Mukesh Ambani žijúci v 1 miliardovom 27-podlažnom mrakodrape v Mumbai s bazénom, tromi pristávacími plochami a 50-miestnym kinom.

Najbohatší muž Indie, ktorý mal majetok o hodnote 17,5 miliardy amerických dolárov (£ 11,2 miliardy), po prepade hodnoty indickej rupie prišiel (v dolárovom vyjadrení) o štvrtinu svojho majetku.

Mukesh Ambani, predseda firmy Reliance Industries, ktorá prevádzkuje najväčšie svetové ropné rafinérie, podľa agentúry Bloomberg od 1. mája prišiel o 5,6 miliardy dolárov v jeho osobnom majetku.

Osud jeho majetku bol zasiahnutí, aj vo štvrtok, kedy indická mena dosiahla čerstvé minimá, čo zvýšilo pocit paniky na rozvíjajúcich sa trhoch. Rozvojové krajiny, s výnimkou Číny, od začiatku mája zaznamenali odliv núdzových rezerv vo výške $ 81 miliárd, ako sa centrálne banky snažia pozdvihnúť hodnotu svoje meny.

V závislosti od dát centrálnych bánk zhromaždených spoločnosťou Morgan Stanley Indonézia stratila 13,6% svojich rezerv, Turecko 12,7%, Ukrajina 10%.

Zmätok na rozvíjajúcich sa trhoch v posledných dňoch silnie, uprostred plánov Amerického Federálneho rezervného systému orezať jeho mesačný program nákupu aktív o hodnote 85 miliárd. Fed neposkytol žiadne jasné vyjadrenia, ale z poslednej schôdze výboru pre menovú politiku zverejnenej v stredu sa uvádza, že by toto zníženie programov mohlo začať už budúci mesiac, čo malo vplyv pre investorov pôsobiacich na ázijských trhoch. Včera meny a akcie pokračovali v poklese, ako indonézska rupia dosiahla jej najnižšiu úroveň od roku 2009, zatiaľ čo indická rupia voči americkému doláru poklesla 2%.

Indický minister financií Palaniappan Chidambaram sa snažil uistiť investorov, že “nie je žiadny dôvod na nadmerný alebo prehnaný pesimizmus”.

Akcie Ambaniho sa ukázali byť citlivé na otrasy na trhoch. Akcie spoločnosti Industries Reliance od polovice júla klesli o 15%.

Ambani, ktorý sa na začiatku tohto roka stretol s Davidom Cameronom, kedy premiér navštívil Indiu z dôvodu prebudiť záujem o britský vývozu, je známy pre jeho život vo veľkom luxuse. V roku 2010 sa presťahoval do Bombajského mrakodrapu s bazénom, chrámom a pristávacími plochami pre vrtuľníky, ktorého hodnota je na úrovni 1 miliardy dolárov a je pokladaný za najdrahší domov na svete.

AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” tohto komunitného projektu, nech sa Nám ozve na Facebook do správy

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár