Posvatne_aktivum_ukrajinskeho_magnata_prevzate_statom_2016

Ukrajinské prevzatie najväčšej banky v krajine poukazuje na stret kráľov medzi dvoma najbohatšími mužmi v krajine – Ihorom Kolomoiskym, ktorý vlastnil Privatbank a prezidentom Petro Poroshenkom.

Kolomoisky sa s Poroshenkom pohádal v spore o štátne energetické spoločnosti, čo v marci roka 2015 vyvrcholilo ku kroku, kde ozbrojení a maskovaní muži zaútočili na štátnu energetická spoločnosť UkrTransNafta.

Na minuloročnú otázku v rozhovore pre spravodajský portál Lb.ua, či by niekedy využil jeho vlastníctvo Privatbank k politickým vplyvom, Kolomoisky túto myšlienku ostro odmietol.

Súvisiace:
Ukrajina dnes znárodní najväčšiu banku v krajine – Privatbank
“Utajení oligarchovia” ktorí budú formovať budúcnosť Ukrajiny

Ale to Kolomoiskyho nezastavilo, aby sa usiloval o politickú agendu a v júni 2015 založil stranu ukrajinskej Asociácie vlastencov, ktorá doteraz čelila striedavým úspechom.

53-ročný Ihor Kolomoisky poznamenal: “Banka predstavuje posvätné aktívum. Ja však do záležitostí banky nezasahujem.”

Kým Privatbank môže byť pre Kolomoiskeho nedotknuteľnou, pre ukrajinský bankový systému sa stala stále dôležitejšou, keďže jej patrí viac ako tretina súkromných vkladov, v hodnote zhruba 6 miliárd dolárov a jej služby využíva viac ako 20 miliónov Ukrajincov, čo je zhruba polovica celej populácie krajiny.

Ukrajinská centrálna banka jej systémový význam označila za prinútenie okolo prevzatia Privatbank, čím sa politickí predstavitelia v Kyjeve stali najväčším hráčom pre bankový sektor v krajine a zbavili Kolomoiskeho drahokamu, ktorý sa nachádzal v korune jeho obchodného impéria.

Kolomoisky, ktorý vlastní podiely vo firmách z oblasti ropy a kovov, leteckých spoločností a mediálnej holdingovej spoločnosti, doteraz situáciu nekomentoval.

Ale predseda Privatbank v pondelok poznamenal, že najvyššou prioritou vlastníka bolo splniť záväzky voči vkladateľom. Taktiež popieral posúdenie centrálnej banky okolo súvahy Privatbank.

Predseda predstavenstva a námestník uviedli, že úverové praktiky banky neboli na vine pre jej situáciu, ale vytrvalá kampaň “informačných útokov” na jej povesť.

Rekapitalizácia

Centrálna banka už skôr vyčlenila Privatbank ako jediného hlavného veriteľa, ktorý by sa dokázal dostať do re-kapitalizácie, v rámci dohodnutého programu s Medzinárodným menovým fondom, aby dokázali pozdvihnúť hospodárstvo Ukrajiny.

Ukrajinská centrálna banka sa už niekoľko rokov snažila Privatbank presvedčiť, aby vyčistila svoju súvahu a v pondelok na adresu tohto veriteľa vyhlásila (zasiahnutý v dôsledku hospodárskeho chaosu a vojny proti pro-ruským separatistom), že sa stal insolventným a dodala, že v decembri čelil deficitu o hodnote 5,65 miliardy dolárov.

Sanácia životne dôležitých odvetví bola súčasťou programu Medzinárodného menového fondu v hodnote 17,5 miliardy dolárov, čo malo pomôcť k podpore reforiem, ktoré v posledných dvoch rokoch mali za následok zníženie počtu ukrajinských bánk na polovicu (na menej ako 100) a ich straty dosiahli úroveň až 120 miliárd hrivien (4,57 miliárd dolárov).

Súvisiace:
Ukrajinskí politici ukázali luxusné majetky. Nastalo veľké pobúrenie

Centrálna banka v minulom roku vykonala záťažový test pre 20 najväčších bánk a 11z nich cez neho neprešlo a v priebehu najbližších troch rokov musia svoj kapitál postupne navyšovať. Mená bánk, ktoré potrebujú rekapitalizáciu nezverejnili.

Podľa odhadov agentúry Fitch Rating, objem problémových úverov Privatbank na konci druhého štvrťroka predstavoval 40 percent svojho portfólia, zatiaľ čo len 37 percent bolo krytých rezervami.

Po znárodnení Privatbank, budú štátne banky riadiť polovica všetkých bankových aktív na Ukrajine.

Dvaja najväčší investori mali v Privatbank hodnotu podielov na úrovni 1,3 miliardy dolárov (jednotlivo), čím podľa časopisu Forbes boli dvomi najbohatší jednotlivci na Ukrajine. Ale na rozdiel od Kolomoiskeho, 54-ročný Gennady Bogolyubov sa pozornosti verejnosti vyhýbal.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, NYTimes

Facebook komentár