Bývalý šéf Európskej centrálnej banky dnes povedal, že celosvetový rast by sa v roku 2014 mohol zvyšovať a to vďaka politike centrálnej banky a úsporných opatrení Eurozóny – keďže vplyv štrukturálnych reforiem bude pokračovať.

Jean-Claude Trichet povedal: “V súčasnosti na celosvetovej úrovni zažívame jednoznačný rast s dobrými prekvapeniami z niektorých rozvinutých ekonomík”.

“Možno, že došlo k spomaleniu v niektorých rozvíjajúcich sa ekonomík, ale musíme sa pozrieť na jednotlivé ekonomiky na základe jednotlivých vlastných zásad a myslím si, že pre všetky jednotlivé komponenty rastu by rok 2014 mal byť rokom rastu.”

Trichet, ktorý bol prezidentom ECB v rokoch 2003-2011, predtým, ako sa chytil kormidla banky Mario Draghi povedal: “Myslím, že Európa urobila veľa tvrdej práce s ohľadom na jej možností”.

K obnoveniu dôvery investorov v eurozóny a jej problematických “periférnych” krajín sa vlády tohto regiónu pustili do drsnej politiky fiškálnej konsolidácie a úsporných opatrení, ktoré majú priniesť ich deficity pod kontrolou.

( Súvisiace: Wells Fargo je aktuálne najziskovejšou bankou v USA. Chcete vedieť prečo? )

Avšak, ako boli zavedené úsporné opatrenia v krajinách, ako je Grécko, Írsko, Portugalsko, Španielsko a Taliansko, ktoré pribrzdili ich ekonomiky poslali eurozónu do recesie a nezamestnanosť dosiahla rekordnú úroveň.

Trichet ďalej povedal: “Všetkých päť krajín, ktoré boli na trhu pod tlakom sa zotavili a ich situácia je v súčasnosti viac či menej stabilná, pokiaľ ide o bežný účet – keď v rokoch 2008 a 2009 ich deficity dosahovali veľmi vysoké úrovne”.

“Myslím, že teraz už budú výsledky (z hľadiska rastu) v kladných číslach – všetky medzinárodné inštitúcie ich očakávajú na úrovni okolo 1 percenta. Nie je to samozrejme dokonalé, ale po realizácií veľkého množstva štrukturálnych reforiem ponecháva očakávania pre Európe v tom, že rastový potenciál by mal byť neskôr oveľa viac lichotivý, ale v súčasnosti sme v čiernych číslach. “

Trichet si je istí, že oživenie v eurozóne, ale súčasný obraz rastu nevyzerá príliš rúžový. Ročný rast HDP Eurozóny v treťom štvrťroku roka 2013 vzrástol len o 0,1 percenta, čo poukazuje na určité spomalenie z expanzie o 0,3 percenta v druhom štvrťroku – podľa údajov z Európskej štatistickej agentúry – Eurostat. Miera nezamestnanosti medzitým v októbri z jej rekorndých úrovni zmiernila na 12,1 percenta.

( Súvisiace: ECB: Úloha dolára, ako rezervnej meny je ohrozená neistotou ohľadom amerického rozpočtu  )

Širšej ekonomike 28-národov Európskej únie (EÚ) sa zatiaľ nedarí oveľa lepšie, keďže jej medzikvartálny rast HDP v treťom štvrťroku dosiahol rast o 0,2 percenta (a len 0,1 percenta medziročne). Ratingová agentúra Standard & Poor (S&P) signalizuje, že situácia by sa mohli zhoršiť, keďže len minulý piatok znížila dlhodobý rating EÚ na AA a od AAA, kvôli obavám z “sporných” rokovaní ohľadom rozpočtu.

Politika Centrálnej banky

Globálna politika centrálnej banky za uplynulý rok prešla veľkým množstvom ako chvály tak aj kritiky. Centrálne banky v Spojených štátoch, Veľkej Británii a Európe museli nájsť rovnováhu medzi znížením úrokových sadzieb na rekordné minimá v snahe oživiť upadajúce ekonomiky a prevencie pred nekontrolovanou infláciou.

Trichet povedal, že očakáva, že medzinárodné centrálne banky budú plniť “rešpektovanie ich mandátu, ako je požadované podľa zákonov a ústavy. Pokiaľ ide o ECB, táto centrálna banka bude pozoruhodne strážiť cenovú stabilitu, bez toho, aby sa prejavila deflácia alebo inflácia.”

Cez optimistické vyjadrenia Tricheta na ECB existujú obavy ohľadom deflačného trendu v 17. krajinách eurozóny.

( Súvisiace: Centrálna Banka Kórei, ako prvá spúšťa oficiálnu stránku na YouTube )

Inflácia Eurozóny v októbri medziročne klesla na 0,7 percenta – čo je najnižšia miera od novembra roku 2009, aj keď ECB na začiatku novembra znížila svoju referenčnú sadzbu na rekordne nízku úroveň 0,25 percenta. V novembri sa tempo medziročnej inflácie zvýšilo na 0,9 percenta – podľa údajov agentúry Eurostat, hoci čísla stále naznačujú, že ľudia a podniky nevykonáva tak dôležité výdavky a investície.

Ďalším problémom pre ECB zostáva dopad rozhodnutí amerického Federálneho rezervného, ktorí od januára 2014 zmierni svoje programu nákupu dlhopisov.

Zdroj: Reuters

Facebook komentár