Vplyv koronavírusu má aj na firimy z oblasti cestovného ruchu.

Vplyv koronavírusu má aj na firimy z oblasti cestovného ruchu.

Koronavírus v posledných niekoľkých týždňoch tvrdo a rýchlo zasiahol spoločnosti, čo vyvolalo výzvy na záchranu sektorov a dramatické opatrenia pre zníženie nákladov. Medzi kroky, ktoré niektoré hlavné korporácie podnikajú na zmiernenie následkov prepuknutia choroby, patria škrty v platoch generálnych riaditeľov a iných vrcholových manažérov.

Samotné znižovanie platov výkonných pracovníkov pravdepodobne nebude mať výrazný vplyv na základné smerovanie spoločnosti a ani nie je podporou u zamestnancov so zníženou mzdou. Vysielajú však dôležitú správu.

Itay Goldstein, profesor financií Whartonskej školy na Pennsylvánskej Univerzite, uviedol: „Veľká časť z toho predstavuje symbolické gesto,“ … „Keď sa dostaneme do krízy, akou je tá aktuálna – v čase, keď je hospodárstvo v ťažkých časoch a pracujúci ľudia strácajú prácu, ľudia nevedia, čo očakávať – myslím si, že generálni riaditelia prídu a povedia: „Vzdáme sa svojej odmeny.“ Jedná sa o signál, že tieto problémy s nimi naozaj zdieľajú.“

Letecké spoločnosti a firmy pôsobiace v oblasti cestovného ruchu, ktoré je jedným z odvetví, kde boli začiatkom epidémie najviac postihnuté boli medzi prvými, ktorí podnikli takýto krok, vrátane spoločností Delta, Alaska, United Airlines a ďalších, ktoré všetky oznámili zníženie miezd generálnych riaditeľov a iné zníženia odmien výkonných pracovníkov.

Súvisiace: Koronavírus: Účet za záchranu svetovej ekonomiky je $7 biliónov a rastie

Marriott, ktorý je najväčším hotelovým reťazcom na svete, minulý týždeň uviedol, že generálny riaditeľ Arne Sorenson po zvyšok roka domov nedostane žiadny plat a zvyšku výkonného tímu bude znížený plat o 50%. Oznámenie prišlo v rovnakom čase, keď spoločnosť oznámila, že nariadi dovolenku desiatkam tisíc hotelových pracovníkov, od upratovačov po generálnych riaditeľov.

Online cestovná spoločnosť Booking Holdings v pondelok uviedla, že generálny riaditeľ – Glen Fogel, ako aj generálni riaditelia troch ďalších divízií spoločnosti sa vzdajú platu. Riaditelia predstavenstva sa tiež dobrovoľne vzdali svojich platov.

V stredu spoločnosť Dick’s Sporting Goods oznámila, že jej výkonný riaditeľ Ed Stack a prezident Lauren Hobart sa vzdajú svojich platov, s výnimkou sumy pokrývajúcej výhod poskytovaných spoločnosťou. Ostatní menovaní výkonní predstavitelia spoločnosti pristúpia k zníženiu základného platu o 50%.

Ostatné spoločnosti vrátane spoločností Ford, GE a Lyft podnikli podobné kroky.

Fogel v liste zamestnancom poznamenal: „Každý dolár, euro, bitcoin atď. sa v tomto úsilí počíta s cieľom zabezpečiť, aby sme mohli byť aj naďalej online lídrom v cestovaní po skončení tejto krízy,“ … „každý má zodpovednosť prispievať k nášmu úsiliu ohľadom šetrenia nákladov a snahy byť čo najefektívnejší.“

Symbolické gesto

Ale v spoločnostiach takýchto veľkostí, zatiaľ čo generálni riaditelia a ostatní vedúci pracovníci vo všeobecnosti do svojich domácností nosia milióny dolárov, ich platy sú vo vzťahu k celkovým príjmom spoločnosti zanedbateľné – určite to nestačí na to, aby finančné prostriedky týmto firmám podarilo zostať nad vodou. Mnoho spoločností podniká aj ďalšie kroky, napríklad zmenu prevádzkových plánov a zníženie zbytočných kapitálových výdavkov.

Tlak na vrcholových manažérov, aby podnikli určité kroky, však môže byť v súčasnosti obzvlášť vysoký.

