Elon Musk zo spoločnosti Tesla.

Elon Musk zo spoločnosti Tesla.

Spoločnosť Tesla v Európe klesá a jej Model 3 je podľa posledných štatistík iba štvrtým najpredávanejším čisto elektrickým vozidlom (EV) na kontinente.

Európsky trh s elektromobilmi je aktuálne najväčším na svete z hľadiska predaja po prudkom náraste v roku 2020, ktorý sprevádzal prepad v Číne. Podiel nových registrácií automobilov, ktoré sú elektrické, je dvakrát väčší ako v Číne a päťkrát väčší ako v USA.

Peter Garnry, ktorý je vedúcim kapitálovej stratégie pre Saxo Bank v stredu vo svojej poznámke ku klientom uviedol, že prekonanie automobilky Tesla spoločnosťami Renault, Volkswagen a Hyundai v posledných mesiacoch by malo akcionárov „znepokojiť“.

Garnry uviedol: „Spoločnosť Tesla bude úspešná a v budúcnosti sa stane sa jedným z najväčších výrobcov automobilov. Konkurencia sa však zvyšuje a to spochybňuje trhovú hodnotu vo výške 805 miliárd dolárov.“

Súvisiace: Elektrické automobily v Nórsku dosiahli rekordný 54% podiel predajov

Akcie spoločnosti Tesla sa v prvých dvoch týždňoch roku 2021 zvýšili o viac ako 21%, potom čo sa v roku 2020 zvýšili o viac ako 700%.

Garnry poznamenal, že novembrové údaje o európskej registrácii vozidiel ukazujú, že kombinácia čisto elektrických a hybridných vozidiel, medziročne vzrástli o 198%, zatiaľ čo celková registrácia automobilov na celom kontinente klesla o 14%.

Plug-in vozidlá v súčasnosti tvoria okolo 10% celkového trhového podielu v Európe, pričom čisté elektromobily predstavujú podiel na hodnote 5,4%.

Garnry uviedol, že tržby spoločnosti Tesla sú v poslednom mesiaci štvrťroka zvyčajne vyššie, zdôraznil však, že tržby v októbri aj novembri poklesli.

Podľa údajov o predaji z databázy trhu s plug-in vozidlami – EV Volumes, v najnovšom hodnotení elektromobilov sa Renault Zoe udržal na prvom mieste, tesne za ním bol model značky VW – ID.3. Model Kona od spoločnosti Hyundai bol tretím pred vozidlom automobilky Tesla – Model 3.

Garnry dodal: „Aj keď by to malo znepokojiť akcionárov spoločnosti Tesla, je ešte zarážajúcejšie, že sa automobily Model S a X nenachádzajú v rebríčkoch Top 20 aj napriek priamym konkurenčným modelom, ako je napríklad Audi E-tron.“

V spoločnosti Tesla nebol okamžite k dispozícii nik pre vyjadrenie, keď bola kontaktovanou ohľadom tejto veci.

Vo štvrtok, nový generálny riaditeľ spoločnosti Renault – Luca de Meo oznámil, že francúzska automobilka prejde na elektrickú zostavu spolu s výstavbou továrne na batérie vo Francúzsku s jedným z jej dodávateľov.

De Meo uviedol: “Prejdeme z automobilovej spoločnosti pracujúcej s technológiami k technolohickej spoločnosti pracujúcej s automobilmi.“

Čína požaduje „srdce a pľúca“

Akcie spoločnosti Tesla v súčasnosti menia majiteľa za 845 dolárov za akciu a vo štvrtok americká investičná spoločnosť Wedbush Securities zvýšila cenový cieľ na 950 dolárov za akciu zo 715 dolárov, pričom najoptimistickejší scenár určili na hodnote 1 250 dolárov.

Analytici spoločnosti Wedbush uviedli, že v prípade vlastníctva akcií spoločnosti Tesla je dôležitý nárast dopytu po elektromobiloch a po Modeli 3 z Číny, ktorý definovali ako „srdce a pľúca“.

Analytici spoločnosti Wedbush – Daniel Ives a Strecker Backe v poznámke uviedli: „Aj keď na celom svete existuje viac ako 150 výrobcov automobilov, ktorí sa agresívne snažia využiť príležitosť pre elektromobily, práve v súčasnosti na trhu s elektromobilmi veríme, že je to svetom spoločnosti Tesla a všetci ostatní sú len tí ďalší.“

Súvisiace: Prečo by si spoločnosť Apple pre svoj iCar mohla zvoliť automobilku Hyundai?

Predpokladajú, že do roku 2022 bude viac ako 40% celkových tržieb spoločnosti Tesla pochádzať z Číny, zatiaľ čo demokrati ovládajúci všetky tri vetvy americkej vlády poskytnú rozsiahlu podporu pre elektromobily v širšom zmysle, vzhľadom na klimatickú agendu zvoleného prezidenta Joe Bidena.

Nakoniec poznamenali: “Sme presvedčení, že príbeh rastu v Čína sa nachádza v hodnote najmenej 100 dolárov za akciu, teda v býčom prípade automobilky Tesla, pretože rozsah dopytu po elektromobiloch je nastavený v priebehu najbližších 12 až 18 mesiacov razantne rásť, spolu s hlavnou inováciou batérie prichádzajúcej z Giga 3 (továreň spoločnosti Tesla v Šanghaji).“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj. WSJ, FT

Facebook komentár