviedli, že všetky nehnuteľnosti boli kúpené za osobný majetok, ktoré používa aj na financovanie projektov pre občanov Jordánu.

Uviedli, že je bežnou praxou, že významné osobnosti kupujú nehnuteľnosti prostredníctvom offshore spoločností z dôvodu ochrany osobných údajov a zabezpečenia.

Medzi ďalšie odhalenia v Pandora Papers patrí:

  • Keňský prezident Uhuru Kenyatta a šesť členov jeho rodiny tajne vlastnili sieť offshore spoločností. Boli prepojení s 11 firmami – z ktorých jedna bola ocenená ako drží majetok vo výške 30 miliónov dolárov
  • Členovia úzkeho kruhu členov pakistanského premiéra Imrana Chána, vrátane ministrov vlády a ich rodín, tajne vlastnia spoločnosti a trusty vlastniace majetky v objeme miliónov dolárov.
  • Advokátska kancelária založená prezidentom Nicosom Anastasiadesom z Cypru zrejme poskytla falošných vlastníkov na zamaskovanie skutočného vlastníka série offshore spoločností – bývalého ruského politika, ktorý bol obvinený zo sprenevery. Právna kancelária to však popiera
  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj previedol svoj podiel v tajnej offshore spoločnosti tesne pred víťazstvom vo voľbách v roku 2019
  • Ekvádorský prezident Guillermo Lasso rozpustil offshore spoločnosti vytvorené v Paname predtým, ako bol prezidentským kandidátom v Ekvádore, a po jeho nahradení na konci roku 2017 vytvoril dve trusty v Južnej Dakote (v USA). Bývalý bankár mal teda väzby so 14 offshore spoločnosťami (väčšina z nich v Paname), ale jeho politické ašpirácie ho viedli k zmene tejto štruktúry, keďže podporoval zákon ktorý zakazoval prezidentským kandidátom mať spoločnosti v daňových rajoch.

Pri kúpe kancelárie Blair nemusel zaplatiť žiadne kolkovné

V Pandora Papers nie je žiadny náznak, že by Tony a Cherie Blair snažili skrývať svoje majetky.

Dokumenty však ukázali, prečo nebolo potrebné uhradiť tzv. kolkovné, keď si manželia kúpili nehnuteľnosť za 6,45 milióna libier.

Bývalý premiér a jeho manželka Cherie získali budovu v Marylebone, v centre Londýna počas júla 2017 kúpou offshore spoločnosti, ktorá ju vlastnila.

Je legálne nadobúdať nehnuteľnosti v Británii týmto spôsobom a tým pádom sa kolkovné nemusí platiť – ale pán Blair bol v minulosti voči daňovým medzerám kritický.

V mestskom dome v Marylebone v centre Londýna teraz sídli právna poradňa pani Blairovej, ktorá radí vládam po celom svete, ako aj jej nadácia pre ženy.

Pani Blairová uviedla, že predajcovia trvali na tom, že je potrebné kúpiť nehnuteľnosť, prostredníctvom offshore spoločnosti.

Povedala, že nehnuteľnosť účtovne previedli podľa britských zákonov a v prípade predaja v budúcnosti, budú musieť zaplatiť daň z kapitálových výnosov.

Konečnými vlastníkmi nehnuteľnosti bola rodina s politickými vzťahmi v Bahrajne – obe strany však tvrdia, že pôvodne nevedeli, s kým majú do činenia.

Chlapec, ktorý vlastnil nehnuteľnosť v Londýne za 33 miliónov libier

Ďalšie dokumenty ukazujú, ako azerbajdžanská vládnuca Alijevova rodina tajne získala nehnuteľnosti v Británií, taktiež pomocou offshore spoločností.

Dokumenty ukazujú, ako rodina – dlhodobo obvinená z korupcie v rámci EÚ – kúpila 17 nehnuteľností vrátane domu v Londýne za 33 miliónov libier pre prezidentovho 11-ročného syna Heydara Alijeva.

Dom vo štvrti Mayfair kúpila v roku 2009 offshore spoločnosť, ktorú vlastnil rodinný priateľ prezidenta Ilhama Alijeva.

O mesiac neskôr bola prenesená na Heydara.

Dokumenty tiež odhaľujú, ako bol v roku 2018 ďalší kancelársky blok prenesený do vlastníctva blízkej rodiny predaný zo spoločnosti Crown Estate za 66 miliónov libier.

Spoločnosť Crown Estate uviedla, že pri nákupe vykonala kontroly požadované zákonom, ale aktuálne sa touto záležitosťou zaoberá.

Britská vláda uvádza, že sprísňuje boj proti praniu špinavých peňazí prísnejšími zákonmi a presadzovaním, a že zavedie register offshore spoločností, ktoré vlastnia britský majetok, pokiaľ to program parlamentu dovolí.

Pandora Papers a Putin

Dlhoročná milenka ruského prezidenta Vladimíra Putina má podľa odhadov čistú hodnotu 100 miliónov dolárov v tzv. „tieňovom majetku“ vrátane luxusných bytov a jácht, a to aj napriek jej skromnému zázemiu.

46-ročná Svetlana Krivonogikh je s ruským silákom spätá vzťahom, odkedy bol ešte zástupcom starostu v jej rodnom Petrohrade, a údajne s ním má aj dcéru.

V septembri 2003 jej offshore spoločnosť s názvom Brockville Development Limited – prostredníctvom dvoch ďalších panamských spoločností – kúpila luxusný byt na štvrtom poschodí v Monte Carle. Podľa správ tiež získala byt v Petrohrade a ďalšie cenné aktíva.

Pandora Papers je únik takmer 12 miliónov dokumentov a súborov odhaľujúcich tajné majetky a správanie svetových lídrov, politikov a miliardárov. Údaje získalo Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov vo Washingtone DC a viedlo k jednému z najväčších vyšetrovaní v rámci celého sveta. Viac ako 600 novinárov zo 117 krajín zanalyzovalo skryté majetky niektorých z najmocnejších ľudí na planéte.

Čo rozumieme pod pojmom „offshore“?

Pandora Papers odhaľuje komplexné siete spoločností, ktoré sú založené v iných krajinách, čo často vedie k skrytému vlastníctvu peňazí a majetku.

Niekto môže napríklad vlastniť nehnuteľnosť v Británií, ale vie ju vlastniť prostredníctvom reťazca spoločností so sídlom v iných krajinách alebo tzv. „offshore“ jurisdikcií.

Tieto offshore krajiny alebo územia sú kde:

  • je ľahké založiť spoločnosti
  • existujú zákony, ktoré sťažujú identifikáciu vlastníkov spoločností
  • existuje nízka, alebo žiadna daň z príjmu právnických osôb

Destinácie sa často nazývajú daňové raje alebo jurisdikcie s prísnym stupňom utajenia. Neexistuje žiadny konečný zoznam daňových rajov, ale medzi najznámejšie destinácie patria britské zámorské územia, ako sú Kajmanské ostrovy a Britské Panenské ostrovy, ako aj krajiny ako Švajčiarsko a Singapur.

Je nezákonné používať daňový raj?

Medzery v zákone umožňujú ľuďom legálne sa vyhnúť plateniu niektorých daní pohybom peňazí alebo zakladaním spoločností v daňových rajoch, ale často sa to považuje za neetické. Britská vláda tvrdí, že vyhýbanie sa daňovým povinnostiam „zahŕňa pôsobenie v zmysle litery zákona, ale nie v jeho zmysle“.

Existuje tiež niekoľko legitímnych dôvodov, prečo ľudia môžu chcieť držať peniaze a majetok v rôznych krajinách, ako napríklad ochrana pred kriminálnymi útokmi alebo ochrana pred nestabilnými vládami.

Napriek tomu, že tajné offshore aktíva nie sú nezákonné, použitie komplexnej siete tajných spoločností na pohyb peňazí a majetku je dokonalým spôsobom, ako skryť výnosy z kriminality.

Opakovane sa žiadalo, aby politici sťažili vyhýbanie sa daňovým povinnostiam alebo skrývanie majetku, a to najmä po predchádzajúcich únikoch, ako sú Panama Papers.

Viacerí však uviedli, že informácie z Pandora Papers ukazujú, že „ľudia, ktorí by mohli ukončiť tieto praktiky vlastne stoja proti sebe …, keďže z toho sami ťažia. Takže pre nich neexistuje žiadny stimul, aby s tým skončili“.

Ako ľahké je skryť peniaze v rámci offshore?

Všetko, čo musíte urobiť, je založiť offshore spoločnosť v jednej z krajín alebo jurisdikcií s vysokým stupňom utajenia. Ide o spoločnosť, ktorá existuje len napríklad na jedno meno, bez zamestnancov alebo sídla.

Stojí to však peniaze. Špecializované firmy sú platené za to, aby vo vašom mene zakladali a tieto spoločnosti prevádzkovali. Tieto firmy môžu poskytnúť adresu a mená platených riaditeľov, takže nezanechajú stopu, kto v konečnom dôsledku stojí za firmou.

Koľko peňazí je skrytých v offshore?

Nedá sa to s istotou povedať, ale odhady sa podľa ICIJ pohybovali v rozmedzí 5,6 bilióna dolárov do 32 biliónov dolárov. Medzinárodný menový fond uviedol, že využívanie daňových rajov ročne stojí vlády na celom svete stratám v daňových príjmoch o objeme až 600 miliárd dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Bloomberg, TheGuardian

Facebook komentár