Množstvo peňazí, ktoré špičkoví riaditelia veľkých spoločností zarábajú v porovnaní s ostatnými zamestnancami, sa od recesie v roku 2008, keď federálni úradníci poverili, aby spoločnosti tento pomer verejne zverejňovali, stále viac chránilo. A medzera sa v posledných rokoch naďalej rozširovala. Dokonca aj Abigail Disney, ktorá je vnučkou spoluzakladateľa spoločnosti Roy Disneyho, kritizovala generálneho riaditeľa spoločnosti Disney za jeho obrovský platový balík.

Napríklad, celkový plat generálneho riaditeľa (CEO) leteckej spoločnosti Delta – Ed Bastiana v roku 2018 bol 184-násobkom priemerných celkových platov všetkých zamestnancov (podľa posledného vyhlásenie podniku).

Eric Talley, ktorý je profesorom práva a riaditeľom fakulty Millsteinova centra v Kolumbijskej Univerzite , uviedol: „Koronavírus súčasne zasiahol aj väčšinu spoločností, ktoré vypočítavajú ročné bonusy pre vedúcich pracovníkov a ostatných zamestnancov z predchádzajúceho roka a preto je mimoriadne nepríjemné prepúšťať zamestnancov.“

Aj keď výkonný riaditeľ, ktorý sa vzdá platu, zvyčajne to pre jeho spoločnosť nebude znamenať zmenu situácie, je to stále krok, ktorý bežní zamestnanci pravdepodobne chcú vidieť.

Talley ďalej poznamenal: „Ide o to, aby bola od vedúcich predstaviteľov vidno spolunáležitosť,“ … „Môžu existovať spoločnosti, ktorým sa v roku 2019 naozaj darilo, a zrazu ich spoločnosť narazila na neprekonateľnú prekážku. Takže ak zároveň prepúšťajú veľa základných zamestnancov, nemali by si udeľovať milióny v bonusoch: „Vyzerá to naozaj nevhodne.“

Na čom záleží

Účinok gesta však môže závisieť aj od podrobností ohľadom reálneho zníženia platov vedúcich pracovníkov. Niektoré spoločnosti uviedli, že ich vedúci pracovníci sa vzdajú svojich základných platov, zatiaľ čo iné uviedli, že vedúci pracovníci sa vzdajú takmer všetkých platových balíčkov a kompenzácií. Základné platy zvyčajne tvoria malú časť celkovej náhrady menovaných výkonných riaditeľov, ktorá často pozostáva z kompenzácie založenej na výkone, ako sú akcie, opcie a bonusy.

Napríklad, podľa údajov od spoločnosti United Airlines z 10. marca, ktoré firma podala u Komisie pre cenné papiere v USA (SEC), uviedla že jej generálny riaditeľ Oscar Munoz a prezident Scott Kirby sa „vzdávajú 100% svojich príslušných základných platov najmenej do 30. júna“. V roku 2018 však podľa najnovšieho splnomocnenca Spojených štátov predstavoval Munozov základný plat iba 9% z jeho celkovej náhrady – alebo 1,25 milióna dolárov z takmer 10,5 milióna dolárov, ktoré v spomínanom roku zarobil. Kirbyho základný plat predstavoval 16% jeho celkovej náhrady.

Súvisiace: Zamestnanci po celom svete by mohli tento rok prísť o $3,4 bilióna

Kompenzácia založená na výkone výkonných pracovníkov bude taktiež zasiahnutou v čase, keď spoločnosti prichádzajú o finančné prostriedky a akcie klesajú kvôli narušeniu, ktoré koronavírus spôsobil ich podnikaniu a finančným trhom.

Talley ďalej uviedol, že aj keď vzdanie sa platu nebude stačiť na zníženie nákladov, aby spoločnosti zabránili prepusteniu zamestnancov uprostred krízy, vyslanie silného odkazu solidarity zamestnancom sa môže od vedúcich pracovníkov ukázať ako dôležité.

Talley nakoniec dodal: „Myslím si, že veľa ľudí chce počuť presne tieto oznámenia,“ … „Niektorí z týchto zamestnancov sú spoľahliví, kvalifikovaní a dobrí zamestnanci, takže tieto spoločnosti myslia aj na budúcnosť ak sa ich budú snažiť späť získať. Naozaj chcú byť v pozícii, aby sa títo zamestnanci vracali, keď sa hospodárstvo začne opäť otáčať.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár