Pranie_spinavych_penazi_Kryptomeny_vs_fiat_meny

Japonská národná policajná agentúra oznámila, že od apríla do decembra minulého roku dostali správy ohľadom 669 prípadov podozrenia, pre pranie špinavých peňazí, ktoré boli spojené s kryptomenami. Jedná sa len o nepatrný podiel na celkovom počte, keďže v rovnakom časovom horizonte tradičné banky vykazovali 347 000 prípadov prania špinavých peňazí.

Tieto údaje prišli po tom, ako burzový operátori boli vyzvaní k poskytnutiu informácií o transakciách, ktoré vykonali podozriví z realizácie prania špinavých peňazí. Následne tak boli oznámené transakcie, ktoré boli podozrivé z prania špinavých peňazí. Nastalo tak po revízii zákona, z apríla minulého roka.

Agentúra Nikkei poznamenala: “Z 669 prípadov je pravdepodobné, že mnohé zúčastnené strany realizujú “sporné transakcie, ktoré sa opakujú často a v krátkych časových intervaloch.” Stojí za to zvážiť, že tieto transakcie nemusia byť nevyhnutne negatívne: Trest, ktorý je výsledkom týchto obvinení, môže v krypto-priestore viesť k odstráneniu nevhodných jednotlivcov.

Na základe revidovaného zákona o platobných službách, v momente oznámenia bolo v Japonsku registrovaných 16 burzových operátorov pre oblasť kryptomien. Realizácia bezpečnostných opatrení bola v odvetví výzvou. Len mesiac pred týmto oznamením spoločnosť Coincheck, ktorá čakala na schválenie registrácie zo strany vlády, nedokázala chrániť svojich používateľov pred krádežou digitálnej meny NEM o objme približne 540 miliónov dolárov.

Čísla prania špinavých peňazí

Podiel podozrivých prípadov prania špinavých peňazí, týkajúcich sa kryptomien v Japonsku o počte 669 je len zlomkom z celkového počtu prípadov za rok 2017. Veľká väčšina prípadov pichádzala z bánk a iných finančných inštitúcií, o celkovom objeme 346 595 prípadov, nasledované spoločnosti s kreditnými kartami o objeme 15 448 prípadov a družstevné záložné fondy figurovali v 13 259 prípadoch.

Tieto čísla len potvrdzujú vhodnosť zameranie v boji medzinárodných vlád, ktoré tvrdia, že práve pranie špinavých peňazí je kľúčovým odvetvím, na ktoré by sa majú zameriavať zvýšené predpisy.

Súvisiace:
Vláda USA je ďaleko od regulácie Bitcoinu a iných kryptomien
Japonsko sa chystá ovládnuť kryptomeny, aj keď stále miluje hotovosť

Táto správa prišla s tým, ako japonský minister financií Taro Aso hovoril o inšpekciách, ktoré sa uskutočňujú v rámci burzových operátorov, pretože vláda aj naďalej hľadá slabiny v systéme a pokúšala sa určiť životaschopnosť technológie blockchain, ktorá bude aj naďalej predstavovať časť tohto systému. Podľa Asa sa inšpekcie používajú hlavne na určenie vnútornej štruktúry riadenia organizácií a prebiehajú “nestranne”, keďže japonskí úradníci sa snažia nebrániť rastu sektora.

V rámci krypto-priestoru sa taktiež uskutočnili samoregulačné rozhovory: Pred viac ako týždňom (od vydania tejto správy) bolo hlásené, že dve japonské spoločnosti z oblasti kryptomien spoločne pracujú na vytvorení samoregulačného orgánu. Japan Blockchain Association a Japan Cryptocurrency Business Association očakávajú, že sa zlúčia už v apríli, s úmyslom zaviesť ďalšie záruky na ochranu obchodníkov a investorov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár