Preco_bilionovy_trh_s_fuziami_a_akviziciami_bude_v_roku_2018_pokracovat_v_explozii

2017 bol ukážkovým rokom pre fúzie a akvizície.

Broadcom sa pokúša kúpiť Qualcomm za viac ako 100 miliárd dolárov, čo by bolo najväčšou technologickou akvizíciou v histórii. United Technologies odsúhlasili v septembri zaplatiť viac ako 30 miliárd dolárov za Rockwell Collins. A koncom novembra, Roark Capital, ktorý vlastní Arby‘s, povedal, že kúpi Buffalo Wild Wings za približne 2,9 miliardy dolárov.

Následkom presýtenia aktivitami, presiahne, podľa údajov zostavených Robertom W. Bairdom, celková dolárová hodnota transakcií trhu fúzií a akvizícií (M&A) v roku 2017 až 1 bilion dolárov. Bol by to štvrtý rok v rade, po predošlých šiestich rokoch kedy táto hranica prekročená nebola.

Znie to skvele, že? Tím investičného bankovníctva spoločnosti Baird však tvrdí, že rok 2018 by mohol byť ešte lepší a to z troch hlavných dôvodov:

1) Pokračujúci rast spoločností s ručením obmedzeným

Podľa údajov spoločnosti Baird vzrástol počet s.r.o-čiek v USA od roku 2011 do roku 2017 o viac ako 30%. Celkový počet v súčasnosti presahuje 7 000.

Baird poznamenal: „Dáva to zmysel, pretože s.r.o-čky sú vďaka svojmu charakteru náchylnejšie zapájať sa do aktivít trhu M&A.“ Môžu figurovať buď ako kupci alebo predájcovia, v závislosti od podmienok likvidity a toho, čo spoločníci majú na mysli pri zveľaďovaní svojho podnikania.

Spoločnosti tiež výrazne profitovali z výhodných podmienok akomodačných úverov. Keďže Federálny rezervný systém len teraz začína zatvárať svoju peňaženku, firmy mali prístup k množstvu lacného kapitálu, ktorý použili na fúzie a akvizície. A napriek tomu, že Fed teraz sprísňuje svoj prístup a pripravuje sa na rozvinutie svojej rozsiahlej súvahy, bude to pozvoľný proces, ktorý by nemal okamžite prerušiť zvyšujúce aktivity v oblasti dlhov.

2) Silná nákupná účasť Číny – v určitých odvetviach

Zatiaľ čo čínska vláda nedávno prijala opatrenia na to, aby skomplikovala domácim subjektom vykonávať akvizície a fúzie v zámorí, Baird je presvedčený, že objem zahraničných obchodov sa v roku 2018 opätovne zvýši. Firma uvádza svoje vlastné anekdotálne skúsenosti s predajom, ktoré naznačujú, že čínski kupci sa stále veľmi zaujímajú o trh fúzií a akvizícií. Napriek tomu sa zdá, že majú veľmi špecifické sektorové preferencie.

Tím investičného bankovníctva napísal: “Pozorujeme mnohých potenciálnych čínskych kupcov účelne sa zúčastňovať oceňovania na vysokých úrovniach, čo vedie k transakciám s čínskymi strategickými a súkromnými akcionármi v odvetviach spotreby, vzdelávania a cestovného ruchu.”

Okrem toho Baird cituje nedávno vydané smernice čínskou vládou, ktoré naznačujú, že zahraničné aktivity v oblasti fúzií a akvizícií budú podporované v prípadoch, keď sú postavené na “zdravých základoch a pevnej strategickej logike”.

Súvisiace: 7 smrteľných hriechov rizikového kapitálu

3) Silná konkurencia medzi kupujúcimi

Jedným z vedľajších účinkov uvedených výhodných úverových podmienok je, že mnoho rôznych spoločností a firiem má veľa peňazí na dosah ruky. To vedie k silnej konkurencii v rámci trhu a následne k vyšším nákupným cenám.

Ďalším bodom na zváženie je, že v tomto okamihu trhového cyklu sa niektoré firmy môžu pokúšať chrániť sa pred nevyhnutným ťažkým obdobím.

Vysoké oceňovania, podľa spoločnosti Baird “budú pokračovať v roku 2018, pretože tak strategickí kupujúci ako aj s.r.o-čky súťažia o spoločnosti stredného trhu s vysokým rastom a obrannými obchodnými modelmi, ktoré dokážu odolať ďalšiemu hospodárskemu poklesu, nech už príde kedykoľvek.”

Preložil: Martin Hrindak

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Reuters

Facebook komentár