Exituje dôvod, prečo Poľsko zostáva číslo dva, po Turecku, v našom európskom fonde (EUROX). Už od pádu komunizmu v 1989, krajina neustále rastie. Z rodiacej sa republiky, blízko bankrotu, zhoršujúcou sa infraštruktúrou a krízou orientácie Východ-Západ, sa ukázal jeden z najprosperujúcejších štátov Európskej únie (EÚ), popri VB, Francúzsku, Nemecku a Španielsku. (pre zväčšenie obrázku KLIKNITE)

V poslednom čísle The Economist sa dokonca tvrdí, že Poľsko má za sebou najlepších 25 rokov za pol tisícročia, vďaka relatívne rýchlemu trhovo-orientovanému zotaveniu, poklesu verejných výdavkov a naliehanie na zachovanie národnej meny, pružný zloty, popularita prijatia eura.

Pre tieto a iné ďalšie dôvody, bolo Poľsko jedinou krajinou EÚ (ktorej je členom od 2004), ktorej sa vyhla recesia, ktorá zasiahla Európu v 2000. Nedávno, z medzinárodných sankcií proti Rusku, ktoré nasledovali po pripojení sa Krymu k Ruskej federácii, profitovalo zasa Poľsko, ktoré mnohí investori považovali za bezpečnejšie a menej volatilné miesto pre svoje peniaze.

V nedávnom interview pre VoiceAmerica, riaditeľ výskumu U.S. Global Investor´s John Derrick povedal:

„Poľsko sa považuje za bezpečný prístav regiónu: stabilná ekonomika, stabilné politické prostredie. Profitovali z európskeho zotavenia a neobchodujú toľko s Ruskom.“

Súvisiace: Investičná príležitosť – Trh kancelárskych nehnuteľností v Poľsku

Mnohí ekonómovia teraz veria, že sa Poľsko pripojí do top 20 ekonomík sveta, možno aj pred rokom 2030. Teraz je na pozícii 22,23, alebo 24 v závislosti od zdroja.

Ako môžete vidieť na grafe nižšie, Poľsko za posledných 10 rokov dôsledne predstihlo svojich kolegov z EÚ  a nikdy jeho rast nepoklesol pod nula percent.

V hľadáčiku biznisu

Poľsko rastie vďaka ponuke nízkych miezd a vysokokvalifikovanej pracovnej sile. Mnoho nemeckých spoločností tam môže získať lepšie výrobné výsledky ako by dosiahli v Číne.

Napriek tomu, nemá Poľsko nejaké medzinárodne známe značky, aj keď niekoľko, ktoré su v EUROXe,  stojí za zmienku.
Jedna z najúspešnejších a najlukratívnejších spoločností Powszechna Kasa Oszczednosci Bank Polski, čo by sa dalo preložiť ako „poľská všeobecná sporiteľňa“ má čistý príjem cez miliardu dolárov, PKO Bank Polski, ako je známa, je najviac hodnotenou bankou nielen v Poľsku, ale aj v strednej a východnej Európe. Založená bola v roku 1919 s centrálou vo Varšave.

Inou varšavskou spoločnosťou v oblasti finančníctva je Powszechny Zaklad Ubezpieczen, alebo PZU Group. S čistým príjmom niečo pod miliardu dolárov, je jednou z top poisťovacích spoločností v strednej a východnej Európe.

Súvisiace: Poľsko a Rumunsko sa stali “vychádzajúcimi hviezdami” sveta

ENERGA Group, ktorá završuje top tri poľské spoločnosti s akciami v EUROX, uskutočnila v decembri minulého roka prvé verejné vydanie akcií (IPO). S cez 118 000 míľ vedení, patrí ENERGA k popredným poľským dodávateľom, obsluhujúcim takmer 3 milióny zákazníkov. Podstatný podiel elektriny pochádza z obnoviteľných zdrojov energie ako je vietor, biomasa a prietokové vodné elektrárne. ENERGA vykázala vysokú návratnosť vlastného kapitálu (ROE) za prvý kvartál tohto roku vo výške 10,6 percenta, minulý rok v rovnakom kvartáli to bolo 4,4 percenta.

Vždy hľadajú rast a príležitosť.

Pokiaľ nejaká krajina vie ako prekonať pustošivú vojnu a ťažkosti, tak je to Poľsko. Bolo napadnuté a znepriatelené mnohokrát za storočia s krajinami ako Rusko, Švédsko, Rakúsko, Uhorsko, Turecko a pozoruhodne s Nemeckom, malo malú šancu nájsť svoje miesto vo svete.

Ale po 25 rokoch mieru a stability, Poľsko je konečne na ceste k veľkému úspechu, rastie rýchlejšie ako ktorákoľvek iná krajina v strednej, alebo východnej Európe, so žiadnymi náznakmi spomalenia.

Preložil: Július Tarkoš

Zdroj: U.S. Global Investors

Facebook komentár