Pariz_planuje_spustit_najvacsiu_flotilu_elektrickych_bicyklov_na_svete

Parížsky región plánuje spustiť veľkú flotilu elektrických bicyklov v štátom financovanom systéme, ktorého cieľom je podporiť dochádzanie do práce na bicykli a znížiť dopravné zápchy a znečistenie.

Od septembra 2019 regionálna prepravná agentúra Ile-de-France Mobilités (IDFM) poskytne až 10 000 e-bicyklov na dlhodobý prenájom s cieľom rozšíriť systém na 20 000, čo by z neho urobilo najväčšiu sieť zdieľania e-bicykel na svete.

Cieľom služby “Veligo” je podporiť dochádzanie na bicykli, čo v súčasnosti predstavuje len 1,6% denného objemu prepravy v oblasti Ile-de-France.

Súvisiace: Mestá začínajú poskytovať elektrickým kolobežkám druhú šancu

Veligo bude riadiť spoločný podnik vrátane poštovej a prepravnej spoločnosti Transdev, na základe šesťročnej zmluvy. Bude mať rozpočet vo výške 111 miliónov eur (127 miliónov dolárov).

Tým doplní parížsky systém “Velib”, ktorý slúžil ako model pre zdieľanie bicyklov na celom svete, čím bojuje voči novému operátorovi ktorý spustil služby v priebehu tohto roka. V súčasnosti je v prevádzke len polovica zo sľúbených 20 000 nových modelov v programe Velib.

Na rozdiel od bicyklov Velib, ktoré sa prenajímajú na hodinu a po použití musia byť ukotvené v dokovacích staniciach, bicykle značky Veligo zostanú u používateľov, ktorí si ich môžu prenajať za 40 eur mesačne, pričom polovica z nich môže byť dotovaná ich zamestnávateľmi.

Táto iniciatíva je hlavným krokom pre Valerie Pecresse, konzervatívnu vedúcu predstaviteľku regiónu Ile-de-France, ktorá často súperi s parížskou ľavicovou starostkou – Anne Hidalgo, v otázkach ohľadom otázok životného prostredia a dopravy.

Pecresse poznamenala: “Elektrické bicykle majú obrovský potenciál, sú efektívnym a ekologickým spôsobom, ako sa v rámci krátkej trasy dostať na železničnú stanicu, čím môžu nahradiť automobil.”

Poznamenala, že Veligo dochádzajúcim umožní, aby vyskúšali e-bicykle a mohla by ich presvedčiť, aby si kúpili svoje vlastné. Dobrý e-bicykel stojí 1500-2000 eur. Vlani sa vo Francúzsku predalo približne 250 000 kusov, v porovnaní s 2,7 miliónom bežných bicyklov.

Súvisiace: Do Paríža prišli tisíce elektrických kolobežiek

Zatiaľ čo Velib slúži hlavne dvom miliónom obyvateľov centrálneho Paríža, Veligo je zameraný na širší región hlavného mesta, kde žije 10 miliónov ľudí a tretina národnej produkcie.

Velib už ponúka niektoré e-bicykle a v posledných mesiacoch niekoľko firiem, vrátane kalifornským spoločnostiam Lime a Bird, ktoré v Paríži taktiež začali ponúkať svoje služby.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, ZDnet

Facebook komentár