Pinterest_by_mohol_byt_v_hodnote_takmer_$12_miliard

Pinterest chce v rámci počiatočnej verejnej ponuky akcií (IPO) predať svoje akcie v rozpätí od 15 do 17 dolárov. To by mohlo oceniť spoločnosť na takmer 12 miliárd dolárov.

Napriek tomu je to menej ako niektoré nedávne ocenenia súkromných spoločnosti.

Verejná ponuka akcií (IPO) spoločnosti Pinterest bude nasledovať po nedávnej ponuke akcií firmy Lyft. Niekoľko ďalších startupov v súkromnom vlastníctve, ktoré sú v hodnote najmenej 1 miliardy dolárov v tomto roku pripravujú taktiež svoje ponuky akcií, vrátane spoločností Uber, Slack a Postmates.

Pinterest ako súčasť svojej počiatočnej ponuky plánuje predať 86,3 milióna akcií, čím získa 1,3 miliardy až 1,5 miliardy dolárov.

Spoločnosť bola založená v roku 2010 Benom Silbermann, Evanom Sharpom a Paulom Sciarrom, avšak posledný z nich sa so spoločnosťou rozlúčil už na začiatku svojej histórie. V priebehu rokov sa Pinterest snažil vyvinúť zo služby digitálnych albumov na nástroj s vizuálnou ponukou, kde budú umiestňované produkty, ako sa deje vo vyhľadávaní služby Google.

V súčasnosti každým mesiacom Pinterest využíva viac ako 250 miliónov ľudí, kde si zverejňujú alebo prezerajú obrázky od receptov až po návrhy domácností. Aj keď dosahuje zaujímavé výsledky podľa mnohých štandardov, spadá ďaleko za ostatné sociálne platformy, ako je Facebook a Instagram, ktoré merajú svoje publikum v miliardách.

Na rozdiel od spoločností Facebook, Twitter a Snapchat, Pinterest nezverejňuje počet ľudí, ktorí využívajú jej službu na dennej báze, čo by mohlo vzbudiť obavy ohľadom zapojenia používateľov. Spoločnosť vo svojom prospekte ohľadom IPO uviedla: “Nepredpokladáme, že väčšina našich užívateľov sa stane každodenne aktívnymi užívateľmi.”

Pinterest v minulom roku dosiahol príjmy na úrovni 766 miliónov dolárov, čo oproti predchádzajúcemu roku predstavuje nárast o 60%, najmä z dôvodu jeho reklamných služieb. Ale rovnako ako mnohé iné začínajúce podniky plánujúce IPO, zisk nikdy nezaznamenali. V minulom roku prišiel o 63 miliónov dolárov, hoci sa jedná o menšiu hodnotu ako predchádzajúce ročné straty. Je to tiež podstatne menej ako minuloročná strata na úrovni 911 miliónov dolárov u spoločnosti Lyft a 1,8 miliardy dolárov u firmy Uber.

Spoločnosť Lyft začala verejné obchodovanie akcií 29. marca s cenou počas IPO na hodnote 72 dolárov, avšak zostať nad touto cenou sa jej nepodarilo. Jedná sa o relatívne slabý výkon, čo môže zasiahnuť počiatočné cenové rozpätie vrámci ponuky spoločnosti Pinterest.

Matt Kennedy, ktorý je analytik spoločnosti Renaissance Capital, ktorá spravuje fondy obchodované na burze zamerané na IPO, poznamenal: “Nepomohlo to.” Zmiešané výsledky v príjmoch vrámci počiatočnej ponuky akcií u firmy Lyft na Wall Street “ukázali, že verejní investori sú mierne opatrní voči vysoko hodnotným a nerentabilným spoločnostiam.”

Pinterest očakáva, že vrámci obchodovania na burze New York Stock Exchange bude známym pod symbolom “PINS”.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo

Facebook komentár