Tesla sa do sektora solárnej energie dostala prostredníctvom kontroverznej akvizície SolarCity v roku 2016.

Tesla sa do sektora solárnej energie dostala prostredníctvom kontroverznej akvizície SolarCity v roku 2016.

Solárne ambície spoločnosti Tesla niekedy navodzujú pocit, že sa stratili v náhodnom poradí, keď sa Elon Musk zameriava na produkciu elektromobilov, navrhovanie robo-taxíkov a boj s Americkou Komisiou pre cenné papiere (SEC).

Kým elektromobily spoločnosti Tesla získavajú na popularite, jeho solárne podnikanie bolo na ústupe vrámci trhu na ktorom sa nachádza rozsiahla konkurencia. Tesla stratila svoje líderstvo ako popredný americký inštalatér strešných solárnych panelov pre rok 2018, keďže podľa výskumnej firmy Wood Mackenzie sa dostal za menej známeho konkurenta – spoločnosť Sunrun.

Aktuálne sa však Musk snaží opäť zamerať na solárny biznis spoločnosti Tesla, cez jednoduchú stratégiu: Znížením cien. Razantným. Tesla začala predávať solárne panely a zariadenia až o 41% lacnejšie, ako je celoslovenský priemer.

Timothy Fox, viceprezident a analytik výskumnej spoločnosti Clearview Energy Partners poznamenal: “Tesla pravdepodobne dúfa, že využije nízke ceny, aby zasiahla konkurenciu a získala podiel na trhu.”

Spoločnosť v rozhovore pre The New York Times tento týždeň poznamenala: “Ak chcete vykonať znižovanie nákladov práce, Tesla má štandardizované systémy a začala požadovať objednávanie solárnych panelov na internete. Zastavením predaja “od dverí k dverám“ sa Tesla snaží znížiť tzv. „mäkké“ náklady, ktoré zohrávajú významnú úlohu pri zvyšovaní cenovej hladiny solárnych panelov.

Hovorca spoločnosti Tesla potvrdil zmeny, ktoré Times zverejnil. Nové ceny boli zverejnené na internetovej stránke spoločnosti Tesla. Tesla na jeseň minulého roka oznámila, že zníženie cien nastane.

Prišla Tesla s náročným cieľom?

Niektorí pozorovatelia na Wall Street sú však skeptickí, že Tesla môže prísť s takouto stratégiu bez toho, aby zasiahla svoje už tak svoje zisky. Ziskové marže v solárnom priemysle sú naozaj slabé.

Dan Ives, analytik investičnej spoločnosti Wedbush Securities, ktorý nedávno znížil svoj investičný rating voči spoločnosti Tesla poznamenal: “Je to pocit, ako by ste strieľali na kôš z polky basketbalového ihriska.”

SolarCity predstavovala lídra v oblasti solárneho priemyslu, keď Tesla v roku 2016 uzavrela kontroverznú dohodu v hodnote 2,6 miliardy dolárov na získanie spoločnosti, ktorú založili a prevádzkujú dvaja Muskovi bratranci. Zatiaľ čo Musk získal cez akvizíciu spôsob, ako sa Tesla stala jednotným miestom pre produkty čistej energie, analytici uvádzajú, že výhody boli stále odďaľované.

Ives poznamenal: “Doteraz to bola akvizícia bez výhod.”

Tesla sa dostala za Sunrun

Hlavnou prioritou spoločnosti Tesla je pochopiteľne jej oveľa väčšie podnikanie s elektrickými vozidlami. Spoločnosť vynaložila značné prostriedky na produkciu masového Modelu 3, pričom vyvinula vlastnú technológiu a budovala rozsiahle továrne na výrobu batérií.

Colin Rusch, vedúci analytik spoločnosti Oppenheimer & Co uviedol, že solárny biznis spoločnosti Tesla sa na druhej strane zmenšil o približne 60%.

