Už vypukla vojna slov potom, čo Turecko v utorok zostrelilo ruské vojenské lietadlo.

Ruský prezident Vladimír Putin označil akt zostrelenia stíhačky, ako “bodnutie do chrbta od spolupáchateľov teroristov.” Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan obvinil Moskvu z podvodu a Putinove vyjadrenia opísal, ako “obrovskú chybu”.

Ruskí úradníci už pracujú na prípadných odvetných ekonomických sankciách proti Turecku. Ale obchodná vojna by obe strany vyšla draho. Tu sú dôvody prečo:

1. Rusko má iba pár priateľov

Rusko na medzinárodnej scéne nemá príliš veľa obchodných priateľov. Turecko bolo jedným z mála partnerov, na ktorého sa mohlo spoliehať.

Súvisiace: Nový prezidentský palác Turecka je absurdný

Turecko sa nepripojilo k Európe, Spojeným štátom a ďalším západným krajinám v uložení ekonomických sankcií na Rusko, cez jeho úlohu v kríze na Ukrajine. Krajiny NATO v podstate do roku 2020 plánujú zvýšiť objem obchodu s Ruskom na trojnásobok – 100 miliárd amerických dolárov.

Stupňujúce sa napätie medzi oboma krajinami by mohlo tento vzťah vážne poškodiť.

Rusko dokonca uviedlo, že vykoná sprísnenie kontrol na dovoz potravín a poľnohospodárskych produktov z Turecka. A štátna agentúra pre ochranu spotrebiteľov uviedla, že má obavy o kvalitu a bezpečnosť oblečenia, nábytku a čistiacich výrobkov pochádzajúcich z Turecka.

2. Strategické partnerstvá v oblasti energetických projektov

Obe krajiny pred rokom podpísali niekoľko strategicky dôležitých energetických dohôd. Najväčším z nich je turecký projekt Stream, ktorý plánoval vybudovať nový plynovod k preprave ruského plynu do Turecka a následne ho dodávať na obrovský európsky trh. Bol nastavený tak, aby nahradil projektu South Stream, ktorý mal prechádzať cez Ukrajinu, ale v minulom roku bol zrušený.

Turecko je za Nemeckom druhým najväčším odberateľom ruského zemného plynu.

Rusko taktiež stavia prvú jadrovú elektráreň, ktorá sa nachádza v meste Mersin, na južnom pobreží Turecka. Stavba sa začala v apríli a očakáva sa, že bude dokončená do roku 2020. Podľa tejto dohody, ktorá bola podpísaná v roku 2010 by malo Rusko financovať projekt v hodnote 22 miliárd dolárov a následne ho aj prevádzkovať.

Ruský minister hospodárstva Alexey Ulyukaev včera poznamenal: “Oba projekty by mohli byť predmetom sankcií.”

Súvisiace: Rusko má nad USA v Arktíde zásadnú výhodu

3. Cestovný ruch

Ruskí turisti sú kľúčovým pre odvetvie cestovného ruchu v Turecku.

V roku 2014 túto krajinu navštívilo zhruba 4,5 milióna Rusov a oficiálne turecká dáta ukazujú, že viac ako 12% všetkých návštevníkov pochádzalo z Ruska, čo je druhá najväčšia skupina po Nemcoch.

Putin v následku zostrelenie lietadla dokonca Rusom odporučil vyhýbať sa návšteve Turecka a ruská federálna agentúra pre cestovný ruch poznamenala, že cestovné kancelárie by mali prestať predávať zájazdy do tejto krajiny.

Potom, čo ruské lietadlo sa krátko po štarte z letoviska Sharm el Sheikh (Egypt) počas minulého mesiaca zrútilo, Turecko mohlo získať ešte väčšie objemy turistov v oblasti cestovného ruchu. To sa však v súčasnosti zdá teraz menej pravdepodobné.

Súvisiace: Rusko do konca roka 2016 príde v kľúčovom rezervnom fonde o financie

4. Obe krajiny potrebujú všetku pomoc

Rusko a Turecko už trpia obrovským ekonomickým problémom a naliehavo potrebujú podporu.

Ruská ekonomika bola zasiahnutá nízkymi cenami ropy a sankciami Západu. Medzinárodný menový fond očakáva, že HDP Ruska sa v tomto roku zmenší o 3,8% a o ďalších 0,6% v roku 2016.

Turecko taktiež neprežíva ľahké časy. Mesiace trvajúci politický pat, po nerozhodných voľbách v júni mal jednoznačný vplyv na aktivitu. Ekonomický rast dokonca v posledných rokoch klesal. Medzinárodný menový fond očakáva, že ich ekonomika by mala v tomto roku rásť len o 3,1% a o 3,6% v roku 2016 – hlboko pod 9% ktoré zažívala v rokoch 2010 a 2011.

Turecká líra voči americkému doláru v tomto roku poklesla o 20%. To má za následok drahšiu obsluhu krátkodobého zahraničného dlhu Turecka v hodnote 125 miliárd dolárov.

Zdroj: TheGuardian, TheWallStreetJournal

Facebook komentár