Čínske sadzby na peňažnom trhu sú vyššie a opäť smerujú k najvyššej úrovni od peňažné krízy v júni, čo viedlo k zvýšeniu nervozity na celosvetových trhoch.

Rozdiel medzi dneškom a pred šiestimi mesiacmi, je, že čínska centrálna banka by rada videla vyššie úrokové sadzby z úverov na pomoc proti vysokému rastu úverov. Analytici ďalej uvádzajú, že by to mohlo opäť viesť k opakovaniu paniky, ktorá sa vo svete objavila v júni roka 2013.

Čínska sedemdňová sadzba na medzibankové úvery (nižšie GRAF) počas dnešného dňa vzrástla na maximá 8,1277 percenta, čo je najvyššia úroveň od 21. júna. Jedno-ročné úrokové swapy, ktoré odrážajú podmienky likvidity, dosiahli vrchol úrovne 4,99 percenta, čo je najviac od júna.

( Súvisiace: Prečo Čína zámerne zatlačila svoj bankový systém na pokraj krízy )

Je to tretíkrát za sebou, kedy ceny takto prudko stúpajú. Centrálna banka upustila od injekcie nových finančných prostriedkov v rámci operácií na voľnom trhu a do tohto týždňa tieto kroky za posledných päť stretnutí nevykonala ani raz.

Tento krok taktiež prichádza, rovnako ako americký Federálny rezervný systém začne so spomaľovaním svojej agresívnej uvoľnenej menovej stratégie, ktorá pomohla k nárastu ekonomík na rozvíjajúcich sa trhoch, čo vyvoláva obavy na vplyv ekonomického sentimentu v druhej najväčšej svetovej ekonomiky.

Ľudová banka Číny vo štvrtok popoludní uviedla, že na trh bude poskytovať podporu likvidity prostredníctvom krátkodobých operácií (SLO), v ktorých od bánk za zatvorenými dverami nakupuje cenné papiere výmenou za hotovosť. Uviedla, že už vykonala jednu túto operáciu, bez toho, aby spresnila, kedy, s kým, alebo koľko prostriedkov poskytla.

Noviny vo vlastníctve Šanghajskej vlády – China Business News v piatok ráno oznámili, že banka sa poskytla 200 miliárd juanov (33 miliardy amerických dolárov) cez SLOS s vybranými bankami – čo uviedol nemenovaný bankový zdroj.

Ale tento krok od Centrálnej Banky Číny bol jasne nedostatočný, keďže neupokojil trhy, kde sa začínajú víriť povesti o nesplácaní úverov od komerčných bánk. Úzkosti bol vystavený aj akciový trh počas dnešného dňa, keď CSI300 index, ktorý sleduje najväčšie firmy kótované v Šanghaji a Shenzhene na krátko padal o viac ako 1 percento – na päťtýždňové minimum.

Louis Kuijs, ekonóm špecializovaný na Čínu u banky RBS v Hong Kongu povedal:”Existujú dva kľúčové faktory, vedúce tento proces rastu sadzieb.”

( Súvisiace: Čína je všeobecne vnímaná, že prekoná USA ako svetovú superveľmoc )

“V popredí je prísnejšia menová politika, ktorú vidíme prebiehať na peňažných trhoch, s cieľom udržať na uzde rast úverov,” … “V pozadí je vidno posun v spôsobe, akým je menová politika vykonávaná, a čo to všetko znamená pre úrokové sadzby. Tieto dva faktory sú hnacou silou pre sadzby na peňažnom trhu a podobný vývoj bude vidno aj v roku 2014.”

V júni, nárast čínskych sadzieb peňažného trhu prekvapil globálne trhy a priživil obavy z úverovej krízy v druhej najväčšej ekonomike sveta.

V tej dobe centrálna banka brzdila jej injekcie nových finančných prostriedkov na trhu – niečo, čo mnohí analytici interpretovať ako varovanie miestnych veriteľov, k tomu, aby vykonali pritiahnutie uzdy v ich raste úverov.

( Súvisiace: Ako bude dlhová bublina čínskej ekonomiky vplývať na vaše investície (a verte, že bude) )

Kuijs ďalej uviedol: “V júni sa zdalo, ako by sa centrálna banka náhle rozhodla, že nebola spokojná s tým, čo banky robia, tak vykonala rušivý pohyb sadzieb na peňažnom trhu,” … “Tentokrát sa na trhu sa pohybuje omnoho veľa jemnejšie.”

Vyššie sadzby sú novou normou?

Analytici uviedli, že nové krátkodobé nástroje dlhov sú ako súčasť opatrení na liberalizáciu čínskych finančných trhov a taktiež dopredu znamenajú vyššie sadzby peňažného trhu.

( Súvisiace: Čína spúšťa celosvetovú menu,krytú zlatom – Američania si teraz musia nájsť dôvod na vojnu proti nej )

Chris Weston, hlavné analytik spoločnosti IG Markets s odkazom na medzibankové úrokové sadzby Šanghaja poznamenal: “Bankám je v súčasnosti umožnené obchodovať prevoditeľné certifikáty vkladov, vychádzajúce zo Shibori.”

Ďalej dodal: “Tieto krátkodobé dlhové nástroje budú omnoho viac diktovať vývoj trhu a konečný stav, čo povedie k zvýšeniu krátkodobých sadzieb peňažného trhu,” … “V konečnom dôsledku je to o liberalizácii, a keď sa to stane, budete mať vyššie ceny, takže nebude až toľko veľa starostí.”

Kuijis z RBS povedal, že v prípade vysokej úrokovej sadzby vidno obavy Pekingu, keďže to väčšinou vedie k podpore prílivu zahraničnej hotovosti do Číny.

“Sadzby na peňažnom trhu v Číne sú teraz vyššie ako v mnohých častiach sveta, takže si Centrálna Banka musí v tejto hre dávať pozor inak, Čína bude čerpať viac peňazí zo zahraničia.”

GRAF: Čínska sedemdňová sadzba na medzibankové úvery

 

Zdroj: Reuters, WSJ, Bloomberg

Facebook komentár