Ben Kallo, analytik v spoločnosti Baird poznamenal: “Oni naozaj vykonali obmedzenia, čím sťahovali obchod späť a divízie SolarCity prestal poskytovať finančné prostriedky.”

To solárnym konkurentom umožnilo dohnať spoločnosť Tesla.

Podľa poradenskej firmy Wood Mackenzie, sa Tesla v roku 2018 dostala na druhé miesto v oblasti solárnej inštalácie na domy, za firmou Sunrun a tesne pred Vivint Solar.

Timothy Fox ďalej uviedol: „Elon Musk má na svojom stole veľa priorít,“ … “Jeho konkurenti dosahovali jedinečnejšie zameranie, ktoré im umožnilo získať podiel na trhu.”

Sunrun vo svojom vyhlásení uviedla, že “víta” snahy priemyslu o zníženie nákladov a “aktívne sa angažuje” pri znižovaní nákladov v oblasti predajov, prostredníctvom reforiem a iných aktivít.

Solárny biznis spoločnosti Tesla nie je dostatočne veľký na to, aby bol reálnou podporou vrámci Wall Street. Akcionári sa viac starajú o najnovšie čísla Modelu 3.

Ives ďalej uviedol: „Väčšina investorov mu priradí minimálnu hodnotu,“ … “Jedná sa stále viac o rozptýlenie ako o tvorcu hodnoty.”

Súvisiace: Po Tesla Powerwall je vysoký dopyt ale je ťažké ho získať

Tesla sa to však snaží zmeniť znížením nákladov. V závislosti na tom, kde žijú, môžu zákazníci spoločnosti Tesla očakávať, že zaplatia 1,75 až 1,99 dolára za watt. Podľa Solar Energy Industries Association, sa jedná zhruba o 41% pod priemerom, ktorí platia u iných.

Rusch ďalej uviedol, že pokles cien od Tesly je však oneskorený. Poznamenal: “Nastal po agresívnych cenách, ktoré boli zbytočne vysoké.”

Tesla má však veľkú výhodu oproti svojim konkurentom: tým je uznanie značky.

Fox zasa poznamenal: “Zachovávajú si tzv. „sexy“ faktor. Jedná sa o spoločnosť so známym menom ako u domácnosti tak aj populárnym riaditeľom.”

Kedy sa rozbehne Gigafactory 2?

Väčšinu solárnych panelov spoločnosti Tesla podľa analytikov produkujú tretie strany so sídlom v Číne, Japonsku a Kórei.

Tesla však dúfa, že sa jej solárne podnikanie sa stane životaschopnejším prostredníctvom masovo vyrábaných panelov v továrni sídliacej v newyorskom Buffale. Továreň známa ako Gigafactory 2, je vo vlastníctve štátu a prevádzkuje ju spoločnosť Panasonic.

Tesla v pondelkovom podaní uviedla, že produkcia továrne v Buffale bola spustenou začiatkom roku 2018, hoci výstavba ešte nebola dokončená. Tesla uviedla, že plánuje splniť určité požiadavky na prenájom a investície v Gigafactory 2, ale varovala, že ak tak neurobí, bude musieť zaplatiť New Yorku „významné sumy“.

Pre väčší obraz, zníženie cien od Tesly podčiarkuje pokrok v solárnom priemysle. Pokles náklady umožnilo získanie trhového podielu z uhlia.

Podľa najnovšej správy Inštitútu pre energetickú ekonomiku a finančnú analýzu by americký sektor obnoviteľnej energie mohol po prvý raz (v apríli) vyprodukovať viac elektriny ako uhlie.

David Sandalow, člen Centra Columbia University pre globálnu energetickú politiku poznamenal: “Solárna energia je lacná a bude lacnejšia. Dlhodobé trendy sú veľmi býčie,” … “Od Indiany po Indiu, solárna energia silne konkuruje iným formám výroby energie.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár