Lídri Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Južnej Afriky sa nedávno stretli v Novom Dillí na štvrtom, každoročnom “BRICS” sumite. Na sumite sa stretlo 5 krajín, ktoré dokopy reprezentujú 43 percent svetovej populácie a 18 percent celosvetového HDP. (Táto skupina v súčasnosti získava 53 percent celostvetového finančného kapitálu.) Keď sa stretnutie 29. Marca skončilo, koalícia citlivo uviedla novú výzvu pre stále zúfalejších bankárov a politikov Západu. Uviedli viac konkrétnejší plán zriadenia BRICS rozvojovej banky, ktorá má byť financovaná výlučne BRICS krajinami. Takáto inštitúcia by dokázala tomuto bloku krajín formovať vlastnú nezávislú politiku na stav vo svete a teda apelovať na globalnú finančnú dominanciu Svetovej Banky a Medzinárodného menového fondu, ktorý už skoro 70 rokov plní úlohu silnej monetárnej páky Západných záujmov.

Ak sa BRICS krajiny budú ďalej vyvýjať súčasným smerom, verím, že za 5 až 10 rokov budú schopné financovať svoje banky na úrovni, ktorá by sa mohla porovnávať so Západnými inštitúciami. Ak by sa tak stalo, duel medzi týmito medzinárodnými bankami by sa mohol stať arénou, kde sa svet rozhoduje aké, resp. koho peniaze preferuje. Súťažiacimi sa stanú nekryté peniaze (fiat money) Anglo-Amerických dlžníckych krajín a mena krytá krajinami, ktorých obyvatelia sú zaplavený úsporami a ktorých ekonomiky vyrábajú dopytované tovary.

Súčasný menový systém má korene v Bretton Woodskej konferencii, ktorá sa odohrala v temných dňoch Druhej svetovej vojny.V dôsledku masívnych vojenských výdavkov a skazy, Európa, Rusko a väčšina sveta skoro zbankrotovala. Na opačnej strane, Spojené štáty zaplavili svet vysokokvalitnými tovarmi a naakumulovali obrovské prebytky. Ich mena, dolár, sa dal zameniť za zlato vo fixnom kurze $35 za uncu. V tom čase bol americký dolár jansým riešením pre medzinárdnú rezervnú menu. Predvojnové, Keynesom inšpirované Anglo-Americké tendencie boli neskôr ukotvené v nových medzinárodných nad-vládnych orgánoch ako Medzinárodný menový fond, Svetová banka a Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov.

Šesťdesiat osem rokov neskôr Anglo-Američania výrazne zvýšili právomoci a veľkosť centrálnych vlád a centrálnych bánk. Vlády dosiahli nepredstaviteľnú nezodpovednú úroveň vládneho dlhu a znehodnotili svoje meny skoro na nepoznanie. Toto odradilo úspory a investície. Ak ale tieto mimoriadne vládne výdavky a menové zátky skončia, tieto ekonomiky sa prepadnú do hlbokej recesie a hlasy hľadajúci politici nebudú mať veľa možností. Na druhej strane, krajiny so zdravým priemyslom, vysokými úsporami a investíciami, nízkymi úrovňami vládnych dlhov a praktickejšou ekonomickou politikou naakumulovali obrovské rezervy (táto situácia je zrkadlovým obrazom vzostupu Ameriky na konci 19. storočia).

Kým BRICS dokázali naakumulovať obrovské  rezervy vo výške $4 biliónov, U.S. „Treasury“ dosiahla dlh vo výške $15.4 biliónov. Okrem toho, Americký politici plánujú navýšiť svoj dlh o minimálne $1 bilón za rok v blízkej budúcnosti. Viacerým je jasné, že pokračovanie menovej dominancie Anglo-Američanov už nie je žiadaný.

Tento základný boj, ktorý nemá  žiadne výhľady na kompromis stojí v epicentre budúceho svetového konfliktu o peniaze a moc. Vedený Čínou, zdá sa že BRICS preferujú alternatívu k Americkému doláru v prípade, že by sa mali ďalej opierať o menový systém, ktorý je založený na stále viac trasúcich sa ekonomických základoch. Podľa môjho názoru sa musia jasne snažiť o nový medzinárodný rezervný štandard spojený so zlatom, aby sa nahradil súčasný peňažný systém.

V súčasnosti BRICS tlačia na rýchle preskupenie kontroly medzinárodného financovania. Zápasiace krajiny sa môžu chcieť spojiť s týmto novým zdrojom podpory. Dá sa očakávať, že ďalšie krajiny bohaté na zdroje ako napríklad Čile a Indonézia sa časom pripoja. Ďalej, ak Spojené štáty budú ďalej spoliehať len na tlačenie peňazí, niekoré bohaté Západné krajiny ako Nemecko, Nórsko, alebo Švajčiarsko sa môžu nechať zlákať na spojenectvo s BRICS vo svojej snahe po novom svetovom poriadku založenom na zdravšej mene.

Vyzerá to, že slnko zapadá za érou nekontrolovaného tlačenia peňazí. Keď svitne na nový  deň, cesta novej slobody a podnikania bude vydláždená nie s papierom, ale so zlatom a striebrom, čo ovplyvní ich ceny.

Zdroj: Euro Pacific Capital

Preložil: Michal Lovrant

Facebook komentár