Peking_demoluje_vlastne_mesto_na_rade_je_27000_billboardov

Peking má v pláne zveľadiť svoju panorámu. Má k tomu prispieť odstránenie 27 000 billboardov a reklamných tabúľ po celom meste.

Likvidácia nežiadaných vizuálnych prvkov dosiahla svoj vrchol v novembri. V rovnakom mesiaci sa spustilo aj masové vysťahovanie desiatok tisícov miestnych obyvateľov po celom Pekingu. Jednalo sa predovšetkým o „najspodnejšiu spoločenskú vrstvu“ prisťahovalcov a rádových robotníkov. Boli vyhostení zo svojich domovov a veľmi často doslova úplne vyhnaní z mesta. Toto vysťahovanie je súčasťou 40-dňovej bezpečnostnej kampane. Vlna demolácii však vzbudila podozrenie o tom, že Peking sa snaží zmodernizovať svoj architektonický dizajn a zušľachtiť mnohé zo svojich menej prestížnych štvrtí.

V septembri tohto roku predstavila samospráva mesta novú revitalizačnú kampaň, ktorej účelom je „očistiť mestský priestor a vybudovať nádhernú panorámu mesta“.

Peking sa v súčasnosti zameriava na reklamné tabule, logá a billboardy, ktoré sa týčia nad strechami budov a zasahujú tak do výhľadu na oblohu.

Denník South China Morning Post uvádza, že zotrvávajúce reklamné tabule sa musia podriadiť novým obmedzeniam. Nemôžu byť vyššie ako tri poschodia a dlhšie ako 1,52 metra. Zakázané je tiež využívanie reflexných materiálov a externého osvetlenia. Stavby, ktoré majú viac než tri poschodia, môžu mať na svojej streche uvedené jedine meno budovy.

Súvisiace: Najväčší Starbucks sveta otvorili v Číne

Samospráva sa však nezameriava iba na marketing súkromných podnikov. Ako uvádza denník South China Morning Post, propagačné tabule boli odstránené aj z komerčnej banky Bank of Beijing a policajnej stanice. Spravodajská agentúra Caixin navyše tvrdí, že nové regulačné opatrenia zasiahli aj nemocnice, luxusné hotely, internetové spoločnosti, štátne podniky a vládne organizácie.

Mestská samospráva zriadila telefonickú linku, na ktorej môžu uvedomelí obyvatelia mesta nahlásiť všetky nelegálne billboardy.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MarketWatch

Facebook komentár