Pravdepodobnost_recesie_v_USA_vzrastla_najviac_za_30_rokov

Šance na recesiu v USA sa v poslednom mesiaci len zväčšili o takú mieru, že analytici banky UBS boli dokonca šokovaní.

UBS tvrdí, že pravdepodobnosť výraznej kontrakcie v ekonomike stúpla na 73%, z decembrových 24%. To je podľa správy Pierra Lafourcadejo zo 7. marca najväčší mesačný nárast v obavách z recesie od roku 1989.

Analytici ďalej uviedli: “Je vidno, že tarify v USA a Číne v posledných mesiacoch spôsobili viac škôd, než sa očakávalo,” … “Slabosť v oblasti zverejňovaných údajov je v súčasnosti úplne v súlade s veľmi reálnym rizikom recesie a je jedno či sa o dej nakoniec dostaneme alebo nie.”

V posledných 50 rokoch došlo len k päťročnému spomaleniu v rámci cyklu a keď sa to stane, trhy majú tendenciu reagovať naozaj razantne.

UBS ďalej uvádza: “Tento rámec zdôrazňuje také spomalenie aj vtedy, keď k úplnej recesii nedôjde, keďže sa jedná o vhodný ukazovateľ spomalenia, čiže by sa vo vykázaných údajoch mohlo ukázať, že recesia bola odvrátenou.”

Predchádzajúce spomalenie malo veľký vplyv na aktíva, akými sú pokles cien ropy v roku 2015, ktorý viedol k zničeniu investícií vrámci energetického priemyslu v USA.

Súvisiace: Takmer polovica finančných riaditeľov sa obáva recesie v roku 2019

UBS cituje obchodnú vojnu ako kľúčový prispievateľ k súčasnému nárastu pravdepodobnosti, pričom veľké straty pracovných miest v USA pochádzajú z oblastí, ktoré sú známe rozsiahlou produkciou a výrobou, najmä z dôvodu prudkým zásahom politikou Trumpovej administratívy.

Výdavky na tarify v recesií narastajú

Napriek tomu veľa výskumných centier okolo odvetvia hospodárstva známeho ako tovar dlhodobej spotreby – zloženie maloobchodných položiek vrátane spotrebičov, šperkov, domácich zvierat a hračiek, vonkajšieho a športového vybavenia, ktoré majú tendenciu byť viac skytými a sú dobrým ukazovateľom oboch modelov s ohľadom na spotrebiteľské výdavky a finančné zdravie domácností.

Pravdepodobnost_recesie_v_USA_vzrastla_najviac_za_30_rokov_1

Analytici banky UBS, ďalej uviedli, že zatiaľ čo pokles predaja automobilov na Západe je v poslednej dobe známym nebezpečným ekonomickým signálom, analytici banky UBS napísali, že výdavky na nábytok, dlhodobé domáce zariadenia a “rekreačné tovary (člny pre bohatých)” sú od roku 2009 na najnižších hodnotách, zatiaľ čo výdavky v oblasti služieb poklesli najviac od roku 2012.

V banke UBS ďalej uviedli: “Prudké zhoršenie výdavkov na dlhodobú spotrebu spôsobuje zvýšenú pravdepodobnosť recesie,” … “Táto zmena v tovaroch dlhodobej spotreby je v súlade s príbehom okolo nebezpečenstva colných taríf, ale zároveň sa dotýka aj ťažšie vysvetliteľného spomalenie bývania.”

Slabosť vyvolaná tarifami spolu so zmysluplnejším poklesom globálneho rastu, ako to dokazujú aj nedávne zníženia očakávaní rastu OECD, by mohli mať negatívny vplyv aj na hospodárstvo USA.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: UBS, Yahoo

Facebook komentár