Papez_podporil_eticke_investovanie_cirkevnych_financii

Niektorí katolícki investori nevedeli ako majú investovať svoje finančné prostriedky podľa etických pravidiel. Chcú, aby ich peniaze pomohli najchudobnejším ľuďom na svete a dokonca získali podporu od pápeža Františka.

Zatiaľ čo katolícke investičné fondy sa tradične vyhýbajú podnikom, ktoré nie sú v súlade s pravidlami cirkvi, dochádza k rastúcemu pohybu smerom k “k investíciam zameraným na otázky ohľadom dopadov pre spoločnosť”, ktoré majú vo svojom aktívnom záujme sociálne pozitíva.

Od roku 2014, Vatikán vykonal tri takéto konferencie, ktorých cieľom bolo pomôcť katolíckym inštitúciám pochopiť, ako môže súkromný kapitál pomôcť chudobným. Jedna sa konala už v júni.

Na úvodnej konferencii pápež František vyzval aby “trhy slúžili záujmom národov a spoločnému dobru ľudstva”.

Beth Collins, ktorý je výkonným riaditeľom pre investície v organizácií Catholic Relief Services (CRS) poznamenal: “Jeho potvrdenie vytvorilo dynamiku pre vieru smerom k navyšovaniu investícií.”

Humanitárna agentúra pomohla zorganizovať konferencie vo Vatikáne a Collins uviedol, že CRS z vlastných zdrojov na tieto tzv. “dopadové investície” poskytla približne 4 milióny dolárov.

Patrí sem pôžička pre spoločnosť, ktorá vyrába produkty s vanilkou pochádzajúcou od poľnohospodárov na Madagaskare. Zatiaľ čo peňažné výhody poľnohospodárom, by vo forme pôžičiek mali priniesť finančnú návratnosť, ktorá sa bude opätovne investovať.

“Ďalšie možnosti s potenciálom”

Amit Bouri, ktorý je výkonným riaditeľom celosvetovej investičnej siete pre globálne vplyvy, uviedol, že zaznamenal rastúci záujem náboženských skupín.

Pápežov súhlas bol pre Catholic Relief Services inšpiráciou a zároveň zvyšuje povedomie, že investori môžu získať jednoduchú selekciu etických a neetických spoločností.

Otec Seamus Finn z OIP Investment Trust, fondu, ktorý spolupracuje s viac ako 200 katolíckymi organizáciami vysvetľuje: “Podobní investori boli vždy vedomí toho, kde by mohli zostať ďaleko od produktov a služieb, s ktorými by sa nechceli spájať, ale snažili sa zistiť spôsoby, ako nasmerovať kapitál konštruktívnejšie.”

Finn uviedol, že jeho organizácia investovala až 50 miliónov dolárov do týchto investícií s dopadom pre spoločnosť, ako aj do súkromnej investičnej spoločnosti 8 Miles Fund, ktorá podporuje farmárov a iné podniky v Afrike.

Súvisiace:
Zaplatíte za udržateľné tenisky viac?
Anglikánska cirkev pohrozila, že z investičného fondu odstráni energetické spoločnosti

Finn poznamenal: “Ak pomáhate poľnohospodárom s riadením ich pôdy … nasledovné zisky z výnosov sú významné z hľadiska multiplikačného efektu – a je to prospešné ako pre poľnohospodára, jeho rodinu a miestnu komunitu.”

CRS uznal, že niekedy existuje vnímaný konflikt medzi charitatívnymi a náboženskými skupinami, pozitívami ako aj vhodným finančným výnosom. Ale Finn uviedol, že tento názor sa pomaly mení.

Ďalej poznamenal: “Všetci sa vzdelávajú,” … “Niektoré projekty na začiatku potrebujú granty alebo pôžičky, ale pokiaľ ide o dlhodobú životaschopnosť, každý chce vidieť, že je jeho projekt je udržateľný.”

“Potrebujeme granty, ale to prináša ďalší nástroj do ako investovať finančné prostriedky ďalej.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Theguardian, CNN

Facebook komentár