Tvrdší pohľad Pentagonu na navrhované akvizíciie od zahraničných spoločností v USA vzhľadom na rastúcu finančnú zložitosť týchto obchodov pokračuje, ale vedúci predstaviteľ z Amerického ministerstva obrany potvrdil podporu zahraničných investícií.

Brett Lambert uviedol: “Ak máte obchod, ktorý je v záujme americkej ekonomiky, a nezasahuje do národnej bezpečnosti, určite ho schválime.” Čiže to potvrdil zástupca Pentagonu z medzirezortnej komisie, ktorá overuje zahraničné prevzatia.

Lambert, ktorý po po štyroch rokoch odchádza, ako zástupca námestníka ministra obrany pre politiku výroby a priemyslu nesúhlasil s názorom, že Výbor pre zahraničné investície v Spojených štátoch (CFIUS) zhoršuje podmienky zahraničných investorov, ohľadom získania amerických spoločností.

Pre agentúre Reuters Lambert v skoršom rozhovore povedal: “Je to úplne naopak.”

Povedal, že zahraničný záujem o americké firmy zostal vysoký, vzhľadom na pokračujúcu dôležitosť trhu obrany v USA aj napriek nedávnym škrtom v rozpočte, a povedal, že očakáva zdvojnásobenie počtu zahraničných transakcií overovaných CFIUS-om v najbližších rokoch, z viac ako 100 – vykonaných v minulom roku.

Lambert povedal: “Existuje zahraničný kapitál, ktorý chce prísť a my máme o ňho záujem. Otázkou je, akým spôsobom to umožníme zahraničnému kapitálu, aby prišiel a zároveň musíme chrániť národnú bezpečnosť.”

Uznal, že ministerstvu obrany a ostatným subjektom podieľajúcim sa na procese hodnotenia CFIUS často trvá preskúmať transakcie dlhšie, ale dodal, že to je predovšetkým kvôli rastúcej zložitosti transakcií.

On, ale odmietol diskutovať o konkrétnych hodnotenia od CFIUS, vrátane ponuky na prevzatie od čínskej spoločnosti, vo Virginii založeného výrobcu bravčového mäsa – Smithfield Foods za 4,7 miliardy amerických dolárov.

Posledná správa Kongresu ohľadom CFIUS ukázala, že v roku 2011 prerokovávala 111. transakcií, z ktorých bolo 40. z nich prešetrovaných na základe dlhšieho 45-dňového hodnotenia. Šesť oznámení boli stiahnutých. Údaje za rok 2012 ešte neboli zverejnené.

Americkí zákonodarcovia v posledných rokoch vyjadrili obavy ohľadom rôznych ponúk na prevzatie zo strany čínskych firiem, ale CFIUS v januári schválila plány najväčšieho výrobcu auto dielov v Číne, ohľadom kúpi výrobcu batérií – spoločnosti A123 Systems.

CFIUS vo februári schválila nákup kanadskej ropnej spoločnosti Nexen, štátom vlastnenou čínskou firmou CNOOC o hodnote 5,1 miliardy dolárov aj keď uložila podmienky obmedzujúce prevádzku vrtov v Mexickom zálive.

CFIUS odmietla schváliť ponuku od inej čínskej spoločnosti Ralls Corpstavať veterné elektrárne v blízkosti amerického vojenského areálu v Oregone, ale spoločnosť toto rozhodnutie napadla na súde.

Lambert povedal, že prípad Nexen ukázal, že Americké úrady sú ochotné spolupracovať s podnikmi, ktoré chcú investovať v Spojených štátoch, ale až potom, keď prejavia ochotu ku kompromisom. “Budeme spolupracovať s firmami, ale musia rešpektovať naše obavy o národnú bezpečnosť.”

Lambert povedal, že zahraničné spoločnosti sa snažia investovať v Spojených štátoch, kde si najímajú právnikov, ktorí sa už snažia predávať ďalšie ponuky v rámci schvaľovacieho procesu.

Povedal, že vládni úradníci taktiež uvítali kontakt s spoločnosťami zapojených do fúzií a akvizícií a upozorňuje, že vysokí predstavitelia v zamýšľanom spojení európskej EADS – materskej spoločnosti Airbus, a britskej BAE Systems však neprišli s informáciami ohľadom ich plánov. Táto fúzia nakoniec stroskotala.

Lambert v roku 1989 spoluzaložil spoločnosť poradenstva z oblasti bezpečnosti – DFI International a potom ju v roku 2007 predal firme Detica – londýnskej spoločnosti, ktorá bola neskôr prevzatá spoločnosťou BAE Systems. Povedal, že si po príchode do Pentagonu prešiel preskúmanie súborov CFIUS-u o predaji DFI, aby lepšie pochopil proces z vládnej pohľadu.

Zdroj: Reuters

Facebook komentár