Preco-ekonomika-USA-zostava-prekvapivo-silna

Každý týždeň prichádzajú šokujúce protichodné správy o stave najväčšej ekonomiky sveta – USA. V priebehu minulého týždňa tomu nebolo inak, s množstvom ekonomických správ, ktoré ukazujú, že (napriek názorom ohľadom recesie) ekonomika USA vykazuje pozoruhodnú odolnosť.

Áno, stav ekonomiky poukazuje na silu. Ale prichádza s množstvom upozornení.

Pozrime sa na niektoré z nich:

  • Hrubý domáci produkt USA v minulom štvrťroku medziročne vzrástol o 3,2 %, čo je prudký odraz od poklesu v prvej polovici roka.
  • Spotrebiteľská dôvera v decembri nečakane vzrástla.
  • Správa o stave zamestnanosti z minulého mesiaca prekonala očakávania analytikov, pričom nezamestnanosť zostala na takmer najnižšej úrovni za obdobie 50 rokov.
  • A viaceré nedávne výsledky o stave inflácie ukazujú, že ceny sa začínajú ochladzovať .

To však predstavuje len niektoré s protichodných indikátorov v tzv. “kalného“ stavu, „avšak“.

Áno, spotrebitelia uvádzajú, že majú tzv. “mizerný“ pocit z ekonomiky. Rekordných 196 miliónov Američanov však cez víkend vďakyvzdania nakupovali a tieto fantastické čísla predajov neboli len preto, že inflácia vytlačila ceny vyššie, ale aj preto, že ľudia vykonali viac transakcií – ako poznamenala spoločnosť Adobe Analytics.

Curtis Dubay, ktorý je hlavným ekonómom Americkej obchodnej komory, to nazýva „pesimizmom z druhej ruky“ a hovorí, že ekonomika na tom možno nie je tak zle, ako si myslíme.

Áno, inflácia na takmer 40-ročných maximách zasahuje rodinné rozpočty. Američania si však kupujú letenky a smerujú do zabávaných parkov spoločnosti Disney v takmer rekordnom objeme, a to aj pri vyšších cenách vstupného.

Súvisiace: Majetok najbohatšieho národa po masívnom jarnom prepade ešte viac klesol

Áno, ekonómovia sa obávajú recesie, avšak trh práce je neuveriteľne napätý s viac ako 10 miliónmi otvorenými pracovnými miestami a 1,7 pracovných miest dostupných pre každého, ak si ju niekto hľadá.

V priebehu minulého mesiaca predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell, poznamenal: „Trh práce je opäť neuveriteľne v silnom stave,“ … “Je to svojím spôsobom prehnane optimistické, pretože to vedie k ešte výraznejšiemu rastu inflácie.”

Tak čo ďalej?

Pravdou je, že nikto nevie, čo bude ďalej. Prognózy boli v post-Covid ekonomike jednoznačne nespoľahlivé. (Spomínate si na „prechodnú“ infláciu?)

Fed sa snaží udržať na uzde najvyššiu infláciu od 80. rokov minulého storočia, pričom tento rok zvýšil úrokové sadzby šesťkrát a dokonca nie raz, ale štyrikrát za sebou zaviedol nárazové zvýšenie až o tri štvrtiny percentuálneho bodu.

To znamená, že budúci rok bude nepochybne výzvou, pretože všetko toto sprísňovanie menovej politiky sa naďalej “zahryzuje“ do ekonomiky.

Financie domácností sú však v lepšom stave na to, aby to zvládli, s úsporami v objeme 1,7 bilióna dolárov ako vankúšom, hoci ľudia budú pravdepodobne musieť investovať do väčšieho rozsahu svojich úspor.

A aj keď trh s bývaním môže ochladzovať, nepadá. Po veľmi silnom roku 2021 sa sektor „prestavuje, alebo až rekalibruje,“ ako poznamenala Bess Freedmanová, generálna riaditeľka spoločnosti Brown Harris Stevens.

Pandémia Covid podlomila nohy ekonomike a bolo ťažké ju zmerať. Desiatky miliónov pracovných miest zanikli zo dňa na deň. Boli zatvorené školy, tak aj továrne, dokonca straty na životoch dosiahli viac ako 1 milión. O viac ako dva roky neskôr sa stále snažíme zmerať silu a trvanlivosť obnovy.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN

Facebook komentár