Ceny kávy v posledných týždňoch zaznamenali parabolický rozbeh, ako bezprecedentné horúce a suché počasie v Brazílii vysalo všetok život z toho, čo sa očakávalo, ako rekordná úroda.

Ceny počas včerajšieho obchodného dňa vzrástli o 3% na 1,75 dolárov za libru. Podľa agentúry Reuters bol nárast minulého týždňa (o 20%) najväčší týždenným rastom od decembra roku 1999.

Január bol v Brazílií najteplejším mesiacom v zázname a vplyv sucha bol najhorší za posledných 50 rokov. Jeden odhad uvádza, že 30% z plodín kávy môžu byť stratených. 

“Súché, nezvyčajne teplé počasie v kávových oblastiach Južnej oblasti Minas Gerais a Espirito Santo by malo pretrvávať,” – uviedla USDA počas minulého týždňa.

Tu je mapa týchto dvoch oblastí. Je to v podstate priamy zásah –  v  kontraste k veľkej časti zvyšku krajiny, v ktorej nakoniec zapršalo.

Brazília produkuje takmer 40% svetovej produkcie kávy.

Vplyv na spotrebiteľov je neistý. Kávové zrná predstavujú viac ako 10% prevádzkových nákladov siete kaviarní Starbucks (podľa Wall Street Journal) a poskytovatelia služieb sú zvyčajne izolovaný od krátkodobých cenových zvýšení, z dôvodu tzv. futures kontraktov. Ale sucho bola tak silné, že zvýšené ceny môžu pretrvávať a zasiahnu aj peňaženky bežných občanov.

Tu je to, čo minulý týždeň povedal analytik z RBC Capital Markets David Palmer o tom, ako to bude mať vplyv, na konkrétne firmy:

“Spotové ceny kávy Arabica v tomto roku vzrástli o 23% a od začiatku novembra takmer o 35%. Veríme, že v tento výhľad:

1) Starbucks si väčšinou kupuje kávu na na 12 mesiacov dopredu
2) iné kávové spoločnosti budú ovplvyvnené týmto vplyvom (čo znamená, že Starbucksu sa v nadchádzajúcich štvrťrokoch bude dariť v porovnaní s inými, ale môže ich to dobehnúť neskôr)
3) Avšak zdĺhavý rast cien kávy na reálnom trhu si bude vyžadovať vplyv ešte väčšieho zamerania firmy Starbucks na iné produkty (napr. obed, čaje, džúsy, sýtené nápoje) aby mohli začať vypĺnať medzeru po doznievajúcom vplyve nárastu cien kávy, ktorým bude naplno čeliť na konci fiškálneho roka 2015 a neskôr.”

Minulý týždeň hlavný komoditný analytik banky Goldman Sachs – Jeff Currie zvýšil cenové predikcie kávy Arabica na obdobie 3 až 12 mesiacov  z $ 1,20 za libru na $ 1,30 za libru z dôvodu možných rizík. Tieto riziká aktualizovanej prognózy majú vplyv na ceny smerom nahor.”

Ale Currie ďalej poznamenal, že existujú dôvody, prečo by ceny nemali ísť do stratosféry.

(1)  vysoké hladiny skladových zásob po niekoľkých rokoch prebytkov pomôžu vyplniť tento nedostatok a
(2) Súčasný rast so sebou privolal veľkým množstvom čistých krátkych (na pokles) špekulatívnych pozícií, ktoré sa budú navyšovať, keď sa toto počasie bude normalizovať”.

V každom prípade, tu je aktuálny graf cien kávy:

Zdroj: TradingFloor

Facebook komentár