Ak Vás zaujal niektorý z článkov a chcete podporiť našu prácu, najjednoduchší spôsob ako tak urobiť je kliknúť na “páči sa mi to“, alebo náš článok “tweetowať.  Vaša odozva nás vedie k tomu aby sme pokračovali v publikovaní a preto Ďakujeme za každú jednu návštevu, odporúčenie, zdielanie, like alebo tweet… :-) Team portálu www.FinancnyTrh.com

266 miliónov ľudí, teda 35 percent pracovníkov v Číne je stále zamestnaných v primárnom sektore – poľnohospodárstve, lesníctve a rybolove.

Takže nie je žiadnym prekvapením, že v posledných rokoch sa čínski farmári niekoľkokrát vzbúrili proti kolektívnemu vlastníctvu pôdy z Mao éry. Napriek tomu pôda zostáva vo vlastníctve obce a nemôže byť zadlžená, čo má vážny vplyv na poľnohospodársky rast a produktivitu v Číne.
 

Analytik Deutsche Bank, Michael Spencer píše, že zákaz poľnohospodárom vziať si hypotéku na majetok do značnej miery obmedzuje rozsah poľnohospodárstva. Tiež to ovplyvňuje spôsoby prác na čínskych farmách, kde pracovníci robia manuálne na úkor využívania strojov.

Spencer:
 
Čínski poľnohospodári si nemôžu dovoliť úver na niekoľko tisíc dolárov na kúpu kombajnov, pretože ich možnosti sú obmedzené tak, aby si mohli požičať iba niekoľko tisíc juanov, čo často minú len na úhradu hnojív a pod.
… Bez možnosti požičiavať si, si poľnohospodári nebudú môcť rozšíriť svoje súčasné malé majetky, aby spĺňali potreby čínskeho hospodárstva. Buď tento limit na poľnohospodársku produktivitu uloží pevný tlak na čínsky rast alebo, ako si myslíme, že je viac pravdepodobné, sa súčasní čínski farmári opäť ocitnú v pozícii zamestnancov na územiach, ktoré kedysi vlastnili.
 
Doteraz tu bolo argumentované, že čínsky poľnohospodársky rast je zabrzdený, pretože majú menší podiel pôdy a vody na jedného obyvateľa. Ale tento graf od Spencera porovnávajúci juhokórejský a čínsky polnohospodársky rast ukazuje, že to nie je pravda.
 
Graf ukazuje, že Južná Kórea má menej vody a ornej pôdy, ale používa viac strojov a jej farmári sú tak oveľa
produktívnejší ako ich čínski konkurenti.
 

 


(Preložil: Dávid Čačík, Zdroj: I4u.com)

 

Facebook komentár