Preco_sa_Coca_Cola_opat_zaujima_o_oblast_energetickych_napojov

Coca-Cola chce byť “nápojovou spoločnosťou s rozsiahlym záberom”. Dúfa, že nový energetický nápoj mu pomôže sa tam dostať.

Spoločnosť nedávno uviedla, že zvažuje pridanie nového nápoja Coca-Cola Energy do svojho zoznamu výrobkov z koly. V tomto nápoji by sa použil extrakt guarany a ďalšie prírodné zložky pre viac kofeínu a takisto by v ponuke bola možnosť bez cukru.

Partner v oblasti energetických nápojov spoločnosti Coca-Cola – Monster týmto plánom nie je nadšený. Coca-Cola podala návrh na proces rozhodovania so spoločnosťou Monster, či by nový produkt mohol byť porušením zmluvy, teda ak by Coca-Cola získala ďalší podiel v spoločnosti Monster a prišli by spoločne s predstavením dvoch produktov. Obidve spoločnosti uviedli, že ich obchodný vzťah je naozaj ceneným.

Avšak generálny riaditeľ spoločnosti Coca-Cola – James Quincey sa usiluje o agresívny rast a nemá obavy z prehier.

Duane Stanford, ktorý je hlavným redaktorom spoločnosti Beverage Digest: “Coca-Cola chce byť súčasnou všetkých trhov,” … “Keď to robíte, niekedy narazíte na zmluvné bariéry.”

Plány Coca-Cola spôsobujú obavy firmy Monster.

Plány Coca-Cola spôsobujú obavy firmy Monster.

 

Zdá sa, že Coca-Cola obracia svoju pozornosť na trh energetických nápojov – s dobrým dôvodom.

Laurent Grandet, spotrebiteľský analytik spoločnosti Guggenheim Securities poznamenal: “Sektor energetických nápojov je jedným z najrýchlejšie rastúcich segmentov nápojového priemyslu. A jedná sa o veľmi výhodnú oblasť, pretože spotrebitelia sú zvyknutí platiť viac za energetické nápoje ako za bežné nealkoholické nápoje.

Navyše, niektorí ľudia už pijú kolu z dôvodu kofeínu. Podľa neho sa tak jedná o prirodzené rozšírenie značky.”

Spoločnosť Coca-Cola uznala dôležitosť energetických nápojov, keď uzavrela dohodu s s firmou Monster v roku 2014. Po uzatvorení dohody spoločnosť Coca-Cola previedla k spoločnosti Monster svoje energetické značky, ako je Full Throttle, Burn a Mother. Taktiež prevzala značky Monsteru pre mimo oblasti energetických nápojov vrátane Hansen’s Natural Sodas a Hubert’s Lemonade. Coca-Cola sa stala tiež celosvetovo preferovaným distribučným partnerom spoločnosti Monster. Coca-Cola aktuálne vlastní takmer 18,5% spoločnosti.

Odvtedy sa však sektor energetických nápojov už rozvinul.

Stanford poznamenal: “Docela veľa kategórií nápojov experimentuje s plným využitím energetických komponentov.”

Spotrebitelia v poslednom čase vyhľadávali funkčné zložky – ako kofeín pre energiu alebo kurkumu pre zdravie – vo všetkom od šumivých vôd po šťavy. To znamená, že energetické nápoje súťažia s inými druhmi nápojov a ľudia tak už nemusia vyhľadávať energetický nápoj, môže im ísť len o vhodné energetické zložky.

Súvisiace: Coca-Cola oznamuje svoj prvý alkoholický nápoj

Použitím prírodných ingrediencií a využívaním ich rozpoznateľnej značky, môže spoločnosť Coca-Cola ísť po spotrebiteľoch, ktorí nesiahajú najmä po Red Bulle alebo drinkoch spomedzi značky Monster. Týmto spôsobom by mohol nový nápoj slúžiť ako doplnenie, nie ako konkurencia pre Monster.

Coca-Cola dlho a tvrdo sa snažila o obnovu dietnej Coly.

Coca-Cola dlho a tvrdo sa snažila o obnovu dietnej Coly.

 

Spoločnosť Coca-Cola poznamenala, že “bude dodržiavať svoje zmluvné záväzky” voči spoločnosti Monster a k reálnym krokom sa odhodlá až po vyriešení možných problémov a manažér spoločnosti Monster v priebehu minulého týždňa analytikom poznamenal, že vzťah medzi firmou Coca-Cola a Monster je “pozitívny” a dodáva, že “zvážia všetky zmeny” vyplývajúce z nesúhlasu.

S viacerými energetickými nápojmi by Coca-Cola začala plniť svoj cieľ, čím by sa stala firmou s kompletným portfóliom nealkoholických nápojov. Začiatkom tohto roka sa spoločnosť Coca-Cola zamerala na kávu a športové nápoje. Spoločnosť v auguste oznámila, že súhlasí s kúpou britského kávového reťazca Costa Coffee za 5,1 miliardy dolárov, čo je časť toho, čo Quincey označil za “kávovou stratégiou”.

Quincey poznamenal, že akvizícia má za cieľ získať prístup k mnohým produktom spoločnosti Costa, ako sú predajné automaty na kávu, predajne ponúkajúce kávu so sebou, ako aj oblasti ľadovej kávy.

Súvisiace: Vlastník firmy Corona investoval do marihuany $4 miliardy

Pred niekoľkými týždňami spoločnosť Coca-Cola oznámila plány na získanie veľkého podielu v spoločnosti BodyArmor pre výrobu športových nápojov, čím sa stala druhým najväčším akcionárom spoločnosti. Tento krok pomáha spoločnosti Coca-Cola súperiť voči značke Gatorade od spoločnosti PepsiCo, ktorej sa veľmi dobre darilo.

Coca-Cola tiež investuje do svojej hlavnej značky.

Začiatkom tohto roka spoločnosť predstavila nový vzhľad a nové príchute diétnej koly, ktoré boli starostlivo navrhnuté tak, aby prilákali generáciu Milénia. Coca-Cola strávila dva roky na opätovnom rebrandingu a poznamenala, že požiadala viac ako 10 000 ľudí o ich nápady.

Stanford vidí záujem o energetickú líniu ako znamenie, kedy si Coca-Cola myslí, že kola má stále priestor na rast. “Coca-Cola opäť hľadá spôsoby, ako experimentovať s hlavnou značkou.”

Coca-Cola sa stále vyhýba vstupu na niektoré trhy. Quincey minulý mesiac poznamenala, že spoločnosť “v súčasnosti nemá žiadne plány” na to ako vykonať vstup na trh CBD. CBD je zložkou marihuany.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, NYTimes

Facebook komentár