Od budúceho roka je pravdepodobné, že v budúcnosti sa Porsche omnoho viac rozšíri do športovo-úžitkových vozidiel.

Výrobca kultového športového vozidla 911 zrýchľuje jeho expanziu mimo jeho tradičnú oblasť s novým modelom s názvom Macan, ktorý tento týždeň debutoval v Los Angeles na Automobilovej Show. Bude konkurovať s modelom Range Rover Evoque. Podľa odhadov spoločnosti IHS Automotive, tento kompaktný model pre bohaté mamičky z predmestia sa pravdepodobne stane najlepšie predavaným modelom značky Porsche pre roka 2015, keďže SUV tvoria väčšinu predajov tejto luxusnej značky.

Jeho menší tvar voči „dospelému“ SUV Cayenne má poskytnúť vynikajúce jazdné vlastnosti, lepšiu dynamiku a presné ovládanie vozidla. Trojlitrový V6 spaľujúci benzín, bude základom a vďaka prepĺňaniu bi-turbom vyprodukuje 250 kW (340 k). Vozidlu udelí zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 5,4 sekundy, s vylepšením Sport Chrono si svoj čas vylepší ešte o dve desatiny. Ručička rýchlomera Macanu S ukáže maximálnu rýchlosť 254 km/h.

Model, ktorý v Nemecku pôjde do predaja 5. apríla , má vyvolávaciu cenu 57 930 eur (78 190 dolár) za 340 konských síl verzie Macan S, čím je o 24 percent lacnejší, než porovnateľne vybavený Porsche Cayenne SUV.

Celebrity, vrátane herca s menom Patrick Dempsey a komikom Jerry Seinfeldom si obzerali Macan na jeho premiére v Los Angeles. Maria Sharapova, ktorý bola jednou zo zúčastnených a má jednu 911, uviedla, že Macan by sa mohol stať jej “novým obľúbeným” Porsche, z dôvodu jeho kompaktnej veľkosti.

Macan S bude u amerických predajcov stáť 49 900 dolárov, keď pôjde do predaja v prvej polovici roka. Verzia Turbo začne na byť predávaná na úrovni 72 300 dolár. Porsche si účtuje extra poplatok vo výške $ 995, z dôvodu nákladov na dopravu. Automobilka očakáva, že jej tržby budú rovnomerne rozdelené medzi USA, Áziu a Európu.

Expanzia zančky Porsche pridá tlak na automobilku vo vlastníce Tata Motors – Land Rover. Táto SUV značka ktorá už súťaží s Cayennom, v roku 2011 na trh priniesla kompaktné SUV s menom Evoque, čo jej pomáhlo urýchliť rekordné tržby. Základná verzia je o 34 cm (13 palcov) kratšia než Macan a v Nemecku začína na cene 33 400 eur.

Dopyt po SUV po celom svete stále rastie, najmä v Číne, kde rýchle vozidlá sú menej populárne. V Európe je Macan vnímaný, ako možnosť pre každodenné použitie v preplnených uliciach.

Spolu s Cayennom, ktorý je o 16,5 cm dlhšií než Macan, budú vozidlá typu SUV  za dva roky tvoriť 64 percent tržieb značky Porsche, zatiaľ čo podiel športových vozidiel vrátane roadstera – Boxster klesne na 24 percent. Športové vozidlá tvorili väčšinu predajov zančky Porsche  pred zavedením štvordverového kupé Panamera v roku 2009.

Porsche investovala 500 miliónov eur, aby mohla pridať montážnu linku pre Macan v továrni vo východnom nemeckom meste Lipska. Závod má kapacitu 50 000 vozidiel ročne, čo zodpovedá štvrtine cielov značky. 

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár