PayPal_nasiel_cestu_k_obrovskemu_obchodu_s_digitalnymi_platbami_v_Cine

Keď západné spoločnosti bojujú s prístupom do rozsiahleho digitálneho platobného styku Číny, spoločnosti PayPal sa podarilo získať licenciu na poskytovanie digitálnych platobných služieb v Číne, po získaní väčšinového podielu v čínskej platobnej spoločnosti.

Čínska centrálna banka schválila akvizíciu 70% podielu vo firme GoPay spoločnosťou PayPal. PayPal tvrdí, že sa tak stane prvou zahraničnou spoločnosťou s licenciou na poskytovanie digitálnych platobných služieb v Číne.

Hovorca spoločnosti PayPal uviedol, že podmienky dohody, ktorá sa má uzavrieť do konca roku 2019, neboli zverejnené. GoPay je malým poskytovateľom platieb v Číne, ktorý funguje podobne ako PayPal – umožňuje obchodníkom prijímať platby bez kreditných kariet, priamo z ich webových stránok.

Americké spoločnosti podnikajúce v oblasti s platobnými a kreditnými kartami sa už roky snažia preniknúť do druhej najväčšej ekonomiky sveta, kde rastúca stredná trieda znamená rastúci trh spotrebiteľov, ktorí sa snažia o získanie pôžičiek, služieb okolo kreditných kariet a prevodu peňazí. V posledných rokoch sa čínska vláda snaží otvárať dvere zahraničným firmám, aby mohli začať žiadať o licencie na začatie platobných sietí v krajine, ale proces schvaľovania napreduje len veľmi pomaly. Prevzatím väčšinového vlastníctva v spoločnosti GoPay, získal PayPal prístup k licencii čínskej firmy na poskytovanie online platobných služieb.

Generálny riaditeľ spoločnosti PayPal – Dan Schulman, poznamenal: „Tešíme sa na partnerstvo s čínskymi finančnými inštitúciami a technologickými platformami a poskytneme komplexnejšiu škálu platobných riešení pre podniky a spotrebiteľov v Číne aj na celom svete.“

Táto dohoda otvára pre PayPal dvere na spracovanie digitálnych transakcií v Číne – ktorých celková hodnota sa odhaduje na bilióny. Nemusí to však byť ľahký trh čo sa týka podnikania. Čínske digitálne platobné služby skupín Alibaba (AliPay) a Tencent (WeChat Pay) ešte dominujú na tomto trhu, z časti tým, že bežní obchodníci využívajú ich služby a prijímajú platby skôr od mobilných telefónov než cez infraštruktúry pre prijímanie platieb kreditnou kartou. V poslednom roku, príjmalo služby Alipay v Číne viac ako 8 miliónov kamenných obchodov.

Požiadavky na udeľovanie licencií americkým spoločnostiam sťažujú pôsobenie v krajine, z čoho majú úžitok najmä čínske spoločnosti.

Na tento trh úspešne vstúpila ďalšia americká spoločnosť, ale ako jediná. Spoločnosť American Express minulý rok získala predbežné schválenie od Čínskej ľudovej banky na začatie budovania domácej siete zúčtovania a vyrovnania, prostredníctvom spoločného podniku s čínskou partnerskou skupinou LianLian.

Na každom ďalšom trhu sveta, spoločnosť American Express spracováva transakcie prostredníctvom svojej vlastnej siete založenej v Arizone. V Číne sa však pri spracovávaní transakcií musela spoliehať na štátom riadené platobný gigant China China Pay. Predbežné schválenie, ktoré dostala minulý rok, jej umožní vybudovať si vlastnú sieť pre spracovanie platieb na kartách pod značkou AmEx.

Mastercard a Visa sa takéto služby v Číne tiež pokúsili ponúkať.

 

Zdroj: Yahoo

Facebook komentár