Pentagon_od_roku_2001_neoznamil_az_tisice_leteckych_utokov_2017

Pentagon neoznámil až tisíce leteckých útokov, ktoré voči radikálom v priebehu niekoľkých rokov realizovala americká armáda v Iraku, Sýrii a Afganistane.

Počas minulého roka Spojené štáty v Afganistane vykonali najmenej 456 náletov, ktoré neboli v databáze US Air Force zdokumentované. Tieto nálety boli vykonávané vrtuľníkmi a bezpilotnými lietadlami US Army.

Tieto neúplné údaje by podľa Military Times mohli siahať až do októbra 2001. Military Times samú seba opisuje, ako nezávislú spravodajskú organizáciu.

Pentagon a armáda okamžite nereagovali na žiadosti o komentár.

Najnovšie výsledky letectva do roku 2016 počítajú s 23 740 koaličnými náletmi. Medzitým, internetové stránky ministerstva obrany k 31. januáru uvádzajú 17 861 náletov. Pentagon tieto údaje bežne uvádza pri aktualizácii pre médiá, kde informuje o svojich operáciách proti pobočkám islamského štátu a al-Káidy v Iraku a Sýrií.

Súvisiace: Ceny americkej armády za klimatizáciu v Iraku a v Afganistáne – 20 miliárd dolárov

Military Times taktiež vysvetlil, že celkové nálety v Afganistane za posledný rok dosiahli 1071 a nie 615, ako letectvo hlási vo svojej prístupnej databáze, kde sa ďalej delia podľa troch kategórií: sebaobrana, proti teroru a strategické účinky, ktoré môžu byť vysokými veliteľmi považované za životne dôležité regióny, ktoré by vedel ovplyvniť afgánsku širšiu stabilitu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Military Times, Reuters

Facebook komentár