Väčšina účastníkov na trhu je viac znepokojená talianskym dlhovým „bremenom“ ako španielskym. Od 11. Júla hodnotenie talianskych 10-ročných dlhopisov stúplo nad španielske. 11. Augusta cena talianskych 5 ročných CDS (Credit default swap) prekonala tie španielske. Ratingové agentúry sa zhodli a všetky tri hlavné agentúry dávajú španielsku vyššie hodnotenie ako Taliansku.

Je tu viacero dôvodov, prečo by malo byť Španielsko viac znepokojené, ako Taliansko. Španielsko, na rozdiel od Talianska, má bublinu bývania a nehnuteľností. Plná škála nákladov je stále nejasná. Investori a politici majú väčší zmysel pre finančné problémy Talianska, ako Španielska.

Pre príklad, v strede Decembra, Španielska centrálna banka zistila že problémové pôžičky tvoria v španielskom bankovom systéme 7,4% zo všetkých pôžičiek. Toto je 17 ročné maximum a stále rastie. Ceny pozemkov a domov nevyzerajú, že by dosiahli svoje dno a zhoršenie ekonomiky, ku ktorému došlo v druhej polke 2011, pravdepodobne bude pokračovať v prvej polovici 2012 a upozorňuje na ďalšie možné zhoršenie.

Vládne fondy pre bankovú reštrukturalizáciu (FROB) zatiaľ napumpovali do bánk 30 miliárd. EBA (European Banking Authority) vyhlásila, že španielske banky potrebujú ďalších 26 miliárd kapitálu v prvej polke 2012. Nový španielsky minister financií naznačil, že španielske banky budú musieť vyhradiť ďalších 50 miliárd eur(4% HDP) určené pre opravné položky problémových hypotekárnych úverov.

Pozornosť investorov je na výzvy, ktorým čelia najväčšie talianske banky s rastúcim kapitálom. Tie môžu odvrátiť pozornosť na kapitálové potreby španielskych bánk. V poslednom štvrťroku 2011 najväčšie španielske banky uviedli, že by mohli splniť časť identifikovaných potrieb od EBA jednoducho tak, že upravia svoje modely rizikových aktív.

Prepojenie medzi súkromným sektorom (banky) a verejným (vláda) je subjektom veľkého záujmu, od kedy sa ukázali skúsenosti Írska oproti ostatným. Na úplnom konci posledného roku, nová španielska vláda oznámila že rozpočtový deficit roku 2011 bude 8% (niektorý úradníci tvrdili že to môže byť ešte viac) z HDP namiesto cieľu vlády 6% a odhadu ekonómov 6,6%. Cieľ pre rok 2012 je 4,4%.

Nato aby sa tieto ciele dosiahli, predseda vlády Rajoy predstavil 30. Decembra 15 miliardovú euro daň a úsporný plán- zhruba 40% navýšenie daní a 60% úsporné opatrenia. Rajoy bude stále potrebovať ušetriť ďalších  30- 40 miliárd na to, aby dosiahol fiškálny cieľ, za predpokladu že predpoveď vlády na HDP nie je podcenená.

Španielske autonómne regióny sú hlavnou výzvou pre úroveň štátneho deficitu a dlhu. V prvých troch kvartáloch roku 2011, regionálny dlh narástol  o 22% od  predchádzajúceho roku. Toto nezahŕňa dlh obcí, ktorý sa odhaduje okolo 3-3,5% HDP.

Región Valencia bol tento týždeň  v správach, keď sa oneskoril s 123 miliónovou platbou nemeckej banke. Wall Street Journal oznámil, že sa platba nakoniec uskutočnila, pretože centrálna vláda presvedčila bližšie nešpecifikovanú banku aby urobila pôžičku do regiónu. V Decembri hodnotenie dlhu regiónu bolo znížené pod investičný stupeň agentúrou Moody`s, ktorá sa riadila zlyhaním aukcie dlhopisov. Tento región, sa javí ako španielska „bublina“ trhu bývania ako bol Las Vegas v USA.

Taliansko má taktiež určité obecné dlhové problémy, ale znovu, bez „bubliny a javia sa ako viac spočítateľné.

Je pravda že Rajoy- ova populárna strana dominuje vo väčšine regiónov. Niekto by si myslel že to uľahčuje rozhodovanie rozdeľovanie financií v regiónoch, ale často dochádza k prípadom, keď nezhody vo vnútri strany sú horšie ako medzi stranami. Región Andalúzia pripravuje v Marci voľby.

Technokratická vláda v Taliansku vedená Mont im vyzerá, že je v lepšej pozícii na implementovanie štrukturálnych reforiem ako v Španielsku. Talianske kapitálové trhy sú hlbšie a nebol v nich taká silný vplyv dlhu ako bol v Španielsku. Priemerná splatnosť talianskeho dlhu je okolo 7 rokov, čo znamená že, že dokáže udržať vyššie výnosy ako iné krajiny, vrátane Španielska. Okrem toho, vzhľadom k prepojeniu verejného a súkromného dlhu, je pozoruhodné, že keď sa to spojí, Taliansko má najnižší dlh v Európe. A čo viac, viac talianskeho dlhu je vlastnená domácimi ako Španielskeho.

Na konci minulého roku, taliansky 10 ročné výnosy boli vyššie o viac ako 200 bp nad Španielskom. Rozdiel sa v minulých dňoch zúžil, ale je stále ďaleko za  priemerným euro- obdobím približne 10 bp a na konci 2008 extrémne blízko 65 bp. Taliansko má väčší priestor prekonať Španielsko.

Nakoniec, napriek včerajším klebetám, že Španielsko zvažovalo požiadať o medzinárodnú pomoc, ktoré boli rýchlo zamietnuté, vyzerá že je viac pravdepodobné,  že Španielsko dostane pomoc skôr ako Taliansko. španielska ekonomika tvorí asi 70% tej talianskej a ich dlhu (alebo jednoducho schéma kapitálu bánk) vyzerá,  že  viac dosiahnuteľná pre MMF/EFSF ako zabezpečiť viac ročný asistenčný program pre Taliansko.

Zdroj: Marc to Market

Facebook komentár