Preco_moze_byt_potrebne_aby_Fed_do_konca_roku_2020_znizil_sadzby_na_nulu

Federálny rezervný systém (Fed) dôrazne naznačuje, že je nepravdepodobné, že by úrokové sadzby pred voľbami do roku 2020 výrazne zvýšili.

Po troch priamych zníženiach úrokových sadzieb americká centrálna banka v stredu uviedla, že sadzby sú na „primeranej“ úrovni, aby vedeli udržať najdlhšiu ekonomickú expanziu v histórií.

Drvivá väčšina predstaviteľov Fedu predpokladá ponechanie sadzieb na stabilnej úrovni do roku 2021 – alebo neskôr. Predseda Fedu, Jerome Powell uviedol, že by sa to malo zmeniť, ak by došlo k „podstatnému prehodnoteniu“ hospodárskeho výhľadu centrálnej banky.

Ian Shepherdson, hlavný ekonóm Pantheon Macroeconomics, poznamenal: „Fed v blízkej budúcnosti neurobí nič.“

Toto nastavenie dáva zmysel. Obavy z recesie sa zmiernili. Vytváranie pracovných miest sa odrazilo. Obchodná vojna by sa mohla ochladiť. A americké akciové indexy opäť dosahujú historicky najvyššie hodnoty.

Ale čo keď je konsenzus nesprávny? To sa stalo aj v roku 2018, kedy väčšina ekonómov očakávala, že Fed v tomto roku zvýši sadzby trikrát alebo štyrikrát. Namiesto toho Powell & Co. zvrátil kurz a zrazu znížil úrokové sadzby, aby podporil ekonomiku.

Holandská banka Rabobank, ktorá predpovedala zvrátenie stratégií Fedu, aktuálne varuje, že práca centrálnej banky nie je ani zďaleka na konci.

V poznámke ku klientom Philip Marey, hlavný analytik banky Rabobank so zameraním na USA poznamenal: „Fed si myslí, že má všetko pod kontrolou.”

Marey ďalej poznamenal, že sa jedná o rovnaký model predpovedí, ktorý Rabobank prinútil správne určiť koniec posledného cyklu navyšovania úrokových sadzieb od Fedu, ten však teraz signalizuje, že centrálna banka bude musieť do konca roku 2020 „znížiť sadzby späť na nulu.“

Zároveň napísal: „Tri zníženia úrokových sadzieb (vykonané v priebehu tohto roka) nebudú stačiť na to, aby zabránili prepadnutiu ekonomiky do recesie,“ … „Aj keď je Fed stále presvedčený o tom, že vykonali úpravy a nachádzame sa v polovici cyklu, myslíme si, že je pravdepodobnejšie, že v tomto cykle prichádza k omeškaniu.“

Rabobank predpovedá, že Fed do apríla bude udržiavať sadzby stabilné v súčasnom rozmedzí od 1,5% do 1,75%. Vtedy jej analytici očakávajú, že Fed začne s prvým zo šiestich znížení, z dôvodu recesie.

Jedná sa o určité protikladné vyjadrenia.

A mohlo by sa to ukázať ako veľmi zlé, najmä ak sa obchodná vojna medzi Spojenými štátmi a Čínou rozplynie.

Súvisiace:
Obchodné vojny nie je ľahké vyhrať
Legendárny predseda Fedu – Paul Volcker pred smrťou vydal posledné varovanie pre USA

Americké akcie vo štvrtok rástli po správach, že obe strany sa v zásade dohodli na predbežnej obchodnej dohode. Americký prezident Donald Trump na sociálnej sieti Twitter poznamenal: „Blížime sa k VEĽKEJ DOHODE s Čínou.”

Aj bez obchodnej dohody banka Goldman Sachs očakáva, že rast americkej ekonomiky sa v roku 2020 zrýchli a miera nezamestnanosti klesne pod 3,3%.

Bank of America uviedla, že Fed signalizuje „dlhú pauzu“.

Trhy podľa CME FedWatch Tool oceňujú iba 15% pravdepodobnosťou, že Fed v roku 2020 zníži sadzby viac ako jeden krát. Investori signalizujú, že neexistuje šanca, že sadzby klesnú na nulu.

Marey z Rabobank však o tom nie je presvedčený.

Poznamenal: „V podobnej situácií sme sa nachádzali už predtým.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár