Preco_Amazon_vyclenuje_viac_penazi_na_svojich_zamestnancov

Pri oznamovaní plánov na zvýšenie minimálnej mzdy na 15 dolárov za hodinu pre všetkých zamestnancov spoločnosti Amazon v USA, výkonný riaditeľ Jeff Bezos opísal tento krok ako akýsi druh morálneho zúčtovania.

Bezos uviedol a odvolal sa sa na niekoľko mesiacov trvajúci odporu voči tomu, ako Amazon zaobchádza s pracovníkmi: “Počúvali sme kritikov, mysleli sme na to, čo chceme urobiť, a rozhodli sme sa, že chceme ísť príkladom,” … “Sme nadšení z tejto zmeny a povzbudzujeme našich konkurentov a iných veľkých zamestnávateľov, aby sa k nám pripojili.”

Ak dáme politický tlak stranou, ekonómovia tvrdia, že spoločnosť Amazon pravdepodobne bude musieť zvýšiť svoje mzdy tak ako tak. Aby sa udržali konkurencieschopnými na tesnom trhu práce, poznamenali, že ďalšie spoločnosti v USA budú musieť urobiť podobné kroky.

Josh Wright, ktorý je hlavným ekonómom spoločnosti iCIMS uviedol: “Jedná sa o veľký problém, pretože hovorí veľa o súčasnej politickej klíme a toho kam trh práce smeruje,” … “Je to však symbolickým prejavom, než dôležitým.”

S historicky nízkou mierou nezamestnanosti a aktívnou ekonomikou sa nedostatok pracovných síl v USA zdá byť pripravený predĺžiť obdobie dovoleniek. Jednoducho povedané, spoločnosti potrebujú ponúknuť viac, aby pritiahli pracovníkov, keď sú pracovné podmienky docela obmedzované.

Martha Gimbelová, ktorá je riaditeľkou ekonomického výskumu na pracovisku poznamenala: “Tento krok je naozaj iba príkladom toho, čo sa očakáva na súčasnom trhu práce a ďalšie spoločnosti podobné kroky podniknú samy.

Gimbelová ďalej poznamenala: “Toto nie je len fenomén spoločnosti Amazon,” … “Keď sa im ťažšie hľadá zamestnancov, budú musieť zaplatiť viac.”

Vplyv tejto politiky pravdepodobne nebude v krátkom čase vidno v údajoch o mzdách. Ekonóm Adam Ozimek z ratingovej agentúry Moody’s odhaduje, že tento fakt by zvýšil priemerné hodinové príjmy v USA o 1,2 centa, pretože zamestnanci, ktorí sú zamestnaní, tvoria menej ako štvrtinu percentuálneho bodu celkových miezd. Pre porovnanie, tento údaj sa v priemere každý mesiac zvyšuje približne o 10 centov.

Ozimek ďalej poznamenal: “Aj takto sa odráža základný trend rastu miezd, takže niektoré zvýšenie miezd sa vykoná aj bez tejto politiky,” … “Myslím si, že je to viac odrazom užšieho trhu práce.”

Súvisiace:
10 faktov, ktoré ste nevedeli o spoločnosti Amazon
Spoločnosť Amazon si robí zálusk už na celé krajiny

Napriek tomu iní považujú túto akciu za viac než symptón. Andrew Chamberlain, ktorý je hlavným ekonóm v rámci kariérnej stránky Glassdoor, predpovedá, že spoločnosť nastolí “okamžitý” tlak na rast miezd. V odvetviach maloobchodu a elektronického obchodu, piliere pracovnej sily spoločnosti Amazon sa očakáva, že mzdové výplaty budú rásť rýchlejšie ako národný priemer.

“Jedná sa o jasné signály, že niečo nefunguje,” … “Ak najväčší maloobchodník v USA zaujíma takýto postoj, kladie ostatné spoločnosti do konkurenčnej nevýhody.”

A s nedostatkom pracovných síl v celej ekonomike by zmeny v maloobchode a elektronickom obchode mohli spôsobiť multiplikačný účinok, keďže získavajú pracovníkov z iných sektorov.

Chamberlain nakoniec poznamenal: “Politiky a verejné postoje, ako je tento, vytvárajú podobné tlaky,” … “Amazon je tak veľkou rybou v bazéne, že môže mať ďalekosiahle dôsledky.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MarketWatch

Facebook komentár