“Prostredníctvom útokov v Bruseli, bola zasiahnutá celá Európa.”

Francúzsky prezident François Hollande, v odpovedi na utorkové útoky v belgickom hlavnom meste poukázal na to, prečo práve toto mesto o 1,2 milióna ľuďoch si vybrali teriristi, ako miesto svojho zásahu.

Brusel je centrom politického ťažiska v Európskej únii, rovnako ako Washington DC v USA-

Je domovom tisícok európskych úradníkov, ktorí regulujú najväčší svetový jednotný trh a stovky nadnárodných spoločností, ktoré podnikajú v EÚ. V meste pracuje zhruba 30 000 lobistov.

Súvisiace: Francúzsko má jednu z najväčších a najsilnejších armád sveta

Samovražedný útok uzavrel hlavné medzinárodné letisko v meste a následný výbuch na mestské dopravné siete sa konal  v blízkosti oblastí, kde sa nachádzajú hlavné kancelárie EÚ.

Európska komisia v tomto meste zamestnáva okolo 21 000 ľudí. V posledných rokoch presadzujú pravidlá EÚ a zintenzívnili tlak na veľké spoločnosti ohľadom hospodárskej súťaže, súkromia a zdaňovania.

Spoločnosti ako Microsoft, Amazon a Alphabet, ktorá je materskou spoločnosťou Google sa snažia posilniť v Bruseli ich prítomnosť, čím sa pokúšajú ovplyvňovať rozhodovanie vlád.

Zakladatelia EÚ ho však nechceli oficiálne nazývať hlavným mestom. Domnievali sa, že by to nakoniec išlo proti nadnárodným charakterom EÚ.

Ale Brusel sa aj tak de facto ukazuje ako sídlo Únie. Európsky parlament, ktorý navštevujú predstaviteľa EÚ je založený práve v tomto meste a majú tu aj svoj výkonný orgán – Európsku radu, ktorá združuje vlády 28. členských štátov a niekoľkokrát do roka sa tu dejú rokovania, ktoré realizujú nastavenie politiky.

Keď sa Európa rozhodla Grécku hodiť finančné záchranné lano, rokovací maratón sa konal v Bruseli. Je charakteristickým miestom,  kde sa Európa dohodla na vytvorení meny euro a umožnila bývalým komunistickým krajinám vstup do bloku.

Nie je to len o EÚ. V tomto meste má však svoje sídla aj NATO, rovnako tak agentúra pre bezpečnosť letovej prevádzky – Eurocontrol.

Súvisiace: Táto mapa zobrazuje rozšírenie pôsobnosti ISIS v celej Európe

V Bruseli má sídlo viac ako 200 zahraničných veľvyslanectiev a konzulátov. Americké veľvyslanectvo je len pár blokov od stanice metra – Maalbeek, kde dnes došlo k jednému z výbuchov.

Kancelárie v Bruseli má aj Organizácia Spojených národov, Svetová zdravotnícka organizácia, Medzinárodná organizácia práce, Svetová banka a Medzinárodný menový fond.

Všetky tieto aktivity priťahujú davy novinárov: v meste je zaregistrovaných okolo 1700 zahraničných novinárov.

Zdroj: CNN, Reuters

Facebook komentár