Pozor_Svet_stale_celi_negativnym_vynosom_10_4_bilionov_2016

Svet sa stále topí v dlhopisoch s negatívnym výnosom o rozsahu až 10,4 biliónov amerických dolárov, čo je úroveň, pred ktorou varuje agentúra Fitch Ratings, čo podľa jej vyjadrení predstavuje značnú hrozbu pre investorov.

Vzhľadom k tomu, že centrálne banky v Európe a Japonsku tlačia suverénne výnosy do záporných hodnôt, úroveň dolárových dlhopisov s nižším výnosom ako 0%, na jednom mieste dosiahli úroveň takmer 12 biliónov dolárov.

Hoci sa tento objem v nedávnom období znížil, agentúra Fitch včera poznamenala, že nebezpečenstvá zostali.

Jonathan Boise, ktorý má vo Fitch na starosti „makro“ výskumu v oblasti úverov, v správe uviedol: “Kým dlžná suma vo forme negatívnych výnosov u štátnych dlhopisov v posledných mesiacoch poklesla, pretrvávanie nízkych a negatívnych dlhopisov po celom svete si aj naďalej bude vyberať svoju daň na investoroch, najmä u tých ktorý investujú v štýle “kúpiť a držať”, ako sú poisťovne.”

Celkový objem je nižší ako 10,9 bilióna dolárov, ktorý bol ohlásený 12. septembra, najmä vďaka poklesu v Európe, kde v tomto časovom období došlo zníženiu objemov o 450 miliárd dolárov. Taliansko samotné zaznamenalo podstatnému pokles, zo 480 miliárd miliárd dolárov na 340 miliárd dolárov, čo však ale podľa agentúry Fitch môže navýšiť politická nervozita pred ústavným referendom, ktoré sa bude konať v decembri.

Súvisiace:
Táto nemecká banka už začala zákazníkom účtovať poplatky za vklady!
Centrálne banky nikdy neboli na tak tenkom ľade

Avšak, niektoré poškodenia na výnosoch investorov už boli zrealizované.

Fitch to ukázala na príklade: 30-ročný nemecké dlhopisy, ktoré mali splatnosť 20. septembra, dosiahli kupón o objeme 5,625 percent. Ten istý dlhopis kúpený 1. novembra poskytoval výnos o rozsahu 0,8 percenta. Kupóny sú polročné platby, ktoré držitelia dlhopisov získavajú zo svojich investícií.

Boise ďalej poznamenal: “Pre investorov, ktorí ešte nezrealizovali zisky z ceny dlhopisov, príjmy z ich portfólií budú aj naďalej znižovať úrokové sadzby, ktoré sa nachádzajú v extrémne nízkom prostredí.”

Japonsko vedie svet v negatívnych výnosov, s dlhom o objeme 6,9 bilióna dolárov, hoci tento objem sa ustálil pretože centrálna banka oznámila, že tam bude cieliť na nulový výnos benchmarku 10-ročných dlhopisov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Reuters

Facebook komentár